Bučna jesen in zima (3)
Še zadnjič se poglobimo v buče in njihovo domala čarobno zdravilno učinkovitost, ki smo jo v predhodnih dveh člankih zavoljo njihove čarovniške grozljivosti in kulinarične vsestranskosti - roko na srce - kar malo zanemarili.
Za živahno rumeno barvo bučnega mesa so »krivi« karotini, najljubša hrana našega imunskega sistema. Še večji dragulj zdravja pa se skriva v bučnih semenih oz. peškah. Vsaka zase je majhen biološki zaklad. Zaradi velike obdarjenosti z nukleinskimi kislinami so bučne pečke prave pomlajevalne ampule iz narave.
Bučno meso
Če strnemo zdravilnost buč v kratek in jedrnat sestavek, lahko zapišemo: krepijo imunski sistem, spodbujajo prebavo in razstrupljajo črevesje, pospešujejo izločanje seča in pomagajo pri ledvičnih težavah in težavah s prostato, znižujejo količino maščob v krvi, razbremenjujejo trebušno slinavko, oskrbujejo telo z vitaminom A, pomirjajo, s tem, ko krepijo varovalno ovojnico živcev. Bučno meso je izjemno bogato z vodo in vlakninami in kot takšno nadvse učinkovito pri pospeševanju prebave. Pri tem veže in izloča strupene snovi, pa tudi maščobe in žolčne snovi.
Nazdravimo z bučnim sokom
Bučni sok lahko mirne duše razglasimo za enega boljših, če ne celo najboljši zelenjavni napitek. Vsi vitamini in minerali, kot so denimo železo, magnezij, kalij ali baker, so zastopani v naravnost idealnih razmerjih in odlično ustrezajo naši presnovi. Kdor bi želel izgubiti kakšen odvečni kilogram ali si telo očistiti strupov in nesnage, naj si brez zadržkov privošči kozarec bučnega soka na dan.
Zobajmo pečke
Če bi želeli postati ali ostati mladostni, vitki, vitalni in čili, si za prigrizek pogosto privoščimo bučne pečke. Namesto da bi pred televizorjem zobali čips in podobno industrijsko manj vredno hrano, zagrizimo v bučne peške. Prgišče si jih nesimo v službo in jih pohrustajmo med delom ali ob malici. Bučna semena vsebujejo vse mikroelemente, vrsto vitaminov in naravnost navdušujočo količino bioaktivnih fosfatov, ki jih potrebujemo za pridobivanje celične in telesne energije.
Bučno olje – balzam mladosti
Bučno olje, ta žlahtna naravna maščoba, ki je shramba vitaminov, mineralov in nenasičenih maščobnih kislin, je pravcati balzam mladosti. Za mehko in napeto kožo, sijoče in zdrave lase in prav takšne zobe dodajmo nekaj kapljic bučnega olja v kopeli, kure in masaže. Bučno olje se uporablja za masažo pri glavobolih, bolečinah v hrbtu, revmatskih težavah ter pri vnetih in bolečih mišicah.
Oljna terapija
Bučno olje lahko uživamo tudi hladno kot preventivno zdravilo. Pri težavah s spanjem, spominom, apetitom, prekomerno telesno težo, majavih zobeh, zobobolih, glavobolih, bronhitisu, kožnih ekcemih in pri številnih drugih obolenjih se obnese oljna terapija, pri kateri damo v usta jedilno žlico bučnega olja in ga žvrkljamo ter po določenem času izpljunemo. Ta terapija se priporoča tudi po napornem fizičnem in psihičnem delu. Ker sproti odpravlja vse strupe iz telesa, je primerna za vse ljudi, tudi tiste, ki se počutijo povsem zdravi. Saj ni treba poudarjati, da pogosto dihamo onesnažen zrak, uživamo industrijsko osiromašeno hrano …