Živeti in delati tradicionalno
V nedeljo je bil v Bohinju 56. tradicionalni Kravji bal, na katerem so sodelovali planšarji in majerji s kravami cikami, izdelovalci tradicionalnih slovenskih izdelkov ter glasbeni in plesni gostje.
Ukanc - Na prireditvi, ki jo že več kot petdeset let organizira Turistično društvo Bohinj, se je zbralo skoraj devet tisoč domačih in tujih obiskovalcev, ki jih je neutrudno zabaval povezovalec prireditve Kondi Pižorn, za glasbe in plesa željne pa so poskrbeli bohinjska folklorna skupina, gostujoča folklorna skupina KUD »Božo Račič« Adlešiči, Godba Bohinj, gostujoča Vaška Godba z Vrha nad Laškim, citrarka Tjaša Repinc, ljudski pevci Mejaši iz Haloz, plesna skupina Tince, Društvo narodnih noš in kočijažev Občine Vodice ter Ansambel Roberta Zupana.
Med nastopi glasbenih in plesnih gostov se je ob 13. uri začel glavni del celotne prireditve, in sicer sprevod planšarjev in majerjev z avtohtonim slovenskim cikastim govedom, izmed katerega so nato izbrali najlepše krave cike iz posameznih tropov z različnih planin. Cikasta pasma krav se od drugih razlikuje po barvi, saj je večinoma rjavkasta in bela, ter po vitkosti, ki ji omogoča pašo na hribovitih območjih. Iz njenega mleka planšarji in majerji izdelujejo mlečne izdelke, v katere na leto predelajo več kot 50 tisoč litrov mleka. Letošnja pašna sezona je bila po besedah majerja Alojza Freliha, ki ves sezonski čas preživi na planini Zajamniki in se v domačo vas Češnjico pri Bohinju vrne šele po končani sezoni, kar v redu. Krave so se namreč kljub sušnemu obdobju dobro napasle.
Čeprav je pašna sezona uspešna, se pri gospodarjenju v planinah pojavljajo problemi, ki jih je potrebno rešiti. Kot je v svojem nagovoru dejal župan Občine Bohinj Franc Kramar, so do sedaj težave reševali v ljubljanskih pisarnah, v prihodnosti pa se bodo z njimi soočali sami: »Le tako bodo naše planine še naprej živele in z njimi tradicionalni slovenski proizvodi ter bohinjski Kravji bal.«