Volk pobija ovce v Karavankah
Volk je predvsem na planinah nad Srednjim Vrhom v zadnjih desetih dneh pokončal sedemnajst ovc. Medved je na bohinjski planini Polana pobil kravo in še dve ranil.
Bled – Sporni volk domuje na Zgornjem Gorenjskem več kot štiri leta, prvič so ga opazili ob koncu leta 2007, spomladi naslednjega leta je pokončal že prvo ovco, ki jih je napadal tudi v naslednjih treh letih. Letos je na Pokljuki pokončal dve ovci, ob koncu julija se je verjetno zaradi nemira, ki ga povzročajo vse bolj številni obiskovalci, preselil v Karavanke, kjer je na planinah med Belco in Kranjsko Goro našel najpomembnejše – mir in trope, v katerih je tristo slovenskih in dvesto avstrijskih ovc. »V zadnjem času se je na tem območju zelo povečalo število škodnih primerov. Najhuje je na planinah nad Srednjim Vrhom – na planinah Grajšca, Stara planina in Vošca, kjer je volk v zadnjih desetih dneh v več ločenih napadih pokončal najmanj sedemnajst ovc in jagnjet. Število je verjetno še višje, saj vseh ovc niso našli. Ovce so po napadih volka močno prestrašene in se razkropijo na več manjših tropov, ki jih je težko kontrolirati, saj ob klicih bežijo tudi od rejcev,« pravi Blaž Černe, vodja odseka za gozdne živali in lovstvo v blejski območni enoti zavoda za gozdove, in dodaja: »Največjo škodo so utrpeli rejci s Srednjega Vrha, med pokončanimi pa so tudi avstrijske ovce.«
V zavodu za gozdove po vsakem napadu poskušajo zbrati dokaze, na podlagi katerih lahko potlej na ministrstvo za kmetijstvo in okolje tudi naslovijo zahtevke za izplačilo odškodnine. Število zahtevkov je manjše od števila pokončanih ovc, saj za vse ne morejo najti ušesne številke, s katero je možno ugotoviti lastništvo. »Problem je tudi v tem, da ministrstvo izplačuje škodo le za pokončane ovce na urejenih, nadzorovanih pašnikih. Na planinah nad Srednjim Vrhom paša že desetletja poteka na tradicionalni način, pri katerem ovce prosto prehajajo z ene planine na drugo. Najboljša rešitev bi bila ograja, a to ni možno,« pravi vodja zavoda Andrej Avsenek in dodaja: »V zavodu razmišljamo o tem, da bi na ministrstvo za kmetijstvo in okolje naslovili zahtevo za izredni odstrel volka, vendar se doslej za to še nismo odločili, ker smo pričakovali, da se bodo napadi polegli. Pa ne le to! Postopek za izdajo dovoljenja lahko v primeru, ko niso ogroženi ljudje, traja od dva do tri mesece, pa tudi lov na volka bi bil ob morebitni pridobitvi dovoljenja zelo težaven.«