Blažje kazni za manjše prometne prekrške
Globe za najhujše prometne prekrške in vožnjo pod vplivom alkohola ostajajo nespremenjene.
Kranj - V soboto so v skladu s sprejetim Zakonom o spremembah in dopolnitvah zakona o pravilih cestnega prometa začele veljati nove, nižje kazni za nekatere prometne prekrške. Vlada je popravkom komaj dobro leto po začetku veljave nove prometne zakonodaje znižala globe za nižje prekoračitve hitrosti, neupoštevanje varnostne razdalje, nepravilno nakazano prehitevanje in podobne, medtem ko kazni za najhujše prometne prekrške, vključno z vožnjo pod vplivom alkohola, ostajajo nespremenjene, na novo pa je uvedena tudi nova kategorija prometnih nesreč z manjšo škodo.
Precej sprememb je pri globah za manjše prekoračitve hitrosti. V območjih umirjenega prometa (cone z omejitvijo na 30 kilometrov na uro) je odslej predpisana globa v višini 40 evrov za prekoračitev do 5 kilometrov na uro, medtem ko je za prekoračitev med 5 in 10 kilometri na uro kazen znižana iz 300 evrov in treh kazenski točk na 80 evrov, za prekoračitev od 10 do 20 kilometrov na uro pa iz 500 evrov in pet kazenskih točk na 300 evrov in tri kazenske točke.
Za previsoko hitrost v naseljih je najnižja globa 40 evrov, če je hitrost prekoračena do 5 kilometrov na uro, do 20 kilometrov na uro je globa 80 evrov (prej 100) in do 20 kilometrov na uro preko omejitve 250 evrov in tri kazenske točke (prej 50 evrov več). Na cestah zunaj naselij, kjer je hitrost omejena na 90 kilometrov na uro, je prekoračitev za 10 kilometrov na uro sankcionirana s 40 evri, vozniki, ki bodo hitrejši do 40 kilometrov na uro, pa bodo ob 250 evrov in dobili bodo tri kazenske točke (prej 300 evrov in pet kazenskih točk). Na avtocestah in hitrih cestah bo najnižja globa prav tako 40 evrov, za prekoračitev 30 kilometrov na uro bodo policisti zaračunali 80 evrov (prej 120) in za 50 kilometrov 250 evrov in tri kazenske točke (prej 300 evrov in pet točk).
Višina globe in število kazenskih točk ostajata nespremenjena za hujše kršitve prometnih predpisov, med katere spadajo visoke prekoračitve dovoljenih hitrosti, vožnja pod vplivom alkohola in drugih psihoaktivnih substanc, vožnja v nasprotno smer in pobeg s kraja prometne nesreče.
Spremenjeni zakon med drugim predvideva tudi nekaj novosti glede zasega vozil. Policisti zasežejo vozniku motorno vozilo, s katerim je bil zaloten pri storitvi hujšega prekrška ob pogoju, da je bil storilec kot voznik motornega vozila v zadnjih dveh letih najmanj trikrat pravnomočno kaznovan za prekršek vožnje pod vplivom alkohola ali vožnje pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi, je kaznovan oziroma s prepovedjo vožnje motornega vozila, če so mu začasno odvzeli vozniško dovoljenje, ali nadaljuje vožnjo po prepovedi in ponovi prekršek, zaradi katerega mu je bila prepovedana.