Državni zbor je doslej na petih rednih in 17 izrednih sejah sprejel 73 zakonov po hitrem in tri zakone po običajnem postopku. (Foto: Tina Dokl)

Upokojenega nadškofa Cerkev umika iz Slovenije

Potem ko se je posvetna politika nekoliko unesla, pa so za vznemirjenje javnosti poskrbeli cerkveni krogi. Upokojeni nadškof Alojz Uran mora po nalogu Vatikana zapustiti Slovenijo.

Po dramatičnem dogajanju, ko je pred predvidenim petkovim glasovanjem v državnem zboru o zlatem fiskalnem pravilu in državnem holdingu predsednik vlade Janez Janša omenjal celo glasovanje o zaupnici, je nastopilo zatišje. Prvaki parlamentarnih strank so dan prej vendarle umirili žogo. Razmere pa so bile zelo napete, saj je denimo prvak stranke DeSUS Karl Erjavec omenjal celo možnost oblikovanja nove koalicije. Toda vodje strank so sklenili kompromis: odločanje o temah, ki zahtevajo dvotretjinsko parlamentarno večino, zahteva več razmisleka in dialoga, odločitve so preložene na jesen. Takrat naj bi po besedah predsednika državnega zbora Gregorja Viranta vsi razmišljali z bolj trezno glavo. In da so se glave res ohladile, je pokazalo tudi "spravno" dejanje Pozitivne Slovenije, ki se je odpovedala interpelaciji zoper finančnega ministra Janeza Šušteršiča.

Slovenski državni holding, ki je bil tudi razlog razhajanj med koalicijo in opozicijo, ne le da nima popolne podpore politike in javnosti, temveč se je obenj obregnila tudi Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), ki svari pred poseganjem politike v upravljanje podjetij v državni lasti.

Državni zbor po napornem delovnem poletju zdaj slednjič odhaja na počitnice. Od začetka mandata je veliko zasedal, na petih rednih in 17 izrednih zasedanjih je sprejel 73 zakonov po naglem in le tri zakone po rednem postopku. Zaradi hitenja opozicija očita, da je parlament ubogljivo orodje v rokah vlade, koalicija pa zatrjuje, da je zaradi krize v državi in osiromašene javne blagajne treba hitro ukrepati.

Hitro pa so ukrepali tudi člani koalicije okoljevarstvenih organizacij Ustavimo TEŠ 6, ki je zbrala tri tisoč podpisov za referendumsko pobudo proti zakonu o državnem poroštvu za gradnjo šestega bloka termoelektrarne Šoštanj. Predsednik državnega zbora mora določiti rok za začetek zbiranja 40 tisoč podpisov, in če bo zbranih dovolj, pobudniki želijo, da bi bil referendum 11. novembra. Za ta dan, Martinovo nedeljo, je namreč predsednik državnega zbora Gregor Virant sredi tedna razpisal volitve za predsednika države.

Šok iz cerkvenih krogov

Potem ko se je posvetna politika nekoliko ohladila, pa je za vznemirjenje javnosti poskrbela novica iz cerkvenih krogov.

Upokojeni ljubljanski nadškof Alojz Uran mora na zahtevo Vatikana zapustiti Slovenijo. Gre za izgon slovenskega državljana in za kršenje človekovih pravic, menijo v Liberalni akademiji, njihovo mnenje pa deli veliko ljudi, ki jih zanima, kakšen greh nekdanjega nadškofa je Svetemu sedežu narekoval tako strog ukrep. Domnevno očetovstvo je nadškof Uran zanikal že spomladi, ko se je moral hkrati z mariborskim nadškofom Krambergerjem umakniti iz javnega življenja. Iz cerkvenih krogov najprej ni bilo pravih pojasnil, sklicevali so se le na pokorščino cerkvenemu pravu tistih, ki se odločijo za duhovniški poklic.

V sredo sta se na vse to odzvala nadškof Anton Stres in Alojz Uran sam, ki sta pojasnila, da je Alojz Uran v pokorščini sprejel navodilo, naj se začasno umakne iz Slovenije, v čemer pa ne vidita kršenja človekovih pravic do bivanja v domovini, pač pa spoštovanje pravice Cerkve, da klerikom zapove kraj bivanja. Žal jima je nezaupanja, ki so ga sprožile različne domneve v javnosti, in vernike pozivata k zaupanju in molitvi.

Varčevanje v zunanji politiki

V naše uredništvo pa je iz New Yorka prišel poziv, ki ga podpisuje Tanja Vajk in opozarja na posledice zaprtja generalnega konzulata Republike Slovenije v tem ameriškem mestu. Zaprli naj bi ga to jesen - zaradi varčevanja v naši državi. Konzulat zagotavlja pomembne usluge svojim državljanom, ki v New York potujejo ali tam poslujejo. Če bo zaprt, bodo morali po konzularne storitve v 350 kilometrov oddaljeni Washington, kar je razdalja, enaka razdalji od Ljubljane do Dunaja.

Napetosti in vznemirjenja je bilo zadnje tedne čez glavo, ne le doma, tudi po svetu. Na Norveškem se ob prvi obletnici divjanja množičnega morilca Andresa Breivika spominjajo žrtev. Odmeva pa že nov množični pokol, tokrat v ameriški zvezni državi Colorado, kjer je 24-letni študent na premieri filma o Batmanu ubil dvanajst ljudi. Ves svet pa je zaskrbljen zaradi krvavega dogajanja v Siriji. V antičnih časih je mir nastopil vsaj v času olimpijskih iger, sedaj žal ne. Danes se v Londonu začenjajo olimpijske igre, ki nas bodo vsaj odvrnile odtežkih tem in nam polepšale poletje.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 4. julij 2014 / 11:02

Ropal zaradi zasvojenosti

Tržičanu Nejcu Valjavcu zaradi ropa trgovine Gacho v Kovorju in poskusa ropa tržiške trgovine Zrno leto pogojne kazni s štiriletno preizkusno dobo.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sobota, 1. december 2007 / 07:00

Kegljači na ledu začeli novo sezono

Pri Zvezi za kegljanje na ledu Slovenije, ki ima sedež na Jesenicah, so pripravili program prvenstev in turnirjev v novi sezoni. Državno moštveno prvenstvo so že začeli. V prvem krogu na Bledu je...

Splošno / sobota, 1. december 2007 / 07:00

Nov film o ekstremnem kolesarju Juretu Robiču

O bitki s pet tisoč kilometri ameriških cest in predvsem o bitki s samim seboj govori najnovejši film o ekstremnem kolesarju Juretu Robiču.

Splošno / sobota, 1. december 2007 / 07:00

Obetavna generacija mladih košarkarjev

Konec novembra je tekmovalno sezono 2007 zaključila najmlajša kategorija košarkarjev KK Jesenice - dečki, stari do 14 let.

Splošno / sobota, 1. december 2007 / 07:00

Aids - vsako minuto se okuži enajst ljudi

HIV in aids sta verjetno najpogostejši kratici, uporabljeni 1. decembra. Svet od leta 1981 na 1. decembra obeležuje svetovni dan boja proti aidsu. Čeprav v medijih vse prevečkrat ponavljajo infor...

Splošno / sobota, 1. december 2007 / 07:00

Prednovoletni čas in naši hišni ljubljenčki

Približuje se zima, otroci se že vesele snega, prav vsakogar od nas se bo dotaknilo tudi prednovoletno pričakovanje, hitenje, izbiranje daril, in še preden se bomo utegnili obrniti, bo konec leta i...