Na dan s slovensko besedo
Volbankova ustanova, ki skrbi za zapuščino zavednega koroškega Slovenca dr. Jožeta Volbanka, ki je moral s Koroškega bežati v tedanjo Jugoslavijo in je kot zdravnik umrl leta 1981 v Kranjski Gori, od leta 2008 pomaga pri šolanju slovenske mladine na Koroškem in mlade vabi k pisanju v slovenščini. Ustanova je tudi letos razpisala natečaj za šolarje, ki imajo veselje do pisanja proze in poezije. Moto akcije je Na dan z besed(il)o(m). Natečaj bo zaključen marca. Organizatorja, Slovenska prosvetna zveza in Krščanska kulturna zveza, pričakujeta tudi letos množičen odziv.
Lani je v 77. letu starosti umrl znani koroški slovenski pesnik, pisatelj, prevajalec in urednik Andrej Kokot. Njemu v spomin so Slovenska prosvetna zveza, Založba Drava in Inštitut Robert Musil v Celovcu priredili spominski večer, na katerem so sodelovali Fabijan Hafner, Tomaž Ogris, Tone Partljič in »Teatr Zora« iz Šentjakoba v Rožu.
V časopisu Novice, tedniku za Slovence na Koroškem, ki ima novo uredništvo s Petrom Ošlakom na čelu, smo prebrali zanimivo, razveseljivo in težko pričakovano vest, da se je koroška oblast odločila pomagati pri ohranitvi ostankov koncentracijskega taborišča Ljubelj - sever, ki je bilo tako kot taborišče na naši strani podružnica Mauthausna. Junija letos bo minilo 70 let od prihoda prvih jetnikov v taborišče. Na koroški strani ljubeljskega predora spominjata na taborišče le dve tabli in plošča na vhodu v predor. Območje nekdanjega taborišča je sedaj zaščiteno, opravljena pa so bila tudi prva obnovitvena dela. Leta 1995 je bila na koroški strani predora tudi prvič spominska slovesnost. Dežela Koroška je za obnovo taborišča prispevala 54 tisoč evrov, dunajska univerza pa še dodatnih 10 tisoč. Glavni pobudnik za ohranitev ostankov taborišča je profesor na Univerzi v Celovcu dr. Peter Gstettner.