![](/images/20120526/305269991-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Orožje varnostnikom predstavlja varnost in del službe
Varnostniki Sintala so na strelišču Belit na Jesenicah vadili z osebnim orožjem. Uporabe orožja pri delu - kot uporaba se zakonsko šteje strel - za zdaj ne beležijo.
Jesenice - Pred dnevi je varnostna služba Sintal na strelišču Belit na Jesenicah pripravila eno izmed rednih letnih strelskih usposabljanj varnostnikov, obenem pa so pripravili tudi predstavitev varne rabe orožja.
»Varnostniki morajo biti primerno usposobljeni za nošnjo orožja. Vsi morajo imeti opravljene tečaje za varno uporabo in nošenje orožja, zdravstveno in psihično sposobni, ne smejo biti kaznovani,« je o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati varnostniki za nošenje orožja, pojasnil vodja intervencij pri Sintalu Davor Pajk. Kot je še povedal Pajk, so pri Sintalu oboroženi predvsem varnostniki, ki sodelujejo pri transportu denarja in intervencijah, ter določeni varnostniki, ki varujejo bančne ustanove ali bolj ogrožene objekte, do uporabe orožja, torej streljanja, pa še ni prišlo, saj varnostnik lahko strelja le v samoobrambi. »Negativnih izkušenj glede ravnanja z orožjem pri varnostnikih še nismo imeli, k temu pa pripomorejo tudi tovrstna usposabljanja, ki jih izvajamo najmanj štirikrat na leto, pri bolj izpostavljenih varnostnikih pa vsaj enkrat mesečno,« še dodaja Pajk.
»Orožja nisem še nikoli uporabil, bil sem ga pa prisiljen izvleči, ko sem bil napaden s sekiro. Orožje mi pri delu pomeni varnost in zaščito, če ne bi mogel obvladati situacije,« je povedal varnostnik Tomaž Zrim.
Kot je Zrima dopolnil še sodelavec Siniša Bilandžič, orožja niti ne želijo uporabiti, usposabljanja so zato, da orožje spoznajo kot svoje telo, deloma pa je tudi njihova ljubezen. »Orožje ni za uporabo, je za našo varnost in del naše službe, nikakor pa ni orodje za kazanje mišic ali sproščanje agresije,« še dodajata varnostnika.