Elektrika, pokaži svojo moč (1)
V Sorici že sto let elektrika
Pred sto leti, 4. avgusta 1912, so v vasici Sorica pod Ratitovcem dobili elektriko. S slovesnim odprtjem in blagoslovitvijo so predali namenu zadružno elektrarno s Francisovo turbino 38 konjskih moči in dinamom moči 15,5 kilovata, ki je z elektriko oskrbovala 139 žarnic, 2 likalnika in zadružni elektromotor.
Majhna, a pomembna zadružna električna naprava
Gorenjec, političen in gospodarski list, je 10. Avgusta 1912 zapisal:
»Kaj takega še dosedaj ni bilo v romantični Sorici. Slavnost se je začela s sveto mašo, ki jo je daroval č. g. dr. Krek in imel slavnosti primeren govor. Slavnosti so se udeležili: g. okrajni glavar Schitnik, stavbeni svetnik Geilhofer in ravnatelj obrtno-pospeševalnega urada inženir Remec. Po sv. maši se je vršil politični shod na lepem griču pred cerkvijo pod košatimi lipami. Shod je otvoril poslanec Demšar. Izvajal je: Danes se vrši politični shod ob otvoritvi sicer male, a važne električne naprave. Ta naprava je v tesni zvezi z našim zadružnim gibanjem in pomeni važen napredek v našem gospodarstvu.«
Glavno slovesnost je opravil dr. Krek, deželnega glavarja je zastopal inženir Vojnovič, deželni odbor pa inženir Gailhofer in dr. Lovro Pogačnik. Gostov iz Selške doline in s Primorskega je bilo v Sorici toliko kot nikoli dotlej. Popoldne so na Ekarjevem podu pokazali, kako se da elektrika uporabiti tudi pri gospodarskih delih. Ko je zastopnik deželnega glavarja pojasnil pomen elektrike in zaklical: »Pokaži svojo moč!«, je načelnik zadruge odprl motor in slamoreznica je zarezala polno korito slame, kot bi se igrala. Zaigrala je godba prosvetnega društva iz Selc, nato pa je povzel besedo dr. Krek in v temperamentnem govoru povzdignil med kraje, ki so si prvi na podeželju omislili elektriko. Deželni odbornik dr. Evgen Lampe je v pismeni čestitki v obliki pesmi pohvalil junaške hribovce, ki so divjo strelo v žice vpregli in z lučjo mračnjakom in lenim dolincem posvetili, ter jim čestital, ker so ga prehiteli. Po slovesnem delu je bila prosta zabava pod lipo pri pošti. Selška godba je neumorno igrala, domači pevski zbor je prepeval narodne pesmi, vrstili so se nagovori in napitnice, zvečer pa je bila za tisti čas in za Sorico kar bajna razsvetljava, ko je hkrati zažarelo trideset žarnic.