Prisegel novi predsednik
Na slavnostni seji državnega zbora je v soboto prisegel novi predsednik države Borut Pahor. Sledila je državna proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti s slavnostnim govornikom, predsednikom vlade Janezom Janšo.
Ljubljana - »Prisegam, da bom spoštoval ustavni red, da bom ravnal po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi deloval za blaginjo Slovenije,« je pred začetkom petletnega mandata prisegel novi predsednik Borut Pahor. Včeraj je od prejšnjega predsednika Danila Türka že prevzel posle, primopredaja je potekala ob postroju častne čete Slovenske vojske. Pahor je kot novi poveljnik oboroženih sil pregledal častno četo, dosedanji predsednik pa se je od svojega mandata poslovil z vojaškimi častmi.
Borut Pahor je za Milanom Kučanom, Janezom Drnovškom in Danilom Türkom četrti predsednik v samostojni Sloveniji. Po prisegi je napovedal, da si bo v okviru svojih pooblastil prizadeval, da politika čim bolj enotno predstavi načrte za izhod iz krize, kajti »štiri leta krize so nas izčrpale, najšibkejši se oklepajo le še svojega dostojanstva, nekateri pa se počutijo oropane tudi tega«. Za izhod iz krize po Pahorjevih besedah potrebujemo široko politično podporo, dialog in razumevanje socialnih partnerjev. Napovedal je tudi, da si bo prizadeval za okviren dogovor med vlado in opozicijo. »Nocoj sanje niso samo dovoljene, zdaj so nujne,« je Pahor parafraziral besede nekdanjega predsednika Kučana iz časov osamosvojitve. »Nikoli našemu narodu ni bilo nič podarjeno. Vse si je moral izboriti sam. Zdaj ni nič drugače. Gremo skupaj naprej.«
V Cankarjevem domu je zatem potekala osrednja državna proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti. Ta bo 26. decembra, ko so bili razglašeni rezultati plebiscita o samostojnosti naše države. Tudi slavnostni govornik, predsednik vlade Janez Janša se je dotaknil krize, dejal, da smo država, v kateri se posamezniki in skupine, ki so leta uživali privilegije, teh oklepajo za vsako ceno, mladi pa v njej ne vidijo prihodnosti. Napovedal je, da se je treba z vsemi, ki so odgovorni za prihodnost Slovenije, v prihodnje pogajati, dogovarjati, usklajevati o ukrepih, ki jih mora Slovenija še sprejeti v prihodnjih dveh letih za izhod iz krize, za ponovni zagon rasti in za to, da bomo postali pravičnejša država. Gre za Slovenijo, vpeto v skupno evropsko prihodnost. Zaslužimo si pravno in pravično državo, saj je Slovenija nastala zato, da bi vsi skupaj bolje živeli. »Naša zaveza je blaginja državljank in državljanov, družba, v kateri posamezniki živimo, uveljavljamo svoje talente, želje in pričakovanja, kjer vladajo sožitje, medsebojno razumevanje in zaupanje. Družba, v kateri se bo končno razvila zavest, da bo vsak čutil odgovornost zase, pa tudi vsaj malo za svojega bližnjega. Zaslužimo si pravno, pravično in socialno državo, ki bo v večji meri živela življenje v realnosti, in ne samo na papirju,« je poudaril predsednik vlade.
Med državno proslavo je na Trgu republike v Ljubljani potekala kulturna manifestacija, nekakšna alternativna proslava pod naslovom Protestival. Okoli tisoč ljudi, med njimi kulturniki, umetniki in društva, so na ta način opozarjali na potrebo po drugačni kulturi in politiki.