Vrata poštnega urada na Sovodnju so večji del dneva zaprta, krajani pa zaman pritiskajo na kljuko.

Pričakujejo pomoč županov

Na Sovodnju je od julija pošta odprta le še po dve uri na dan. "Kmalu bo lahko neekonomično tudi poslovanje trgovine. Naj to mirno gledamo? In podružnična šola? Je rentabilna?" se sprašujejo krajani.

Sovodenj - »Krajevna skupnost Sovodenj je bila takoj po drugi vojni med najbolj naprednimi, sedaj pa smo, kot kaže, obsojeni na propad,« je ogorčen Marko Kržišnik, Sovodenjčan in svetnik občine Gorenja vas - Poljane. Predlaga, da bi v vasi postavili vsaj bankomat, saj krajani poštni urad največkrat uporabljajo zgolj za dvig gotovine.

Tudi novi obratovalni čas pošte buri duhove, saj je odprta ali dopoldne med 9. in 11. uro ali popoldne od 15. do 17. ure. Stanko Bajt, tudi občinski svetnik, pravi, da bi bilo bolje od 13. do 15. ure: »Našo pobudo so na Pošti Slovenije zavrnili. Tako morajo vsi, ki gredo z dela, še na pivo v bližnji bife.«

»Ekonomika se v tako majhen kraju nikoli ne izide. Tudi po novem se ne bo, kar lahko pomeni le, da bo Pošta svoj urad čez nekaj let povsem zaprla. Sedaj gredo krajani na pošto v Gorenjo vas ali Žiri, spotoma v trgovino. Bodo tudi to zaprli? Veste, starejši pošto potrebujejo in so je vajeni,« dodaja Kržišnik. Meni, da bi morali vsi gorenjski župani, kjer so takšni podeželski uradi, skupaj z argumenti nastopiti proti Pošti.

Manj tudi delovnih mest

V dveh desetletjih je s Sovodnja izginilo približno šestdeset delovnih mest. »Kar je razumljivo, saj moraš biti zelo trmast, da vztrajaš, če imamo pa še cesto tako slabo,« še pravi Kržišnik. »Sovodnja nikakor ne zapostavljamo, saj smo naredili enega najlepših, zagotovo pa najdražje športno igrišče,« pravi domači župan Milan Čadež. Dodaja, da iz leta v leto država obnovi kos ceste do Sovodnja (sedaj je v projektiranju glavni del Fužinskega klanca), koča na Ermanovcu je pridobila čistilno napravo, lani je občina dodala nov oddelek vrtca.

»Racionalizacija je stvar Pošte, mi se moramo navaditi na nov odpiralni čas. Pobudo za postavitev bankomata pozdravljam, katera od bank bi morda lahko postavila rabljenega in bi bila investicija manjša, pri njej pa bi lahko pomagala tudi občina,« še pove Čadež. Gorazd Čadež, namestnik direktorja poslovne enote Pošte Slovenija Kranj, pojasnjuje, da so letos v nekaterih poštah uvedli deljen delovni čas: »Pošta Slovenije je spremembe delovnih časov pošt pripravljala že precej časa in premišljeno.« Med drugim gre tudi za demonopolizacijo poštnih storitev. Čadež zagotavlja, da so vse spremembe podkrepljene z analizami in na podlagi statističnih podatkov o obiskih strank na poštah.

Bankomata ne bo

»Delovni čas pošte na Sovodnju smo določili, glede na število opravljenih storitev, razpoložljivost delovnih mest in glede na statistične podatke o obiskih pošte,« pove Gorazd Čadež in tudi, da so obveščeni o odzivih uporabnikov, in zagotavlja, da so spremembe pripravili na način, da bi bili negativni učinki čim manjši. Glede postavitve bankomata na Sovodnju pravi, da je Poštna banka Slovenije članica NKBM, zato bodo pobudo posredovali tej banki.

Z željo po bankomatu so že seznanjeni v Gorenjski banki: »Analizirali smo uporabniški potencial in ugotovili, da število opravljenih transakcij nikakor ne bi doseglo ravni, ki bi opravičevala namestitev bankomata.« Tako kot tudi druge banke, ki smo jih vprašali, ugotavljajo, da investicije v nakup in postavitev bankomata (med 30 in 50 tisoč evri) ne bi pokrili, še manj pa stroške rednega oskrbovanja, varovanja, komunikacij, servisiranja in podobno.

V SKB pričakujejo pobudo krajanov oziroma občine, vendar po grobi oceni menijo, da bankomat na Sovodnju ne bi zadostil kriterijem za postavitev, v Abanki letos ne načrtujejo postavitve bankomata na Sovodnju, v NLB se za postavitev bankomatov odločajo po skrbnem proučevanju. V Hypo pravijo, da ta regija trenutno ni njihova prioriteta, v Unicredit banki pa, da jim kljub njihovi veliki želji vedno ne uspe zadovoljiti vseh potreb strank; dali so vsaj nekoliko bolj spodbuden odgovor: »Interes krajanov si bomo vsekakor zabeležili in se vam za informacijo zahvaljujemo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / četrtek, 25. julij 2013 / 12:57

Peš z Jezerskega v Korte

Mengeš - Člani Planinskega društva Lek, v katerem je največ članov iz Ljubljane, njene okolice in Mengša, so stalno na nogah. Nedeljo so izbrali za pohod z Jezerskega vrha prek Roblekove p...

Objavljeno na isti dan


Mularija / torek, 8. marec 2011 / 07:00

Idej jim ne manjka

Na turistični tržnici v kranjskem trgovskem centru so se med krožkarji s trinajstih osnovnih šol najbolj izkazali učenci OŠ Staneta Žagarja Kranj in OŠ Križe.

Kultura / torek, 8. marec 2011 / 07:00

Migitacije na ogled do aprila

V petek so v Sokolskem domu v Škofji Loki odprli skupinsko razstavo z naslovom Migitacije. Razstavljajo Boštjan Plesničar, Petra Varl, Sašo Vrabič, Huiqin Wang in Maja Pučl. Rdeča nit Migitacij s...

GG Plus / torek, 8. marec 2011 / 07:00

Povprečni varstveni dodatek 93 evrov

Upokojenci si neugodni gmotni položaj lahko izboljšajo tudi z varstvenim dodatkom, po podatkih zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ga je lani v povprečju prejemalo 46.789 upokojencev,...

Kamnik / torek, 8. marec 2011 / 07:00

Pogodba za vrtec končno podpisana

Kamnik - Vrtec Kamenček, ki so ga uredili v na novo zgrajenem prizidku OŠ 27. julija in naj bi bil po prvih napovedih odprt že 1. februarja, bo, kot kaže, končno le sprejel otrok...

Slovenija / torek, 8. marec 2011 / 07:00

Še roman o Josipini Turnograjski

Ljubljana - Dr. Mira Delavec iz Preddvora je napisala roman Šepet rdeče zofe, nastal na osnovi korespondence med prvo slovensko pisateljico, pesnico in skladateljico Josipino Urb...