Namesto sendviča suha žemlja
Zveza potrošnikov Slovenije je pod drobnogled vzela naložbena življenjska zavarovanja.
Ljubljana - Pokojnine v prihodnosti ne bodo zadoščale za ohranitev življenjskega standarda, zato potrošniki iščejo ustrezno finančno rešitev za varno starost ali prihodnost otrok. Pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so zato pod drobnogled vzeli naložbena življenjska zavarovanja in preverili, ali so ta res najboljša rešitev, kot obljubljajo zavarovalnice in banke. Primerjava je pokazala nasprotno. Še več, zaradi nerazumljivosti in problematičnih praks trženja ta zavarovanja pri ZPS ocenjujejo kot tvegana za potrošnike.
»Ugotovili smo, da je bolje ločiti produkt zavarovanja in varčevanja kot naložbeno zavarovanje. Ta so tvegana za potrošnike zaradi zavajajočih praks trženja, zato vsem, ki niso finančni strokovnjaki, naložbena zavarovanja odsvetujemo,« pravi Boštjan Krisper, finančni svetovalec pri ZPS. Naložbeno življenjsko zavarovanje je kombiniran produkt, pri katerem se v primeru njegove smrti potrošnikovim najbližjim izplača zavarovalna vsota, v primeru doživetja pa po poteku zavarovanja potrošnik dobi izplačano vrednost privarčevanega premoženja.
Pri ZPS so pri osmih zavarovalnicah preverili razumljivost in donosnost naložbenih zavarovanj, pri katerih potrošnik vlaga v klasične vzajemne sklade. Rezultat: v primerih, da potrošnik v naložbi vztraja do konca, so ta praviloma manj ugodna od vzajemnih skladov zaradi visokih stroškov. Ti lahko poberejo tudi do dvajset odstotkov vplačane premije. Mnogi se po nekaj letih zaradi razočaranja nad privarčevanim zneskom odločijo za odstop iz naložbenega zavarovanja. »Če jim zavarovalnica odstop dovoli, so še bolj razočarani nad nizko odkupno vrednostjo zavarovanja,« pojasnjujejo v ZPS. Ugotovili so, da potrošnik pri zavarovanju za 25 let s štiriodstotno donosnostjo niti po desetih letih ne dobi izplačanega zneska, ki ga je vanj vložil.
Tudi v primeru smrti so njegovi najbližji na boljšem, če je ta varčeval v vzajemnem skladu in sklenil ločeno rizično življenjsko zavarovanje. Tako bodo namreč prejeli zavarovalno vsoto iz zavarovanja in privarčevani znesek v skladu. V primeru sklenjenega naložbenega življenjskega zavarovanja pa bodo dobili izplačano le zavarovalno vsoto ali pa vrednost premoženja na naložbenem računu, če je to višje od zavarovalne vsote.