Leta 2005 je Občina Gorenja vas-Poljane plačala prve vrtine, ki so pokazale možnost izkoriščanja zdravilne in tople vode pr` Topličarju. Otroci so navdušeni v in ob bazenu. (Foto: Gorazd Kavčič)

Zametek novih gorenjskih toplic v Kopačnici

Potem ko je občina Gorenja vas - Poljane uredila nov vhod v utrdbo Rupnikove linije na Golem vrhu in podprla ureditev gostinske ponudbe v Tavčarjevem dvorcu na Visokem, so prejšnji teden odprli še gostinsko ponudbo ob bajerju z zdravilno vodo v Kopačnici.

Kopačnica - Ime Kopačnica nosi vasica z manj kot sto prebivalci. Daje slutiti, da so se v njej domačini in obiskovalci kopali že dolgo nazaj. A ime izvira iz druge dejavnosti, po že davno zamrlem kopanju in topljenju bakrene rude. Morda bo prihodnost prinesla tudi drugačen zapis zgodovine, saj je v vasi več stoletij doma tudi izvir tople vode (okoli 23 stopinj Celzija). O izviru tople vode bolj zgovorno govori ime domačije - pr' Topličarju, ki jo je občina pred leti odkupila, saj želijo izkoristiti zdravilno moč vode iz Kopačnice in urediti tudi nove gorenjske toplice. Zanimivo, v loškem urbarju iz leta 1629 je zapisano, da kmet Topličar ni plačeval desetine loškemu gospostvu, ampak idrijskim gospodarjem.

O zdravilni moči vode je leta 1855 pisalo v Kmetijskih in rokodelskih novicah. Francoski zdravnik Baltazar Hacquet, ki je deloval v Idriji, je povedal, da so te toplice prav dobre za kožne izpuščaje (lišaje): »Skušnja je učila, da v tisti mertudnosti in treselki, ki jo narejo živo srebro v človeških udih, imajo posebno moč te toplice, v katerih so se bolni delavci iz Idrije radi kopali, ko so še rudo živega srebra v retortah topili in potem zlo bolehali.«

Koliko o tovrstnih boleznih in zdravilnosti vode vedo današnji obiskovalci Kopačnice, ni znano, zato pa so nam dekleta iz Cerknega, ki so se prejšnji, ne preveč topli četrtek kopale v na novo urejenem bazenu, povedale, da jim je bil obisk bazena že večkrat v veselje. »Blizu smo doma, lahko se osvežimo, voda je ravno prav topla. Sedaj so tu tudi tuši in garderobe, tudi osvežilna ponudba,« je povedala Ana Peternelj, ki je bila v Kopačnici že lani in ve, da je ob bazenu tudi do štirideset kopalcev, njena prijateljica Manca Prezelj pa je bila že po prvem obisku navdušena: »Še bom prišla, saj je zelo lepo urejeno.«

Kasneje smo izvedeli, da je ob sončnih dnevih ob bazenu med petdeset in 150 kopalcev. Domačih obiskovalcev je že nekaj let vajen domači župan Milan Čadež. Pravi, da ne mine teden v letu, ko se v bajerju ne bi kopali: »Z odprtjem brunarice pr' Topličarju smo naredili nov korak na poti razvoja turistične ponudbe v Poljanski dolini in tudi odpiranja novih delovnih mest.« Za vrtine (v letu 2005) in ureditev bajerja (bazena) je občina namenila približno 150 tisoč evrov, za ureditev brunarice, garderob in tušev ter okolice pa so poskrbeli v gostilni Lipan.

Lipanovi že ponujajo domačo in slovensko osvežitev, ki spada k rekreaciji v bazenu oziroma sprostitvi v naravi. »Imamo vse od dobre domače kave, sladoleda pa do izdelkov z okoliških kmetij. Pobuda je prišla z občine, ki je želela popestriti dogajanje ob bazenu ob lepih dnevih, tudi naša mlada družina je bila tu že večkrat, zato odločitev za sodelovanje ni bila težka,« pove Janez Filipič, ki bo skrbel tudi za urejenost ob bazenu. V gostilni Pr' Lipan na Hotavljah ponujajo tudi prenočišča, v zgolj enem tednu pa je osvežitev v naravi navdušila tudi enega izmed njihovih gostov.

Občina je prejšnje leto na novo uredila vhod v utrdbo Rupnikove linije na Golem vrhu, pred slabim mesecem je bilo uradno odprtje dvorca Visoko z razstavo o slavnem rojaku Ivanu Tavčarju in gostinsko ponudbo na dvorišču, tudi v prihodnje bo občina podpirala takšne turistične projekte. »Imamo resne pogovore z zasebnim investitorjem, ki bi v prihodnosti lahko uredil Terme Kopačnica,« pravi župan Čadež, ki upa, da bodo tako privabili v Poljansko dolino številne obiskovalce, a bodo hkrati ob razvoju mislili na ohranjanje narave in vpetost domačih gostincev in kmetij z dopolnilno dejavnostjo.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mengeš / petek, 4. julij 2008 / 07:00

Začenja se rušitev starega Traka

Propadajoče industrijske objekte v središču Mengša bodo porušili še to poletje, nov trgovsko-stanovanjski objekt bo zgrajen do konca prihodnjega leta.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / sobota, 19. marec 2022 / 22:48

Mrzla pomlad

Letošnja pomlad se upira. Sonce nikakor ne ogreje zemlje. Jutranje temperature so krepko pod ničlo. Na kolesu sem oblečena kot sredi zime. Tedaj me ni zeblo. Včasih sem se sredi poti ustav...

Kranj / sobota, 19. marec 2022 / 22:47

Strategija v javni obravnavi

Kranj – Mestna občina Kranj je v javno obravnavo dala strategijo razvoja socialnega varstva za obdobje 2022–2028. Strategija je objavljena na občinski spletni strani, zainteresirani pa lahko do 10....

Slovenija / sobota, 19. marec 2022 / 22:43

Družabna sobota na Radišah

Pretekla sobota je bila na Radišah (Radsberg), v dvojezični vasi na sedemsto metrov visoki planoti na južni strani Celovca, sončen dan, kar za kraj, ki slovi na Koroškem kot eden tistih, v katerih...

GG Plus / sobota, 19. marec 2022 / 22:42

Ahac

»Včeraj sem bil na nekakšnih partizanskih proslavah v Loškem Potoku: spomenika na Debelem vrhu in v Belih Vodah. Prvi spomenik je tam, kjer sem srečal po dnevu in eni noči blodne hoje po tistih str...

Zanimivosti / sobota, 19. marec 2022 / 22:38

Slovo od zime

V mnogih gorenjskih krajih so v počastitev sv. Gregorja, znanilca pomladi, s spuščanjem lučk po vodi opravili simbolično slovo od zime. Tudi v Hotemažah so najmlajši pokazali svojo izvirnost in pri...