Negativno vzdušje gospodarstva
Razmere v domačem in mednarodnem gospodarskem okolju so na prehodu v leto 2013 ostale zaostrene, brezposelnost v Sloveniji se je močno povečala.
Ljubljana - Gospodarska aktivnost v evrskem območju se je dodatno zmanjšala, kljub temu pa je pozitivna novica znižanje zahtevanih donosnosti obveznic pri najbolj izpostavljenih državah evrskega območja. Po ugotovitvah Ekonomskega ogledala, ki so jih predstavili v Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (UMAR), naj bi se razmere začele izboljševati v drugi polovici leta.
Umirjanje negotovosti se pozna tudi v Sloveniji, tako pri donosnosti na obveznice kot pri ocenjevanju bonitetnih hiš, saj so ocene ostale nespremenjene. Pozitivne so spremembe strukturne narave, sprejeti so bili pokojninska reforma in zakoni, ki urejajo bančni sistem.
»Kljub novim podatkom Statističnega urada vztrajamo pri napovedi o krčenju slovenske gospodarske aktivnosti v letu 2013 za 1,4 odstotka. V primeru poslabšanja razmer v evrskem območju, dodatnih pretresov v finančnem sektorju in če ne bo rešitve kreditiranja slovenskih podjetij, lahko BDP dodatno pade,« pojasnjuje Boštjan Vasle, direktor UMAR-ja.
Slovensko gospodarstvo ostaja v recesiji, saj ga poganja le izvoz, industrijska proizvodnja in tržne dejavnosti na drobno stagnirajo, gradbeništvo je na štiridesetih odstotkih aktivnosti v primerjavi z obdobjem pred krizo. Domače povpraševanje in investicije pa se še nadalje zmanjšujejo.
»Najbolj negativen podatek prihaja s trga dela. Po nekajmesečnem zatišju se je število brezposelnih decembra močno povečalo, kar na več kot 118 tisoč oseb,« pove Vasle in doda: »Vlada mora poleg reforme trga dela urediti tudi bančni sistem.«