Za naložbe polovica proračuna
V proračunu za letošnje leto v občini Bohinj načrtujejo dobrih 11 milijonov evrov prihodkov.
Bohinjska Bistrica – »Čeprav so se na državni ravni ustavile skoraj vse naložbe, za nas pomeni velik korak naprej, da kljub temu nekatere poskušamo izpeljati, pri čemer imamo srečo, da smo pridobili tudi evropska sredstva,« je pojasnil župan Franc Kramar. Za naložbe so tako predvideli skoraj šest milijonov evrov, pri čemer bosta najbolj obsežni gradnja centralne čistilne naprave Bohinj in povezovalnega kanala v spodnji bohinjski dolini. Skupaj bodo za to namenili dobrih 3,5 milijona evrov.
Med večjimi naložbami je župan omenil še ureditev brvi čez Savo pri kampu Danica, ki bo vredna 140 tisoč evrov, in gradnjo kolesarske steze, za kar so predvideli 56 tisoč evrov. Večji finančni zalogaj predstavlja še gradnja sekundarne kanalizacije v Grajski ulici in na odseku Kamnje–Polje, kar bo skupaj vredno skoraj 300 tisoč evrov. Za primarni vodovodni sistem v spodnji bohinjski dolini so namenili 50 tisoč evrov, za ureditev žarnega pokopališča v Bohinjski Bistrici pa 30 tisoč evrov. Ker morajo pri velikih investicijah, pri katerih računajo na sofinanciranje s pomočjo evropskih sredstev, zagotavljati lastni delež, se bo občina tudi zadolžila, je še razložil župan, in sicer v višini sto tisoč evrov. Kljub manjšemu prilivu iz državnega proračuna, kjer bodo na račun zmanjšanja primerne porabe ob dvesto tisoč evrov, pa po županovih besedah odhodkov ne bodo zniževali predvsem pri socialnih transferjih, kot so enkratna denarna pomoč, pomoč na domu ter sredstvih, ki jih namenjajo za novorojenčke in štipendije.
Svetniki so sprejeli tudi dve dopolnili k predlogu proračuna. Prvega je predlagal Jože Sodja z Liste za Bohinj, z njim pa so povečali prihodke za dobrih sedemdeset tisoč evrov. Toliko naj bi namreč za odkup zemljišč, potrebnih za gradnjo garažne hiše, namenil investitor v novo smučišče v Bohinjski Bistrici. Na predlog Jožefa Cvetka iz N.Si pa so za deset tisoč evrov zmanjšali sredstva proračunske rezervacije in ta denar namenili za sofinanciranje tradicionalnega načina sušenja krme v kozolcih, s čimer naj bi pripomogli k ohranjanju stavbne kulturne dediščine v Bohinju.