Pol proračuna za investicije
V Železnikih se bodo prihodnje leto lotili dveh velikih investicij: rekonstrukcije čistilne naprave in gradnje vodnega zbiralnika. Svetniki menijo, da bi morali več denarja nameniti cestam in vasem.
Železniki - Občinski svetniki v Železnikih so na zadnji seji sprejeli osnutek proračuna za prihodnje leto. Ta predvideva 8,4 milijona evrov prihodkov in 8,6 milijona evrov odhodkov, razliko bodo pokrili z ostankom sredstev iz preteklih let. Dobro polovico proračuna bodo porabili za investicije. Največ bodo namenili rekonstrukciji čistilne naprave v Železnikih (dobra dva milijona evrov) in gradnji vodohrana v Plenšaku (607 tisoč evrov), ki ju bodo izpeljali z izdatno pomočjo evropskih sredstev, nadaljevali bodo tudi obnovo kulturnega doma (215 tisoč evrov). Kot je pojasnila občinska finančnica Cirila Tušek, je tretjina prihodkov proračuna transfernih (te občina pridobiva na raznih razpisih), za uresničitev vseh predlogov svetniških skupin in krajevnih skupnosti pa bi po besedah župana Antona Luznarja v proračunu potrebovali še poltretji milijon evrov. O osnutku proračuna so svetniki dolgo razpravljali, na koncu pa so ga, razen enega vzdržanega, podprli vsi.
Nekateri svetniki so opozorili, da bi bilo treba več denarja zagotoviti za ceste in izboljšanje prometne varnosti. Po mnenju Katarine Peternelj (SD) so v proračunu zapostavljene okoliške vasi. Župan priznava, da se bo večina večjih investicij prihodnje leto nanašala na Železnike, na občini pa bodo do druge obravnave proračuna razmislili o najemu kredita v višini dvesto tisoč evrov, da bi lahko nekaj več denarja namenili tudi vasem. »Ali se bomo zadolžili, bo odvisno od stanja na računu ob koncu leta, kredit pa bomo najeli le, če bo res nujno,« pravi Tuškova. Glede morebitnega dodatnega zadolževanja so bili opozicijski svetniki skeptični, ker da so Železniki že sedaj tretja najbolj zadolžena občina na Gorenjskem. »Odločiti se je treba, kaj je v obdobju suhih krav najbolj pomembno,« je dejala Branka Krek Petrina (SDS). Tomaža Demšarja (SDS) je zanimalo, zakaj krajevne skupnosti za iste stvari dobivajo različne zneske, Tuškova pa je pojasnila, da KS odhodke načrtujejo same. Peter Mesec (Premik) je bil skeptičen do zmanjšanja sredstev za Razvojno agencijo Sora, slišati pa je bilo tudi pobude, naj se zagotovi denar za obnovo Plečnikovega spomenika v Dolenji vasi, ureditev pešpoti proti ribogojnici na Logu in lokalne ceste Soriški potok–Sorica, dokončanje obnove šole v Dražgošah …