Nenavadno: trop divjih prašičev na Jezerskem
Trop, v katerem naj bi bilo po oceni lovske družine dvajset divjih svinj in mladičev, je v začetku prejšnjega tedna razril pašnik oz. travnik na Anclovem.
Zgornje Jezersko - Na Jezerskem so se divji prašiči v preteklosti že pojavili, tudi letos spomladi so opozorili na svojo navzočnost, vendar so bili doslej le »prehodni gostje«, ki tudi niso povzročali večje škode. A stvari se spreminjajo … V začetku prejšnjega tedna so dve noči zapored rili po pašniku oz. travniku na Anclovem. »Koliko je škode, bi težko ocenil. Pri krmi je ni, saj je bila paša že pri koncu; treba pa bo poravnati rušo. Upam, da se bomo o tem z lovsko družino pametno dogovorili,« je dejal Ivan Muri, gospodar Anclove kmetije, in dodal: »Rad bi od strokovnjakov zvedel, zakaj prašiči rijejo oz. kaj iščejo v tleh in zakaj se pojavljajo na Jezerskem, kjer ni veliko želoda in kostanja.«
V Lovski družini Jezersko ocenjujejo, da se je na Jezerskem pojavil trop, v katerem je skupno dvajset divjih svinj, prašičev in mladičev. »Takšnega tropa v našem lovišču še ni bilo, bili so le redki, posamezni prašiči,« je dejal starešina družine Franc Ekar in se vprašal: »So morda razlog za to klimatske spremembe, razmočena zemlja, krmišča …?« V lovski družini so letos že uplenili dva prašiča, zdaj pa so v dilemi, kako ukrepati, da bo njihovo ravnanje usklajeno z letnim lovsko upravljavskim načrtom.
Lahko lovijo mladiče in lanščake
Kot je pojasnil Miran Hafner, vodja odseka za gozdne živali in lovstvo v kranjski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije, letni načrt za Gorenjsko lovsko upravljavsko območje določa, da v loviščih, v katerih se divji prašiči pojavljajo bolj poredko, odvzem ni številčno načrtovan.
V takšnih loviščih lahko neomejeno lovijo mladiče in lanščake, za odstrel odraslih svinj in merjascev pa je določena skupna kvota. Če ta kvota ni dosežena, je dovoljeno loviti tudi odrasle živali, sicer ne. Evidenco o tem vodi Območno združenje upravljavcev lovišč. V primeru, da škodo povzročajo odrasli prašiči in da ni mladičev in lanščakov, obseg škode pa je znaten, je možno loviti tudi odrasle živali, vendar le na podlagi odločbe lovskega inšpektorja.
»Divji prašiči se vsa leta v večjem številu praviloma zadržujejo v loviščih, kjer se med gozdovi prepletajo kmetijske površine in kjer so v gozdovih tudi plodonosne drevesne vrste (kostanj, hrast). V gorskih loviščih, med katere sodi tudi Jezersko, se običajno pojavljajo v manjših gostotah, posamično in še to le na vsakih nekaj let,« pravi Miran Hafner in dodaja, da letošnje pojavljanje prašičev na Jezerskem pomeni odstopanje od povprečja preteklih let in obdobij. »Vzrok za to nam ni znan, verjetno so tu za določeno krajše obdobje našli ugodne življenjske pogoje. Pričakujemo, da ne bodo ostali dolgo, saj jim to okolje jeseni ne zagotavlja posebno dobrih življenjskih pogojev. Ocenjujemo tudi, da se bodo v primeru intenzivnega lova oz. uplenitve nekaj ozimcev in lanščakov umaknili.«
Letos prašičev nič več kot običajno
Na vprašanje, ali je letos prašičev na Gorenjskem več kot običajno, Miran Hafner pojasnjuje, da je odstrel zelo odvisen od njihove številčnosti ter od vremenskih razmer, ki omogočajo uspešen lov, pri tem pa dosedanji odstrel ne kaže na pomembneje povečano gostoto prašičev. Upravljavci lovišč so letos do konca septembra uplenili okoli 150 prašičev, lani v enakem obdobju 110, predlani 150 in leto prej okoli 170, vendar je bil lanski in predlanski odstrel med najnižjimi v zadnjih desetih letih. Po oceni zavoda za gozdove letošnji odstrel verjetno ne bo veliko odstopal od povprečja preteklega desetletnega obdobja.