
Stanovanja kmalu na dražbi
Stanovanja v Mali Jerebiki propadlega Gradbinca GIP bodo kmalu na dražbi.
Stečaj Gradbinca GIP je bil sprožen februarja, čeprav je imela družba že oktobra lani blokirane transakcijske račune, decembra lani pa je poslovodstvo ugotovilo, da izguba družbe presega polovico osnovnega kapitala družbe. Nekaj mesecev po oklicu stečaja za kranjski Gradbinec GIP je bil oklican še stečaj matične družbe Primorje. Dolžniki so sicer prijavili za 43,5 milijona evrov terjatev, priznanih je bilo za 27 milijonov evrov terjatev.
Edino pravo premoženje Gradbinca GIP v stečaju je 88 stanovanj v Mali Jerebiki (Planina jug) v Kranju in 17 stanovanj v soseski Pilon v Ljubljani. S stanovanji se bo najprej poplačalo ločitvene upnike, to je v večji meri Gorenjska banka in druge banke. To z drugimi besedami pomeni, da se morajo s prodajo in tudi cenami strinjati predvsem banke. Soglasje Gorenjske banke je že doseženo.
»Pričakujemo, da bo okrožno sodišče v Kranju kmalu izdalo sklep o prodaji premoženja glavnine stečajnega dolžnika, to je stanovanj v Kranju in Ljubljani,« pravi stečajna upraviteljica Nasta Korbun. O cenah stanovanj, ki bodo veljale na prvi dražbi, upraviteljica ne more govoriti, a si obeta dobro prodajo: »Možno je, da bo prišel tudi kupec za vsa stanovanja, čeprav veliko možnosti za tako velik nakup (skupna vrednost stanovanj v Mali Jerebiki je ocenjena na skoraj deset milijonov evrov) v težkih gospodarskih časih ni.«
Glede na to, da so cene nepremičnin v zadnjem letu padle in tudi da so ponavadi cene nepremičnin, ki jih prodajajo v stečajnem postopku nekoliko nižje, lahko tudi tu upravičeno pričakujemo nižje cene, kot so bile še pred letom pri Gradbincu GIP. Ne pozabimo, da so tudi v tem podjetju že (neuradno) nižali cene za nekaj odstotkov ali pa podarili parkirno mesto v garaži.
Tudi določitev cene, ne le sama prodaja, je odvisna od volje ločitvenih upnikov, v največji meri torej Gorenjske banke. Če stanovanja na treh dražbah ne bodo prodana (kljub nižji ceni), jih lahko prevzame tudi upnik (banka) in sam razpolaga z njimi (prodaja, oddaja ali čakanje na boljše čase). »Po opravljeni tretji dražbi gremo po zakonu lahko tudi v direktna pogajanja s potencialnimi kupci, takrat bomo vsa neprodana stanovanja lahko ponudili tudi Stanovanjskemu skladu,« še pravi upraviteljica Nasta Korbun.
Izkupiček prodaje stanovanj naj bi bil tako visok, da bi lahko popolnoma poplačali terjatve banke, temu pa sledi poplačilo terjatev nekdanjih zaposlenih. A hitre prodaje, kljub znižanim cenam, ni pričakovati. V Kranju je trenutno (v prihodnjih mesecih pa zaradi projekta Jelen še več) več novogradenj, kot jih trg lahko kupi. K boljši prodaji bi še največ prispevali krepki popusti, kar lahko pričakujemo na morebitnih naslednjih dražbah. Naj spomnimo, da je poleg 88 stanovanj v Kranju na voljo tudi 108 parkirnih mest.