Dan zdravega življenja
Vzajemna zdravstvena zavarovalnica je na Brdu pri Kranju organizirala Dan zdravega življenja. V okviru dogodka je bila okrogla miza na temo zdravstvenega absentizma.
Na okrogli mizi so bili prisotni predstavniki različnih gorenjskih podjetij, med razpravljavci pa so bili direktorica Gorenjskih lekarn Romana Rakovec, specialistka interne medicine Karmen Janša iz kranjske območne enote zdravstvene zavarovalnice, predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa asist. dr. Metoda Dodič Fikfak in dr. Matjaž Ravnikar s Fakultete za farmacijo. Razpravljali so o dejavnikih, ki vplivajo na absentizem oziroma bolniško odsotnost in o ukrepih za njeno zmanjšanje. Okroglo mizo je povezoval Peter Frankl, odgovorni urednik in direktor Časnika Finance.
Sodelujoči na okrogli mizi so si bili enotni, da je zdrav življenjski slog zaposlenih pomemben faktor, ki vpliva na stopnjo absentizma v podjetjih. Metoda Dodič Fikfak je poudarila pomen uživanja hrane v zmernih količinah, saj s tem telesu omogočimo, da začne proces regeneracije. »V kriznih in posledično stresnih časih se soočamo s poplavo različnih prehranskih dopolnil, vendar nobeno ni nadomestilo za uravnoteženo prehrano,« je opozorila Romana Rakovec. »Veliko pozornosti moramo nameniti ozaveščanju zaposlenih o zdravem načinu življenja, kar lahko dosežemo s promocijo zdravja na delovnem mestu, in na ta način zmanjšamo odsotnost z dela zaradi zdravstvenih razlogov,« je dodala Metoda Dodič Fikfak.
Pomemben dejavnik, ki vpliva na bolniško odsotnost, je tudi zadovoljstvo zaposlenih. Matjaž Ravnikar je poudaril, da se morajo zaposleni dobro počutiti na svojem delovnem mestu, naloga delodajalcev pa je, da postavijo prave ljudi na pravo delovno mesto. V razpravi se je pojavilo tudi vprašanje, ali je v določenih panogah oziroma pri posameznih poklicih sploh še smiselno govoriti o absentizmu. Karmen Janša je namreč izpostavila, da se v mnogih primerih poklicno in zasebno življenje zaposlenih močno prepletata in tako delo postaja njihov življenjski slog. Fikfakova je v zvezi s tem poudarila delovanje v smeri oblikovanja prožnega sistema, samega problema absentizma pa se je treba lotiti konkretno. Dodala je, da bolniška odsotnost v razvitem svetu ni več problem, ampak problem predstavlja prezentizem, ki je posledica strahu pred izgubo delovnega mesta: »V tem primeru prihaja do izgorelosti zaposlenih, ki se pojavlja kot najhujša posledica preveliki izpostavljenosti stresu. Statistični podatki kažejo, da ima kar petdeset odstotkov aktivnega prebivalstva znake izgorelosti. Vsekakor je bolniška odsotnost mnogoplasten družbeno ekonomski fenomen in nižja bolniška odsotnost ne pomeni vedno boljšega zdravja zaposlenih.«
Dogodek je bil tudi dobrodelnega značaja, saj je vsak udeleženec s simboličnim udarcem žogice za golf prispeval po en evro v dobrodelne namene. Vzajemna bo zbrana sredstva namenila Društvu Sožitje iz Škofje Loke. V društvu si prizadevajo, da bi tako otrokom kot odraslim z motnjami v duševnem razvoju zagotovili kakovostno, smiselno in polno življenje, ki temelji na enakopravnosti in neodvisnosti. Z različnimi aktivnostmi v okviru društva delujejo v smeri enakih priložnosti in enakih pravic na področju varstva, izobraževanja, usposabljanja, zaposlovanja in bivanja oseb z motnjami v duševnem razvoju tudi zunaj družine.