"Vse moje premoženje je popolnoma v skladu z mojimi dohodki v 30 letih dela," se je na očitke protikorupcijske komisije na tviterju odzval Janez Janša. (Foto: Gorazd Kavčič)

Sum korupcije pri Janši in Jankoviću

Komisija je pri Zoranu Jankoviću in Janezu Janši ugotovila večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju.

V tem tednu je najbolj odmevalo zaključno poročilo komisije za preprečevanje korupcije o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank. Pri Karlu Erjavcu, Ljudmili Novak, Borutu Pahorju, Gregorju Virantu in Radovanu Žerjavu niso ugotovili kršitev zakona glede obveznosti poročanja komisiji, neskladnosti med vrednostmi ugotovljenega dejanskega premoženja, ki je osnova za odmero davčnih obveznosti, in prijavljenega premoženja oziroma nesorazmernega povečanja premoženja na območju Republike Slovenije v času opravljanja njihovih javnih funkcij. Drugače je bilo pri predsednikih dveh največjih parlamentarnih strank, SDS in Pozitivne Slovenije Janezu Janši in Zoranu Jankoviću.

Kršila zakonske obveznosti

Pri Janezu Janši je komisija ugotovila večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, lastništva nepremičnin in premičnin ter prevzemanja jamstev in poroštev. Obenem, ugotav­ljajo, se je premoženje zavezancu glede na ugotovljene uradne vire dohodkov in premoženja v nadzorovanem obdobju nesorazmerno in nepojasnjeno povečalo za najmanj 210 tisoč evrov. Razen tega je komisija ugotovila, da je zavezanec v nadzorovanem obdobju kot obliko sofinanciranja nakupa nepremičnine od zasebnega podjetja s pravnim poslom na škodo tega podjetja pridobil premoženjsko korist v višini približno 100 tisoč evrov, pri čemer je bil posel po ugotovitvah komisije obremenjen z izrazitimi korupcijskimi tveganji in sumi zlorabe položaja. Pri Zoranu Jankoviću pa je komisija ugotovila sistematično in večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, vrednostnimi papirji in o spremembah oziroma povečanju finančnih sredstev na bančnih računih v vrednosti prek 2,4 milijona evrov. Obenem so ugotovili, da je del finančnih prilivov v višini 208 tisoč evrov v obdobju štirih mesecev leta 2011 prispel na osebni bančni račun zavezanca iz naslova verižnih transakcij, ki imajo svoj začetek v podjetju, ki posluje z Mestno občino Ljubljana. »Ta sredstva niso samo neprijavljena komisiji, ampak so tudi izrazito obremenjena s korupcijskimi tveganji, tveganji za nedovoljeno lobiranje, nasprotje interesov v najširšem smislu in sumi zlorabe položaja,« so poudarili pri komisiji.

Ohranili zaupanje strank

Tako Janeza Janšo kot Zorana Jankovića so po objavi poročila komisije številni pozvali k odstopu z vseh političnih funkcij. Ugotovitve komisije sta morala pojas­njevati tudi v svojih strankah, pri čemer je Janez Janša obljubil, da bo odstopil tudi kot predsednik vlade, če jih njegova pojasnila ne bodo prepričala. A očitno je bil zanje bolj prepričljiv kot za komisijo za preprečevanje korupcije, saj so mu na tajnem glasovanju izglasovali zaupnico kot predsedniku stranke. Tudi predsednik stranke PS Zoran Janković je članom sveta stranke ponudil, da zaradi očitkov protikorupcijske komisije glasujejo o njegovem položaju na čelu stranke, a so glasovanje soglasno zavrnili. Na izvršilnem odboru NSi pa se je moral ta teden »zagovarjati« tudi vodja poslanske skupine Matej Tonin, in sicer zaradi svoje podpore pri glasovanju o zakonskem dopolnilu, s katerim je nekdanji predsednik Milan Kučan še naprej upravičen do razlike med pokojnino in osemdeset odstotki plače predsednika republike. Izvršilni odbor na koncu ni sprejel ponujenega odstopa, saj so razumeli, kot je pojasnil, da je želel zgolj dobro za Slovenijo in se ni v ničemer izneveril programskim izhodiščem stranke.

Vlasta Nussdorfer kandidatka za varuhinjo

V minulih dneh se je poslanskim skupinam predstavila Vlasta Nussdorfer, ki jo predsednik države Borut Pahor predlaga za novo varuhinjo človekovih pravic. Podporo so ji že v sredo izrekli v poslanskih skupinah Pozitivne Slovenije, Državljanske liste in Socialnih demokratov, drugi bodo odločitev o tem sprejeli v teh dneh. Vlasta Nussdorfer je vrhovna državna tožilka ter ustanoviteljica in predsednica društva Beli obroč. Za varuhinjo človekovih pravic je kandidirala že pred šestimi leti, ko so izbrali sedanjo varuhinjo človekovih pravic Zdenko Čebašek Travnik, ki se ji mandat izteče 21. februarja.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 11. januar 2010 / 07:00

Anketa: Ne sprejemamo novoletnih odločitev

Novo leto je čas, ko se ponavadi odločimo, da bomo zaživeli drugače, da bomo stvari spremenili. Sprejemamo novoletne sklepe, ki jih uresničimo ali ne, nekateri pa o tem sploh ne razmišljajo.

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 11. januar 2013 / 07:00

Triglav premočan za Žusterno

Kranj – V sredo je bila tekma 2. kroga državnega članskega prvenstva med Triglavom in Žusterno. V pokritem olimpijskem bazenu so prvi zadetek dosegli vaterpolisti Žusterne, ko je...

Šport / petek, 11. januar 2013 / 07:00

Slovenski skakalci zmagovalci ekipne tekme v Zakopanah

Slovenski reprezentanti v smučarskih skokih Jurij Tepeš, Robert Kranjec, Jaka Hvala in Peter Prevc so zmagovalci ekipne tekme svetovnega pokala v poljskih Zakopanah. Slovenci so za 9,1 točke ugnali do...

Prosti čas / petek, 11. januar 2013 / 07:00

Deni v šolo, Sarč pa v glasbeni studio

Zmaga v resničnostnem šovu Paradise Hotel je Sari Tahirović in Deniju Eferlu korenito spremenila življenje.

Kranj / petek, 11. januar 2013 / 07:00

Med čutnim in racionalnim

V Mali galeriji Likovnega društva Kranj razstavlja akademska slikarka Tanja Špenko.

Splošno / petek, 11. januar 2013 / 07:00

Sum korupcije pri Janši in Jankoviću

Komisija je pri Zoranu Jankoviću in Janezu Janši ugotovila večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju.