Tajvanci po slovensko
Skladatelj Damijan Močnik se s svojimi kompozicijskimi uspehi čedalje pogosteje pojavlja v mednarodni glasbeni javnosti. V začetku decembra bo dirigiral zboru na Tajvanu.
Eden naših najprodornejših skladateljev in dirigentov Damijan Močnik je v zadnjem letu s svojimi skladbami v tujini nanizal več vidnejših uspehov. Pred nedavnim je na kompozicijskem tekmovanju, ki ga je razpisal priznani moški zbor Svanholm Singers iz Lunda na Švedskem, med šestintridesetimi skladatelji dosegel izvrsten uspeh, saj je za svojo skladbo v sedmih jezikih za tri štiriglasne moške zbore prejel tretjo nagrado. »Razpis zbora sem povsem po naključju odkril na internetu. Želeli so do dvanajstglasno skladbo na besedilo v mednarodno uveljavljenem jeziku, vsebina pa je morala odzvanjati v sodobnem času,« razlaga Damijan Močnik: »To je bil zame velik izziv in po prelistavanju številnih zbirk poezije sem se odločil, da bom napisal glasbo, ki bo odslikavala današnji globalizirani svet, kot bi odprl časopis in bral novice iz vsega sveta, gledal poročila na televiziji ali se sprehajal po velemestu in prisluškoval ljudem na ulici, ki govorijo v različnih jezikih. Vsak izmed njih išče svojo pot skozi življenje, svetloba se nenehoma prepleta s temo, na eni strani pesimizem, obup in na drugi optimizem, upanje. A vseeno, lepo je živeti in gledati v modro nebo.« Izbral je šest pesnikov: Heinricha Heineja in Georga Trakla v nemščini, Srečka Kosovela (nekaj verzov v slovenščini, nekaj v latinščini), Charlesa Baudelaira v francoščini, Federica Garcia Lorce v španščini in Rabidranatha Tagoreja v angleščini, dodal pa je še švedsko ljudsko pesem. »Ker sem imel možnost pisati tudi dvanajstglasno, je nastala skladba za tri štiriglasne moške zbore. Tako se lahko različni jeziki in karakterji pojavljajo hkrati, kar je zvočno zelo zanimivo.«
Močnik pa je v zadnjem času tudi sicer od zborov in dirigentov zelo želen avtor, kar je poleg njegove glasbe, ki uspešno nagovarja široko mednarodno publiko, tudi rezultat dobrega dela založb Astrum iz Tržiča in Carus iz Stuttgarta, ki skrbita za njegovo promocijo. Tako je sodeloval tudi v glasbenem projektu v Nemčiji. Že pomladi je po naročilu za jubilejni koncert ob 60-letnici nemške dežele Baden-Württemberg napisal skladbo Sanctus – Benedictus za mešani zbor trobila, tolkala in orgle. Ob tej priložnosti je nastala enourna kantata European Jubilee Mass sedmih izbranih uveljavljenih evropskih skladateljev. Skladbo so prvič izvedli avgusta, prepeval pa jo je zbor 150 izbranih pevcev iz 10 držav. Na vprašanje, kako sodelovati z drugimi skladatelji v eni kantati, je Močnik povedal: »Že večkrat, tako v preteklosti kot sedanjosti, so se pojavile želje naročnikov, da več skladateljev napiše daljšo skladbo. Skladatelji smo pri tokratnem projektu od naročnika dobili le osnovni ton oziroma tonalni center, potem pa smo seveda ustvarjali povsem samostojno, ne da bi vedeli, kaj počnejo drugi. Bil sem na izvedbi v Nemčiji in rezultat je bil, kljub veliki razliki v skladateljskih slogih, odličen in tako za izvajalce kot za poslušalce zelo zanimiv.«
V začetku decembra na povabilo Moškega zbora Taipei (Taipei Male Choir) skladatelj odhaja na Tajvan, kjer bo na zaključnem koncertu projekta Skladbe o morju (Sea songs), v katerem sodeluje deset uveljavljenih skladateljev z vsega sveta, dirigiral prvo izvedbo svoje skladbe Morje, ki jo je napisal na besedilo Lojzeta Krakarja in jo bodo tajvanski pevci izvedli v slovenščini. Po enotedenskih intenzivnih vajah bo imel še koncert svojih skladb za mešani zbor z Mladinskim zborom Taipei (Taipei Youth Choir). Koncert se bo zaokrožil z izvedbo kantate Venit lumen, ki jo je Močnik lani napisal po naročilu Univerzitetne knjižnice Golda Meir Univerze Wisconsin v Milwaukeeju v ZDA.
V mladinskem zboru so pevci, stari med 18 in 24 let, izvajal pa bo najbolj prepoznavne Močnikove skladbe za mešani zbor v latinščini (Christus est natus, Verbum, Veni creator spiritus). »Izvedli bomo še nekaj skladb za ženski zbor in pa kar nekaj skladb v slovenščini (Blagri, Koroška ljubezen, Slovenske melodije). Želeli pa so spoznati tudi slovensko romantično, božično in ljudsko glasbo, tako sem v program uvrstil še skladbe Adamiča, Vavkna in priredbe slovenskih ljudskih. Polovico programa bomo tako peli v slovenščini.«
V središču Močnikovega ustvarjanja je trenutno velika vokalno-instrumentalna partitura. Piše kantato Hvalnica stvarstva na besedilo Franšička Asiškega v slovenščini in latinščini za sopran in bariton solo, za ženski in mešani zbor, klavir, orgle in orkester, ki bo izvedena maja prihodnje leto v Cankarjevem domu ob 20-letnici Škofijske klasične gimnazije, kjer je že od vsega začetka umetniški vodja glasbenih dejavnosti. »Izvajalci bodo gimnazijski zbori, zbori alumnov KZ Megaron in ŽePZ Mens sonora, orkester pa bo sestavljen in sedanjih in bivših dijakov,« razloži Damijan Močnik, ki ima še vedno naročila za krajše zborovske skladbe tako iz Slovenije kot tujine, kot je še dodal, pa načrtuje tudi daljše simfonično delo, skladbo za pihalni kvintet, nastaja libreto za opero ...