Deset let pogumnih korakov
Center Korak za osebe s pridobljeno možgansko poškodbo je praznoval desetletnico delovanja. Na Brdu pri Kranju so se srečali vsi, ki so tako ali drugače povezani s Korakom.
Brdo pri Kranju - Ob deseti obletnici delovanja Centra Korak je bil v ponedeljek dobrodelni Zlati bazar v Kongresnem centru. »Gre za pomemben mejnik v delovanju, saj se je Center Korak v teh letih uveljavil v strokovni javnosti s kakovostjo storitvijo in profesionalnim, a za uporabnika prijaznim pristopom. Hkrati ga je z odprtim srcem sprejela tudi laična javnost, torej širše okolje, kjer je Korak pognal globoke korenine … Korak dela in razmišlja naprej. Deluje, je proaktiven, ne glede na težave v okolju, ne glede na vse manj sredstev, ki jih država odmerja delovanju teh prepotrebnih institucij. Lani so ustanovili zaposlitveni center, kjer je našlo delo osem invalidov. Zaupanje med uporabniki, zaposlenimi in okoljem je tisti pravi prepotrebni člen, ki nas povezuje,« je povedala Hermina Krt, predsednica Društva Klub En korak več. Dragica Bac, generalna direktorica Direktorata za invalide, vojne veterane in žrtve vojnega nasilja, je poudarila, da Center Korak pomembno prispeva k razvoju programa celostne, dolgotrajne rehabilitacije oseb z možganskimi poškodbami in se je uspešno vključil v evropske projekte ter ima neprecenljivo vlogo pri opozarjanju na stiske in pravice ljudi, ki ne smejo biti prezreti v nobeni družbi.
Korak je neločljivo povezan z Matejo Korošec, direktorico Centra. »Smo dosegli cilje, ki smo si jih zastavili? V sanjah si nisem mislila, da bo tako zahtevno in tako težko. Ves čas smo iskali nove metode, pristope, poželi spoštovanje v tujini, morda celo bolj kot doma,« je dejala Koroščeva in dodala, kako pomembna je njihova zaveza ljudem, ki jim je poškodba možganov do temeljev spremenila življenje. »V tem trenutku je Korak edini svetilnik v Sloveniji. Samo na Gorenjskem jih deset čaka na sprejem, že vsak mesec čakanja pa je zamujen čas; ti možgani zmorejo čudeže, če jih vedno znova izzivaš, in več dosežemo, kadar jih spodbujamo, pohvalimo, hrabrimo,« je poudaril poslanec Evropskega parlamenta Jelko Kacin.
Na dobrodelnem Zlatem bazarju so nastopili Andrej Šifrer, Ravi Shresta, Korakovci s prijatelji in manekenski pari, ki so se po odru sprehodili s svečniki v rokah, ki so jih izdelali študenti Visoke šole za dizajn v Ljubljani. Zlate niti sta povezovala Jelena Jukič Wilfan in Damijan Perne. Na prodajni razstavi so bili čudoviti izdelki, ki so jih izdelali v delavnicah Centra Korak in zaposlitvenega centra Korak, izkupiček pa bodo namenili uporabnikom.