Nekateri zlorabljajo zaupanje potrošnikov
Inšpektorji so med nadzorom na tržnicah ugotovili, da nekateri prodajalci zavajajo potrošnike, ki želijo kupovati slovensko sadje in zelenjavo.
Ljubljana - Inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo, hrano in okolje je v času od konca januarja do začetka aprila na mestnih in primestnih tržnicah kontroliral označenost in kakovost sadja in zelenjave, pri tem pa je dal poudarek izvoru in sledljivosti blaga. V poostreni nadzor je uvrstil prodajalce - kmete, ki na tržnicah ponujajo pridelke, ki jih pozimi v Sloveniji ne pridelujejo, tudi v rastlinjakih ne. Nadzor je potekal zunaj rednega delovnega časa ob sobotah in nedeljah, ko sta tržna oz. sejemska dneva.
Inšpektorji so opravili 260 pregledov na dvajsetih večjih tržnicah v Sloveniji. Kmetijski inšpektorji na 77 prodajnih mestih niso ugotovili nepravilnosti. V sedemnajstih primerih se je izkazalo, da prodajalci niso bili vpisani v register primarnih pridelovalcev, nekateri niti ne v register kmetijskih gospodarstev. Štiriindvajset prodajalcev, ki so prodajali izdelke iz lastne predelave (predelano sadje in zelenjavo) ali pridelke in izdelke drugih kmetij, te dejavnosti ni imelo priglašene kot dopolnilne dejavnosti na kmetiji.
Inšpektorji so ugotovili, da so največje tveganje za zavajanje potrošnikov z izvorom blaga predstavljali primarni pridelovalci, ki se sami ali eden od njihovih družinskih članov s prodajo sadja in zelenjave ukvarjajo kot samostojni podjetniki. Praviloma so imeli na stojnicah ponudbo sadja in zelenjave iz lastne pridelave, obenem pa še dokupljeno blago iz drugih držav. Stojnice so bile na vidnem mestu označene z oznako imena kmetije, na manj vidnem mestu pa še z oznako s. p. Sadje in zelenjava nista bila prostorsko ločena, prav tako oznake izvora niso bile na vidnem mestu. Če je kmetijski inšpektor podvomil o izvoru blaga na stojnici, se je pregled nadaljeval na kmetiji. V primeru, da sadje in zelenjava nista bila s kmetije oz. slovenskega izvora, je o tem obvestil inšpektorja za kakovost živil, ki je ukrepal zaradi zavajanja z izvorom blaga.
Inšpektorji za kakovost živil so pregledali 126 stojnic, pri tem pa so pri 85 pregledih ugotovili kršitve v označevanju. V 59 primerih so ugotovili lažje kršitve - oznake so bile prekrite z blagom ali slabo čitljive, manjkal je eden od podatkov oznake. V 26 primerih so bile kršitve hujše - blago je bilo brez oznak, brez oznake izvora ali z napačno označeno državo izvora. Za lažje kršitve so izdali opozorila, za težje pa odločbe in plačilne naloge na kraju samem. Nekateri prodajalci, ki so registrirani kot samostojni podjetniki, tudi niso izdajali računov, takšne primere je inšpekcija odstopila pristojni tržni inšpekciji.