Uresničevati najboljše ideje
Umetnika Mita Gegiča je pot prek Ptuja in Ljubljane, kjer je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, pripeljala v Škofjo Loko, kjer v zadnjem letu opravlja funkcijo predsednika Umetniškega sveta tamkajšnjega Združenja umetnikov. Z njim smo se pogovarjali o trenutnem položaju umetniškega ustvarjanja ter o nadaljnjih perspektivah.
Kakšna je vloga Umetniškega sveta Združenja umetnikov Škofja Loka?
»Glavna naloga Umetniškega sveta je produciranje umetniških idej in konceptov, medtem ko drugi organi skrbijo za logistiko in formalno-tehnične zadeve. Sam se trudim, da bi se številne dobre ideje in koncepti na področju umetnosti, ki se pojavljajo pri članih, čim prej tudi realizirale.«
Škofjeloški umetniki so v zadnjem času zelo dejavni. Katere projekte Združenja bi izpostavili?
»Prav gotovo je pomembna tradicionalna kolonija Iveta Šubica, ki je potekala v Poljanah. Umetniki so se tokrat ukvarjali s tematiko portreta, razstavljena dela pa so na ogled še ves avgust v Sokolskem domu. Omeniti je treba tudi čedalje močnejše sodelovanje z Likovnim društvom Kranj, kjer je imelo naše Združenje že skupinsko ter nekaj posamičnih samostojnih razstav, septembra pa nam bodo Kranjčani vrnili obisk in pripravili razstavo v Škofji Loki. Pomemben projekt je bila gotovo tudi razstava Ivan, daj mi rešpetlin, ki je predstavljala zanimiv pregled krajinskega slikarstva pri nas. Potrudili se bomo pripraviti samostojni razstavi nagrajenih umetnikov Janeza Hafnerja ter Mateja Bizovičarja. Ohranjamo torej tradicionalne projekte, obenem pa se trudimo preseči dan okvir in razširiti delovanje na čim več področij ter sodelovati tudi z drugimi umetniškimi in kulturnimi društvi, denimo z Ateljejem Clobb idr.«
Umetniški svet Združenja torej poleg uresničenja zamisli svojih članov skrbi tudi za njihovo predstavitev v javnosti?
»Gre za nekak splošen konceptualni okvir, za namero, da društva umetnikov lahko vzpostavijo platformo za vstop svojih članov na področje družbenega, da se torej realizirajo v javnem prostoru. Pri nas v Sloveniji je zelo močno zasidrana institucionalna umetnost, medtem ko je v društvih in združenjih velik umetniški in intelektualni potencial, ki pa težko pride do izraza. S sicer dokaj skromnimi finančnimi sredstvi, ki jih imamo na voljo, skušamo realizirati tudi časopis združenja, ki je sicer nekoč že obstajal, v katerem bi tudi drugi umetniki in kulturniki, ki delajo v bolj ozkih spektrih kulturnega udejstvovanja, lahko bolj opozorili nase in javnosti predstavili svoje delo.«
Poleg opravljanja predsedniške funkcije Umetniškega sveta pa ste vseskozi dejavni, zlasti na področju slikarstva.
»Prav sedaj v mariborski Umetnostni galeriji poteka zelo kakovostna mednarodna slikarska razstava, kjer sodeluje okoli štirideset slovenskih in francoskih umetnikov. Razstava bo odprta do 9. septembra, naše združenje pa predstavljava z umetnico, sicer mojo soprogo Tino Dobrajc. Veselim pa se tudi sodelovanja na svetovnem srečanju umetnikov v Nottinghamu sredi septembra.«
Kakšna je perspektiva umetniškega ustvarjanja na likovnem področju na Loškem v bližnji prihodnosti?
»Skušali bomo pomagati vsem članom, zlasti pa mladim umetnikom, pri njihovem uveljavljanju ter reševanju prostorske krize. Vsekakor se bomo trudili nadaljevati uresničevanje najboljših idej, izražanje ustvarjalnosti, vse projekte pa čim bolje predstaviti v javnosti, da se bodo ljudje začeli zavedati pomembnosti umetniškega delovanja, ki je na višji kakovostni ravni, kot se želi večinoma predstaviti.«