Le tretjina poišče pomoč
Zavod Varna pot je predstavil projekt Skupaj iz stiske, ki skrbi za program psihosocialne pomoči poškodovanim v prometnih nesrečah in njihovim svojcem.
Ljubljana - Kot je ob predstavitvi projekta poudaril vodja slovenske pisarne Svetovne zdravstvene organizacije Marijan Ivanuša, so bile v svetovnem merilu prometne nesreče leta 2004 četrti najpogostejši razlog umrljivosti, tudi v Sloveniji pa je stanje še vedno relativno slabo. Slovenske ceste so tako od leta 1991 do danes zahtevale 6.675 življenj, poškodovalo pa se je več kot 300 tisoč oseb, za temi številkami pa se skrivajo tragične življenjske zgodbe posameznikov in njihovih bližnjih.
»V primeru prometne nesreče se ti v hipu spremeni varnost in odnos do sveta. V skupino žrtev pa sodijo tudi povzročitelji. Nihče od nas si ne želi nositi občutka krivde, da je sam kriv za škodo ali celo smrt drugega,« pravi klinična psihologinja Vesna Radonjić Miholič, vodja projekta Skupaj iz stiske. Poudarja, da je psihosocialna pomoč žrtvam nesreč zelo pomembna, vendar pa jo poišče samo slaba tretjina poškodovanih, saj jih veliko svojih težav niti ne prepozna, lahko pa se pojavijo tudi več kot leto dni po nesreči.
Pomen pomoči je predstavila ambasadorka zavoda Varna pot Breda Kovše, ki je pred leti sama preživela hudo prometno nesrečo, v kateri je življenje izgubila njena prijateljica. Utrpela je hude poškodbe, za njo in pred njo je dolgotrajno zdravljenje, psihologom je hvaležna, da so ji v okviru psihosocialnega zdravljenja povrnili spomin in dostojanstvo za novo življenje, še danes pa jo pesti dvojni vid, ki ji onemogoča bolj kvalitetno življenje. Soočiti pa se je morala tudi s hudim strahom pred vožnjo z avtomobilom. Po nesreči je čustva začela prenašati tudi na papir in pisati pesmi, tako je izdala pesniško zbirko Opus Pomladi, ki jo je posvetila zavodu Varna pot, vsa sredstva, pridobljena s prodajo pesniške zbirke, pa bo namenila preventivno- izobraževalnim dejavnostim zavoda.
Ustanovitelj in predsednik zavoda Robert Štaba, ki je bil tudi sam žrtev prometne nesreče, je razkril, da si je po nesreči težko priznal, da potrebuje pomoč: »Marsikomu je težko priznati, da je šibak. Pomoč pa obstaja. Od leta 2008, odkar deluje sistem psihosocialne pomoči, so svetovalci na domovih obiskali že vsaj 3000 družin, v petih letih pa se je na Zavod Varna pot po pomoč obrnilo približno 2000 oseb.«
Psihosocialno pomoč izvajajo strokovnjaki, v obliki individualne ali skupinske terapije vsak dan v tednu po 16. uri, najdete pa jih preko telefona na 05/995 50 22 oziroma na elektronskem naslovu info@varna-pot.si. Pripravljajo pa tudi nov projekt, in sicer Varno hišo Zavoda Varna pot, ki bo v naravnem in umirjenem okolju omogočala izvajanje delavnic psihosocialne pomoči Skupaj iz stiske.