Mladi na praksi na kmetijah
Biotehniški center Naklo in Občina Tržič sta partnerja v projektu Za vas. Dijaki in študenti so zadovoljni, da so opravili koristno delo, nekaj kmetij v tržiški občini pa je dobilo dragoceno pomoč za nekaj mesecev.
Tržič - Pilotni projekt Za vas, v katerem sta partnerja Biotehniški center (BC) Naklo in Občina Tržič in je sofinanciran z evropskimi sredstvi preko programa Leader, so sklenili s četrtkovo predstavitvijo v prostorih Občine Tržič. Namen projekta je bil vpeljati inovativen način opravljanja praktičnega izobraževanja za dijake in študente. »Projekt smo začeli izvajati januarja letos. Od aprila do oktobra je na sedmih izbranih deloviščih, od tega sta bili dve na planini, šestnajst dijakov in pet študentov opravljalo prakso na področjih, za katera se izobražujejo,« je pojasnil Rok Piletič, koordinator projekta iz BC Naklo. »Cilj je bil razviti model, ki bo skladen s predpisi, katerim smo zavezani. Med dolgoročnimi cilji pa je tudi najem kmetije, za katero na primer ostareli, invalidni ne zmorejo več skrbeti, bi bila pa to enkratna priložnost za tiste dijake in študente, pri katerih doma nimajo kmetije. So tudi primeri, ko nekdo kmetijo podeduje, a nima potrebnega znanja za kmetovanje, kmetijo pa bi želel ohraniti. Tu bi lahko odigrala vlogo občina, da bi prepoznala take kmetije. Upam, da bomo ta projekt razvijali še naprej in ohranjali kmetijstvo na podeželju,« je poudarila Nina Kaličanin, organizatorka praktičnega usposabljanja za študente v BC Naklo.
»Dijaki so na konkretnih deloviščih dobili socialne veščine, ki so izrazito pomembne. Prišli so v novo okolje, nove odnose, krepili občutek odgovornosti …,« je izpostavil Uroš Strniša, mentor v BC Naklo. Med dijaki, ki so se praktično izobraževali, je bil tudi Jure Grmek. »To mi je koristilo. Prihajam iz visokogorske kmetije in želim spodbuditi tudi druge mlade, da kmetovanje ne bi zamrlo,« je poudaril Grmek. Dijakinja Petra Černivec je opisala svojo izkušnjo: »Rada pomagam tudi na drugih kmetijah, na sploh bi si želela, da bi kmet vedno pomagal drugemu kmetu.« Predstavitve se je udeležila tudi Helena Gaberc, ki je mladim dala priložnost. »Kmetijo v Grahovšah smo šele prevzeli, veliko bo treba še postoriti. Všeč mi je bilo, da so nam pomagali mladi, in pri opravilih smo jim pustili, da so bili samoiniciativni,« je poudarila. Dijaki in študenti BC Naklo so med praktičnim usposabljanjem presegli zastavljenih 1200 ur.
Vid Meglič, koordinator projekta pri tržiški občini, je dejal, da odločitev, da občina sodeluje, ni bila težka: »Kmetijsko gospodarstvo zaradi različnih vzrokov potrebuje sveže znanje, energijo. Tu gre dejansko za to, da manjka pridnih rok, mladih. « Projektu je tudi v nadaljevanju naklonjen tržiški župan Borut Sajovic. »Tržič je, kar se podeželja tiče, velika občina. Ena kmetija meni pomeni eno delovno mesto,« je poudaril župan.