Leskov čaj in še kaj
Kaj če bi tokrat nabrali mladih leskovih listov in iz njih pripravili leskov čaj oz. jih dodali kakšni spomladanski čajni mešanici. Leskov čaj je nekaj posebnega, njegov okus nekoliko spominja na pravi čaj. Pripravimo si torej pravi leskov čaj.
Leska (Corylus avellana) je razširjena po vsej Evropi, Britanskem otočju in Severni Afriki. Uspeva domala povsod, kjer raste grmovje, na senčnih in sončnih pobočjih, gmajnah, listnatih in mešanih gozdovih od nižine do hribovja. Leska s svojim odpadlim listjem izboljšuje gozdna tla. Na rastlini rastejo moški in ženski cvetovi. Iz oplojenih se poleti razvijejo plodovi, ki jih še posebej radi mečemo v košare - lešniki. Cveti od februarja do aprila, preden se razvijejo listi. Rastlina je dvospolna in enodomna. Moški cvetovi so viseče mačice, polne rumenega cvetnega prahu, ženski pa sestavljajo popek, obdan z luskolisti.
Lešniki bodo počakali
Leska je simbol rodnosti in spolnosti. Na slednje naj bi namigovala tudi fraza »Greva lešnike nabirat«. Svoj čas ni bilo kmečkega vrta, kjer ne bi bila posajena leska. Ljudje so tako imeli pri roki mlade liste za čaje in plodove za prehrano. Lešniki so prehransko zelo bogato obdarjeno živilo, ki se lahko pohvali z veliko vsebnostjo vitamina E in vitaminov B skupine, številnimi rudninami, denimo kalijem, kalcijem in magnezijem, zdravimi maščobami, ki znižujejo raven slabega holesterola, vlakninami, ki skrbijo za dobro prebavo, in beljakovinami. A ker bo lešnikov čas prišel šele konec poletja, so nam v tem hipu bolj zanimivi leskovi listi. Utrgajmo kakšnega za poskus in okus.
Leskovi listi
Leskovi listi v zdravilstvu niso posebej cenjeni, pa vendar. Če se odločimo za nabiranje leskovih listov, nabirajmo samo mlade, kajti starejši dajo čaju neprijeten, grenek priokus. Sveži naj bi učinkovito ustavljali drisko. Sicer pa liste posušimo na toplem senčnem mestu. Čaj pripravimo tako, da liste zdrobimo na manjše koščke, vzamemo dve žlički, jih poparimo z vročo vodo in pustimo v njej pet minut. Čaj iz listov oz. čaj iz listov in lubja naj bi zelo koristil zoper hemoroide, ustavljal driske in zdravil golenske razjede. Leska se uporablja tudi za zdravljenje žolčnih bolezni, saj pospešuje izločanje žolča.
Mačice
Naše babice so za zdravilne namene sem in tja uporabile tudi leskove mačice oz. cvetove, ki naj bi odpravljale gripo in pljučnico, saj spodbujajo potenje. V ta namen so jih skuhale v čaju. Mačice so jim prišle prav tudi v času lakote, zmlete so dodajali moki in iz tega pekli kruh. Tudi mačice so namreč zelo hranljive.