Protesti po vsej Sloveniji
Po slovenskih krajih so se vneli protesti proti samovolji in korupciji oblasti, ki vodijo celo v nasilje. Začelo se je v Mariboru s protesti proti Kanglerju, nadaljuje s protesti proti Gorenaku, Janši, vladi ...
V sredo so bili tudi na Jesenicah in včeraj v Kranju, za danes pa so znova napovedani v prestolnici.
Gotof je! Fertik je!
Upor se je začel proti mariborskemu županu Francu Kanglerju zaradi radarjev. Minuli ponedeljek je na protestni shod na Trg svobode prišlo že kakih deset tisoč ljudi. Glasno so terjali županov odstop. Ker so protesti kmalu ušli nadzoru, je posredovala policija. Glavnina javnosti se je na to odzvala z oceno, da je šlo pri tem za pretirano uporabo prisilnih sredstev, protestniki pa so jih razumeli, kot da policija ščiti Kanglerja. Že naslednji večer so se na ukrepe policije odzvali protestniki v Ljubljani, solidarni z Mariborčani. Tokrat so zahtevali odgovornost ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka, ki so mu izpisali geslo: Fertik je. Protesti pa so se začeli sprevračati v upor proti vladi. Tako vrh policije kot minister Vinko Gorenak so zatrjevali, da ni šlo za pretiran poseg policije, da so zahteve množice sicer legitimne, ni pa bilo zborovanje legalno, saj ni bilo prijavljeno. Policija je ukrepala, ker da je hotela zavarovati varnost občanov. Gorenak je še trdil, da je šlo za peščico organizatorjev, ki so k uporu spodbudili množice, in da bodo organizatorje nasilja zagotovo privedli pred roko pravice. Medtem pa se pozivi k nadaljnjim protestom nezadržno širijo, zlasti prek družabnih omrežij, ki so zelo hitro mobilizirali protestnike tudi v drugih slovenskih krajih.
Da ne prevlada zakon ulice
Na dogodke so se odzvali vsi slovenski politiki, enako oba predsedniška kandidata. Vlade ne skrbijo toliko razlogi, ki so privedli do nezadovoljstva množic, pač pa varnostna situacija v državi, zaradi česar se je predsednik vlade Janez Janša že sestal s predstavniki obrambnega in notranjega ministrstva, organov v njuni sestavi in varnostno obveščevalnih služb, kjer so se dogovorili za ukrepe, kako »zaščititi varnost ljudi in premoženja«. Morebitno nasilje, ki se lahko razvije iz spontanih protestov, pa skrbi vse državljane.
Očitki pa ne letijo le na mariborskega župana. Kritik je že lep čas deležen tudi ljubljanski Zoran Janković. Spomnimo se nedavnih policijskih preiskav, povezanih z njegovo družino. Ta teden bi moral Jure Janković, ki je bil upniku dolžan tri milijone evrov, dolg poravnati. Ker tega ni storil, so v njegovo hišo prišli rubežniki in odnesli nekaj predmetov, Jankovića mlajšega pa niso dobili, ker naj bi se bil že prejšnji teden odselil in prijavil svoje bivališče v davčni oazi na Cipru. Sedaj se za njegove grehe pred javnostjo zagovarja Zoran Janković. Spet se sklicuje na to, da je sin odrasel in samostojen, kar pa zadeva njegov dolg, ga mora vrniti. »V družini se bomo usedli in se dogovorili, kaj prodati, da poplača dolgove,« je dejal oče Zoran.
Žerjav se bo umaknil
Franca Kanglerja so odslovili iz stranke SLS. Predsednik stranke Radovan Žerjav pa je stopil pred državljane in oznanil, da na kongresu marca prihodnje leto ne bo več kandidiral za predsednika stranke. Dogajanja, povezana s Kanglerjem, so bila le pol pikice na i, je dejal Žerjav, ki kot razlog svojega skorajšnjega odhoda s strankinega vrha navaja stanje duha in kulture ter pomanjkanje dialoga v celotni slovenski politiki, pa tudi osebne razloge. Še naprej pa bo ostal minister za gospodarstvo. Karl Erjavec, prvak stranke DeSUS, pa se ne da. Marca bo na kongresu stranke spet kandidat za predsednika, je dejal po klavzuri na Ptuju, kjer so premlevali tudi pokojninsko reformo. V njej se ne bodo odpovedali usklajevanju pokojnin, za ta namen mora biti iz Kapitalske družbe zagotovljenih 50 milijonov evrov. Pokojninska reforma je v drugem branju znova v poslanskih klopeh, obravnavajo okoli sto amandmajev. Omenjeno dopolnilo, ki predvideva usklajevanje pokojnin, je že dogovorjeno. Do torka pa naj bi se tudi s socialnimi partnerji dogovorili, kako bodo upoštevani njihovi predlogi pokojninske zakonodaje, da gre v tretje branje.
Poslanec SDS Branko Marinič, ki je goljufal pri izpitu iz nemščine, je bil pravnomočno obsojen. Stranka bo zoper njega ukrepala. A kako? Bodo nemara od njega zahtevali, naj se drži podpisane pogodbe, ki jo je sklenil ob kandidaturi za poslanca, da namreč odstopi s poslanske funkcije, če izstopi iz stranke ali ga iz nje izključijo? Če se je ne bo, bo še naprej ostal v poslanskih klopeh kot samostojni poslanec in se bo lahko pridružil druščini ostalih samostojnih (Ivan Vogrin, Ivan Simčič in Borut Ambrožič). Sedaj jih je že dovolj, da bi lahko ustanovili svojo poslansko skupino!