Posledice še odpravljajo
Na Jezerskem so odpravili najhujše posledice nedavnih neurij, a škoda še dolgo ne bo sanirana.
Jezersko - Dva tedna po poplavah so v občini Jezersko odpravili najhujše posledice. »Na vseh območjih, kjer je voda naredila škodo, smo najhujše razdejanje že pospravili, vendar to ne pomeni, da je sanacija opravljena,« je povedal podžupan Peter Sušnik, ki me je pospremil v dolini, kjer so pobesnele vode naredile največ škode.
Na srečo je prizaneslo vsaj hišam. Kot je že dan po poplavah povedal Peter Sušnik, so vodo črpali iz dveh kleti, ene na Žabjem trgu in druge iz hiše poleg gostilne Grabnar, kamor je naneslo tudi precej blata. Slednje je posledica pobesnelih voda, ki so pridrle z območja slapu Čedca, kjer so si utrle pot mimo struge. »Na teh mestih smo naredili prekope, da voda ni tako silovito drla in da v dolini ni bilo še hujših posledic. Je pa naredila precej škode na tamkajšnjih kmetijskih zemljiščih. V preteklosti je vode lastnik zemljišč zadrževal s kar osmimi branami,« je povedal Sušnik. Danes je eden največjih problemov ravno ta, da je vzdrževanje vodotokov slabo in se to maščuje ob večjih vremenskih nevšečnostih. Ko se voziva po dolini navzdol, Sušnik opozori na jez pri sotočju Kokre in Jezernice. Neurje ga je porušilo, narasle vode bi lahko spodkopale regionalno cesto. Jezerjani so takoj obvestili pristojne na agenciji za okolje in vodno gospodarsko podjetje iz Kranja je zelo hitro vse začasno spravilo v red.
Gorski potok Reka v dolini Podstoržič je močno narasel in na nekaterih mestih celo zalil gozdno cesto. Že drugi teden jo obnavljajo delavci gradbenega podjetja Brlec, da bo spet docela prevozna. Služi zlasti gozdnemu gospodarstvu iz Postojne, ki tu veliko seka. Hudourniki, ki se z obeh strani zlivajo v Reko, so prinesli tudi veliko hlodovine. Pod vodo je bila na dan poplav tudi cesta mimo zadnjega prebivalca doline Dol Matevža Lindava. »Doživeli smo že kaj hujšega,« je dogajanje na dan poplav ocenil vedri Lindav. »Tega dne pač nisem šel v dolino, sicer pa tudi drugače ne grem prav pogosto. Navajen sem potrpeti. Sem pa vesel, da so cesto spet hitro uredili. Letos je občina že dvakrat popravljala cesto mimo mene.«
Tudi v dolini Komatevre, skozi katero teče reka Kokra, neurje ni prizanašalo. Z dela ceste proti Spodnjemu Virniku je asfaltno prevleko dobesedno postrgalo in dodobra razdejalo bankine. Na nekaterih mestih se po Sušnikovih besedah bojijo tudi plazov. V Komatevri je tudi kamnolom lehnjaka, za katerega ima do leta 2020 koncesijo Marmor Hotavlje. Območje je potencialno nevarno zaradi plazov. Tudi ob sedanjem neurju se jih je nekaj sprožilo, na predelu, kjer je pred nekaj leti velik plaz zasul cesto, pa ga je takrat zgrajena pregrada uspešno zaustavila.
Sogovornik pove še za nekatere kritične točke, kjer je bilo divjanje vodne sile največje, denimo pri Ankovem, v bližini izvira jezerske slatine. Škoda po neurju še ni ocenjena, občani so prek spletne strani pozvani, naj jo prijavljajo, posebna komisija pa jo ocenjuje na javni infrastrukturi. Škodo na zasebnih zemljiščih in objektih pa je treba prijaviti zavarovalnicam. Peter Sušnik še doda, da se lastniki zemljišč premalo zavedajo, da morajo zaščititi svoje premoženje in da so na svoji posesti za to v veliki meri odgovorni sami, ne le država in občina. Je pa pohvalil gasilce in druge, ki so v dneh poplav pomagali iz najhujšega. Da bo Jezersko v prihodnje varno pred razdiralno silo vode, pa bo treba narediti še veliko.