Pazljivo s pirotehniko
Pirotehnični izdelki, katerih glavni učinek je pok, so v prodaji že od prejšnjega tedna, njihova uporaba pa je dovoljena od srede do 2. januarja. Petarde so še vedno prepovedane.
Kranj - Od srede do 2. januarja je dovoljena uporaba pirotehničnih izdelkov 1. kategorije (pokajoče žabice, vžigalice, pasje bombice …) in ognjemetnih izdelkov 1. kategorije, katerih glavni učinek je pok. Slednje je prepovedano uporabljati v strnjenih naseljih, zgradbah in v zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih in na površinah, kjer potekajo javni shodi in prireditve. Še vedno je prepovedana posest vseh tistih izdelkov kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je pok; največkrat so to petarde različnih oblik in moči. Prepovedana je tudi predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava ter preprodaja pirotehničnih izdelkov. Uporaba pirotehničnih sredstev je povsem prepovedana v Triglavskem narodnem parku.
Na Gorenjskem so prve kršitve, za katere fizične osebe sicer sankcionirajo z globo od 400 do 1200 evrov, že odkrili. »Izvedli smo zaseg pirotehnike druge in tretje kategorije, katerih posest je prepovedana. 33-letniku, ki je fizična oseba, je bilo zaseženih okoli 2.500 kosov petard,« je razložil Leon Keder, predstavnik za odnose z javnostmi PU Kranj. Gorenjski policisti so poleg tega tudi že obvestili tržni inšpektorat o prodajalcu, ki je v Kranju brez dovoljenja prodajal pirotehnične izdelke.
Nepremišljena in neprevidna uporaba pirotehničnih izdelkov lahko povzroči različne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok in poškodbe oči, na kar so pred dnevi opozorili v ljubljanskem Kliničnem centru, kjer na leto obravnavajo med 11 in 26 tovrstnih poškodb, od tega po dve do tri tako hude, da poškodovance zaznamujejo za vse življenje in povzročijo invalidnost. Največ poškodovanih je mladih, starih med deset in dvajset let. Na Gorenjskem letos še ni bilo poškodovanih pri uporabi pirotehnike, lani pa so policisti obravnavali dva dogodka, v katerem sta bili dve osebi lahko poškodovani, ena pa huje. Vsi so bili mladoletniki. V letu 2010 so se poškodovale tri osebe, od tega dva mladoletnika. Prvi je doma sam izdelal pirotehnično sredstvo, ki je takoj po vžigu eksplodiralo. Pri tem se je hudo poškodoval. Tudi drugi mladoletnik je pirotehnično sredstvo sestavljal doma, po vžigu in eksploziji pa je utrpel lahke poškodbe. Tretja oseba se je poškodovala zaradi nestrokovnega ravnanja s signalno pištolo.