![](/images/20120508/305089991-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Vlada se še ni odločila
V tržiškem Peku so izpolnili pogoje vlade in do konca februarja poiskali tri potencialne strateške partnerje. Odločitve vlade dva meseca zatem še ni, v Peku pa čakajo tudi na dodatne tri milijone evrov. Predvidoma septembra del proizvodnje selijo v Srbijo, a se število zaposlenih v Tržiču ne bo zmanjšalo.
Tržič - Do konca februarja je tržiški Peko izpolnil zaveze, ki jih je dal vladi, in našel ne le enega, ampak tri poslovne partnerje, ki so pripravljeni vložiti v to podjetje in izpolnjujejo tudi druge zahtevane pogoje. Država oziroma vlada naj bi nato do konca marca Peku nakazala dodatne tri milijone evrov, s katerimi bi omogočili dolgoročno preživetje čevljarskega podjetja. »Odločitve vlade še ni. Mi smo svoje naredili - več, kot so od nas pričakovali,« pravi predsednik uprave Janez Sajovic in nadaljuje: »Namesto enega smo pridobili tri strateške partnerje, pripravili oceno sodelovanja in razvoj Peka. A odločitve, ki bi morala biti sprejeta že pred več kot mesecem, ni.«
Sajovic potrdi, da manko odločitve vpliva na delo Peka: »Marsikaj bi bilo drugače, od poplačevanja kreditov, poravnave obveznosti do naših dobaviteljev oziroma za obratna sredstva in tudi za investicije. Ves čas so nad nami težave, pa naj gre za obratna sredstva, nabavo materiala ali dokup čevljev za naše trgovine.« Od predvidenih treh milijonov evrov naj bi Peko del naložil tudi v nove ali prenovljene trgovine po vsej državi.
Spodbudni pa so drugi načrti vodstva Peka: že septembra naj bi zagnali novo proizvodnjo v Srbiji. »Prijavili smo se na razpis srbske vlade, ki bi pokril stroške dela za naslednjih 18 mesecev. Iz Tržiča bi prenesli stroje, ki jih sedaj ne uporabljamo v zadostni meri, le količinsko močna proizvodnja ob cenovni učinkovitosti pa nam omogoča preživetje,« pojasni predsednik uprave. Od srbske vlade naj bi prejeli po pet tisoč evrov na zaposlenega, vendar je časa za selitev le malo, saj morajo ujeti roke za začetek del kolekcije pomlad-poletje.
Ali to pomeni, da vodstveno-nadzorna ekipa Peka načrtuje odpuščanje v matični tovarni v Tržiču? »Ne, nikogar ne bomo odpustili, vendar bo dolgoročno pri nas ostal le razvoj. Proizvodne delavce pa iščemo drugje: v Knjaževcu v Srbiji so plače nižje kot pri nas, lahko pridobimo celo izobražene delavce, kar je na Gorenjskem misija nemogoče,« pojasni Sajovic. V Knjaževcu imajo pestro čevljarsko tradicijo, zaradi propada domačih tovarn je veliko domačinov pripravljenih takoj poprijeti za delo, mladi se še izobražujejo v obutveni šoli.
Predsednik uprave nam pove še, da je Peko prva dva meseca letos posloval nad pričakovanji, naslednja dva meseca sta bila slabša: »Nekoliko za slabše rezultate krivimo vreme, saj je bilo toplo, ko bi moralo biti še mrzlo, in obratno. V seštevku smo malce pod načrti.« V Sloveniji je prodaja dobra, enako na Hrvaškem in v Makedoniji, v Srbiji in Bosni in Hercegovini gre slabo. Pri slednjih dveh bi se prodaja lahko izboljšala tudi z novo proizvodnjo v Srbiji, saj bi Peko kupci znova vzeli za svojega.