Zbiljski gaj: razveljavili sodbo
Ljubljansko okrožno sodišče bo po odločitvi višjih sodnikov moralo ponoviti sojenje v zadevi Zbiljski gaj. V nekaj mesecih bodo zastarala vsa očitana kazniva dejanja.
Medvode - Višje sodišče v Ljubljani je prejšnji teden razveljavilo sodbo v zadevi Zbiljski gaj. Okrožno sodišče v Ljubljani, ki je junija letos ustanovitelja podjetja IMS Mebles Andreja Rezarja in Zdenko Škodlar zaradi oškodovanja upnikov obsodilo na pogojni zaporni kazni, bo tako moralo sojenje ponoviti. Na prvem sojenju so Erzarju prisodili pogojno kazen dve leti zapora s preizkusno dobo štirih let, Škodlarjevi pa za polovico nižjo kazen.
Ljubljansko okrožno sodišče po ugotovitvah višjih sodnikov pri razsojanju ni ugotavljalo dejanskega stanja poplačila upnikov in njihovega oškodovanja, saj so nekateri (domnevno favorizirani) upniki povrnili sredstva, s katerimi so kasneje poplačali oškodovane upnike. Po mnenju višjih sodnikov bi moralo prvostopenjsko sodišče tudi nujno neposredno zaslišati stečajno upraviteljico Marto Krpič Zalar, kakor je neuspešno zahtevala obramba, ne pa da je zgolj prebralo njeno zaslišanje v preiskavi. Okrožno sodišče bi tudi moralo upoštevati dokazovanje obrambe, da so se enake asignacijske pogodbe, kot so jih podpisovali obtoženci, podpisovale tudi v postopku prisilne poravnave, ki jo je vodila Krpič Zalarjeva. Pri krivdoreku se je namreč postavilo na stališče, da sta obtožena s podpisovanjem asignacijskih pogodb favorizirala nekatere upnike, ostale pa s tem oškodovala.
Očitana kazniva dejanja naj bi se zgodila v letih od 2001 do 2003. Podjetje Mebles iz Medvod je namreč naselje Zbiljski gaj z domom starejših občanov, varovanimi stanovanji in enodružinskimi hišami začelo graditi leta 2000. Dve leti kasneje se je Mebles združil v Mebles IMS, to podjetje pa je še pred dokončanjem projekta junija 2003 končalo v stečaju. Gradnjo hiš je kasneje nadaljevalo podjetje Gradis skupina G, vendar je nekaj objektov še vedno ostalo nedokončanih, prav tako niso dokončno uredili infrastrukture. Več kupcev je tako kljub poravnani kupnini (delno ali v celoti) ostalo brez svojega premoženja.
Od domnevne storitve nekaterih očitanih kaznivih dejanj je že med sojenjem preteklo več kot deset let, zato so ta že zastarala, nekatera bodo še do konca tega leta, zadnja pa marca 2013. Zaradi zastaranja (in pomanjkanja dokazov) so že med sojenjem umaknili del obtožnice, ki se je nanašal na Sama Škodlarja, zaradi pomanjkanja dokazov pa je tožilstvo predčasno umaknilo tudi obtožni očitek zoper nekdanjega direktorja Meblesa IMS Rajka Županca.