Prenovljeni Strmol bo služil potrebam kongresnega in kulturnega turizma višjega razreda.

Prenovljeni Strmol odprl vrata

Dvoletna prenova gradu je stala več kot 3,6 milijona evrov, večino denarja pa je prispevala Evropska unija. S prostori bo upravljal protokolarni servis Brdo, prvi gostje bodo v gradu prenočili že ta konec tedna.

Dvorje - Grad Strmol, kulturni spomenik državnega pomena, je s temeljito prenovo, ki se je zaključila konec maja, ohranil podobo, kakršno je objektu v letih od 1936 do 1940 dal njegov zadnji lastnik Rado Hribar z ženo Ksenijo in s pomočjo arhitekta Miha Osolina.

Kot je ob zaključku investicije poudarila vodja projekta prenove Damjana Pečnik, v. d. direktorice Direktorata za kulturno dediščino, je bila prenova gradu in pripadajočih pristav potrebna zaradi statičnih razlogov, ker se je severni del prizidanega gradu začel posedati, in zaradi nujne posodobitve električnih in vodovodnih instalacij. »Potrebna je bila celovita prenova kuhinje, ki ni dosegala več standardov, potrebnih za hotelsko namembnost. Grad je imel samo dve kopalnici, za doseganje sodobnih standardov je bilo potrebno urediti nove. Obnovljeni sta bili tudi obe gospodarski poslopji, hlev in švicarija, kjer smo uredili večnamenske dvorane, pisarniške prostore in prostor za gostinsko ponudbo z zunanjo teraso. Obnovljena je bila lovska koča, zaradi velike poplavne ogroženosti je bil saniran tudi bližnji hudournik,« je povzela Pečnikova in poudarila, da gre za enega od uspešnejših projektov obnove kulturne dediščine pri nas. Prenovljeni prostori zdaj ponujajo enajst stilno opremljenih grajskih sob, več salonov, manjši konferenčni objekt, prostore za izvedbo poslovnih in zasebnih kosil ter druge prostore, potrebne za razvoj kongresnega in kulturnega turizma visokega razreda.

V prenovo so bili zajeti obsežni restavratorski posegi. Grad Strmol je poleg gradu Snežnik edini slovenski grad, ki mu je kljub vojnim in povojnim vihram uspelo ohraniti izvirno grajsko opremo. Restavrirani so bili kosi pohištva, kovinski in kamnoseški elementi, kiparske umetnine in poslikave, freske na fasadi, okenski okviri, portali in strelne line. V gradu je med drugim kar 180 umetniških slik, 60 dragocenih preprog, zbirka porcelana in številne druge dragocenosti. »Gre za izredno obsežen projekt, ne vem, če smo takega pri nas sploh že imeli, saj naši gradovi navadno tako obsežne izvirne opreme nimajo. Hvaležni smo, da je bilo naše obsežno delo vključeno v finančno konstrukcijo, saj po navadi za restavratorska dela denarja zmanjka,« je zadovoljna odgovorna konservatorka Nika Leben iz kranjskega zavoda za varstvo kulturne dediščine.

Investicija je bila vredna 3,6 milijona evrov, 85 odstotkov denarja je prispevala Evropska unija, preostanek pa država. Z gradom bo tudi po prenovi upravljal Javni gospodarski zavod Protokolarne storitve Brdo.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / torek, 5. julij 2016 / 12:50

Občina Medvode praznuje

Medvode – V počastitev občinskega praznika, ki ga Občina Medvode praznuje 6. julija, na rojstni dan Jakoba Aljaža, bo danes z začetkom ob 20. uri na Mestnem trgu pred Knjižnico Medvode potekala sla...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 26. avgust 2008 / 07:00

Teden rdečih številk

Kranj – Dogajanje minulega tedna na Ljubljanski borzi bi lahko označili kot teden rdečih številk. Slovenski borzni indeks SBI 20 se je znižal za 213 točk ali za 2,8 odstotka, in...

Avtomobilizem / torek, 26. avgust 2008 / 07:00

Toyota sponzor slovenskih atletov

Toyota Slovenija je z Atletsko zvezo Slovenije podpisala pogodbo o sponzorskem sodelovanju za prihodnjo sezono.

Avtomobilizem / torek, 26. avgust 2008 / 07:00

Štiri milijone Volvov iz Genta

V Volvovi tovarni v belgijskem Gentu so pred kratkim sestavili avtomobil z zaporedno številko štiri milijone.

Avtomobilizem / torek, 26. avgust 2008 / 07:00

Najcenejši avtomobil zamuja zaradi protestov

Po pisanju britanskega časnika Guardian bo indijska Tata Motors preselila proizvodnjo najcenejšega avtomobila na svetu iz nove tovarne v zvezni državi Zahodna Bengalija, če se bodo nadaljevali na...

Avtomobilizem / torek, 26. avgust 2008 / 07:00

Mazda med najhitreje rastočimi znamkami

Mazda po prvih sedmih mesecih letošnjega leta beleži nadaljevanje pozitivnega trenda rasti prodaje vozil po vsej Evropi.