Rafko Rokavec, strokovni tajnik združenja (Foto: Cveto Zaplotnik, Gorazd Kavčič)

Cik je vse več, a so še vedno ogrožene

Reja cike kot edine avtohtone pasme goveda v Sloveniji se je v zadnjih desetih letih precej razširila, vendar je še vedno ogrožena, saj je je v izvornem, cikastem tipu, bolj malo.

Izvorne reje cikastega goveda so na kmetijah Korošec (po domače Bajder) s Koprivnika v Bohinju, Mlakar (Mlakar) iz Bohinjske Češnjice, Odar (Ferjan) iz Studorja, Smukavec (Spodnji Krucman), Smukavec (Zgornji Krucman) in Soklič (Beretavc), vsi iz Podjelja, Šest (Mežnar) iz Srednje vasi, Cindrič (Kočanc) z Dovjega, Noč (Noč) iz Javorniškega Rovta, Balantič (Bavanč), Kemperl (Cesar), Urh (Jernejc) z Županjih Njiv pri Kamniku, Kuhar (Zgornji Svatnšek) s Klemenčevega, Drolc (Drolc) iz Češnjic v Tuhinjski dolini in Zupančič z Ledine pri Sevnici.

Kranj - Cikasto govedo se je razvilo iz enobarvnega rdečkastega keltskega goveda, pri tem pa se je v Bohinju pod vplivom posebnih klimatskih in rejskih razmer oblikoval najmanjši in najbolj mlečen tip, ki je predstavljal tudi temelj planšarstva. Na Gorenjskem je bila cika do šestdesetih let prejšnjega stoletja prevladujoča pasma. V letih 1952 in 1953 je bilo v Sloveniji okrog osemdeset tisoč cik, njihovo število se je v kasnejših letih močno zmanjšalo, predvsem na račun križanja in »pretapljanja« v bolj intenzivno lisasto pasmo. K sreči so nekateri rejci še naprej vztrajali pri reji cikastega goveda in s tem rešili pasmo pred izumrtjem. Ko so v letu 1991 našteli najmanj cik v njeni dotedanji zgodovini, se je v Sloveniji začela prebujati domovinska zavest o ciki kot slovenski naravni in kulturni dediščini. V letu 2001 so ciko vključili v program ohranjanja biotske raznovrstnosti v živinoreji, leto kasneje pa so prizadevanja stroke, rejcev in ljubiteljev cike privedla do ustanovitve društva (združenja) za ohranjanje cikastega goveda, ki je predlani pridobilo tudi status priznane rejske organizacije za obdobje 2011-2015. Kot je povedal strokovni tajnik združenja Rafko Rokavec, so v letu 2002 začeli intenzivno iskati »ostanke« cikastega goveda, pri tem pa so jih glede na velike razlike v videzu razdelili v tri tipe - cikasti, delno cikasti in pincgavski. V izvornem cikastem tipu se je cika ohranila le na petnajstih kmetijah, med katerimi le ena ni s širšega gorenjskega območja, skupno pa so pri 167 rejcih »našli« 312 krav. Reja cik se je potlej razširila, po zadnjih podatkih čreda šteje 1136 krav, v izvorno rodovniško knjigo je vpisanih 921 krav, od teh jih je le 177 v izvornem, cikastem tipu. »Cika je še vedno ogrožena, saj se je v osmih letih, odkar poteka načrtna selekcija, delež krav v izvornem tipu povečal s 17 na dobrih 19 odstotkov,« je dejal Rafko Rokavec in poudaril, da bi v petih letih ta delež radi dvignili na 25 odstotkov.

Še večja težava je pomanjkanje bikov, zlasti tistih v izvornem cikastem tipu. V letu 2002 so po več desetletjih odbrali za pleme in vključili v osemenjevanje prva dva bika cikaste pasme. Po zadnjih podatkih imajo za naravni pripust 56 bikov, od teh jih pet ali šest dajo za dva meseca na leto v karanteno, da jih veterinarsko pregledajo in jim vzamejo seme, ki ga uporabljajo za umetno osemenjevanje. Dobro tretjino krav osemenijo v naravnem pripustu, slabi dve tretjini pa z umetnim osemenjevanjem.

Reja cik se je ohranila v Bohinju oz. na Zgornjem Gorenjskem, dobro je zastopana na kamniškem območju, v zadnjem času se je najbolj razširila v Logarski dolini, pojavlja pa se tudi na drugih območjih v Sloveniji. Prevladujejo manjše reje, člani združenja redijo v povprečju 2,2 cike, le na dvanajstih kmetijah je reja cik glavni vir dohodka. Da se reja cik širi, je več razlogov. »Ohranjanje stare dediščine je tudi nekoliko modno. Rejo podpirata tako država kot Evropska unija, ekstenzivna reja je postala bolj cenjena, strokovno delo je enotno in usklajeno z rejci, ki so se organizirali v združenje,« je dejal Rafko Rokavec in dodal, da je združenje pod vodstvom predsednika Dominika Čevke in strokovnega vodja Zorana Klinkona tudi zelo aktivno. Doslej je pripravilo tudi dve državni razstavi cikastega goveda in šest strokovnih delavnic, na katerih so med drugim prikazali, kako ciko ločiti od pincgavske pasme, in kaj so dobre in slabe lastnosti potomstva.

Vse manj cik se molze

Cika je prilagodljiva, primerna za ekološko rejo in pašo, tudi na skromnih in hribovitih območjih, je odporna na bolezni in dobro plodna, daje glede na telesno težo dokaj veliko mleka, ima dolgo življenjsko dobo in izrazit materinski čut. »Gospodarski namen cike se je bistveno spremenil. Nekdaj je bila to krava, ki je dajala mleko - tudi za potrebe planšarstva na planinah, zadnje čase se jih vse manj molze, hkrati usiha tudi planšarstvo. Kar 95 odstotkov cik sodi med krave dojilje,« ugotavlja Rafko Rokavec in poudarja, da si v združenju želijo, da bi država bolj podpirala rejo cik v izvornem tipu ter tudi molžo in predelavo mleka. Le večji rejci so se z rejo cik vključili v ukrep Kmetijsko okoljskega programa (KOP), za kar dobivajo tudi finančno podporo, medtem ko se manjši rejci za to ne odločajo zaradi pogojev, ki bi jih morali izpolnjevati. V KOP je vključenih le 40 odstotkov cikastega goveda, po nedavni spremembi uredbe pa se v ukrep lahko vključijo novi rejci.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 3. julij 2018 / 09:26

Vadba na travi

Vadba Fit MAMI & baby je vadba za mamice z dojenčki, v Podljubelju jo vodi diplomirana fizioterapevtka Katja Gaber Vodopivec.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 29. april 2011 / 07:00

Anketa: Po dobrotah juha in regrat

Med velikonočnimi prazniki so naše mize obložene z dobrotami, ki se jim je težko upreti. Sogovornike smo zato povprašali, ali v dneh po praznikih manj jejo, se več gibajo ...

Zanimivosti / petek, 29. april 2011 / 07:00

Upanje na tankih belih nitkah

V ponedeljek so v Žireh bučno odprli pete Slovenske klekljarske dneve. Program je napolnil šolsko telovadnico, danes je na vrsti literarni večer, v nedeljo klekljarsko tekmovanje.

Kronika / petek, 29. april 2011 / 07:00

Kriminal

Ukradli vrtno garnituro Škofja Loka - V sredo dopoldne so policiste obvestili, da so nepridipravi izpred gostinskega lokala v Škofji Loki odtujili vrt...

Bled / petek, 29. april 2011 / 07:00

Silverpoint odprl vrata Vile Bled

Bled - Zadnji petek pred prazniki je družba Silverpoint odprla vrata hotela Vila Bled domačinom: za malčke iz blejskega vrtca so pripravili tematski dopoldan, na katerem so jih v...

Prosti čas / petek, 29. april 2011 / 07:00

Glasbeni spomini z Borisom Kopitarjem

Glasbena oddaja, ki si jo lahko ogledate na prvem programu Televizije Slovenija ob 13.15.