Celovški škof Alois Schwarz ( prvi z leve) na slovesnosti v celovškem Domu glasbe v spomin na izgon koroških Slovencev

Brez molka o zgodovini naroda

V nedeljo, 29. aprila, so v Bilčovsu/Ludmannsdorf slavili 100-letnico Slovenskega prosvetnega društva Bilka. Občina Bilčovs je med tistimi koroškimi občinami, kjer že dolgo, brez zapletov, spoštujejo dvojezičnost in negujejo sožitje različno govorečih ljudi.

Čeprav od celovške slovesnosti v spomin na 70-letnico izgona nad tisoč koroških Slovencev v nemška koncentracijska taborišča mineva že štirinajst dni, so nekatere stvari vredne posebne, ponovne pozornosti. Slovesnosti v celovškem Domu glasbe se ni udeležil nihče od koroške uradne politike, maše v stolni cerkvi pa le celovški župan Christian Scheider, čeprav je šlo za spomin na obdobje preganjanja in uničevanja pomembnega dela takratnega koroškega življa.

 

 

Povsem nasprotno pa je bilo ravnanje koroške Cerkve. Pri maši in na kasnejši proslavi sta bila najvišja predstavnika največjih Cerkva: škof krške oziroma celovške škofije Alois Schwarz in superintendant Evangeličanske cerkve Manfred Sauer. Škof Alois Schwarz je spominsko mašo v stolnici daroval večinoma v slovenščini skupaj s slovenskima sobratoma Petrom Stickrom in Mirkom Isoppom, ki sta oba na svoji koži občutila usodo pregnanstva. Škof je v pridigi izrekel nekaj zgodovinskih besed. Najprej je poudaril, da »zgodovina nekega naroda nikoli ne sme utihniti«. Spomnil se je besed pokojnega voditelja koroških Slovencev dr. Joška Tischlerja, da »moramo kot kristjani odpustiti, ne pa pozabiti.« Nato pa je dejal: »Predstavniki Cerkve prizadetim ljudem niso vedno izkazali tiste pozornosti, ki bi bila primerna njihovemu trpljenju. Tako prosim Vas, da odpustite tudi Cerkvi!« Pri maši so potomci izseljencev prebrali imena 54 žrtev, ki so po nasilnem pregonu aprila leta 1942 izgubili življenja. V petek, 27. aprila, je bila v Celovcu tudi tradicionalna spominska hoja od Muzeja moderne umetnosti v Celovcu, kjer je bil med vojno sedež Gestapa, do deželnega sodišča, kjer so obsodili na zapor in smrt številne koroške Slovence. Oktobra pa bodo v Žrelcu/Ebenthal v Celovcu, kjer je bilo leta 1942 zbirališče oziroma prvo taborišče za izgnane koroške Slovence, postavili spomenik. Oblikoval ga je Valentin Oman, njegovo odkritje pa bo po umetniški plati pripravil Karl Vouk. Postavitev spomenika financirajo številne slovenske ustanove in deželni glavar Gerhard Doerfler. Od 14. oktobra do 25. novembra bo v muzeju za rudarstvo (Bergbaumuseum) na Križni gori (Kreuzbergl) pri Celovcu razstava o pregnanstvu in deportacijah ljudi iz območja Alpe Jadran med drugo svetovno vojno.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 9. junij 2022 / 17:58

V sredo potrdili 332 okužb z novim koronavirusom

Ljubljana – V sredo so v Sloveniji ob 595 PCR-testih in 2719 hitrih antigenskih testih potrdili 332 okužb z novim koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v sredo zaradi covida-19...

Objavljeno na isti dan


Humor / sobota, 28. avgust 2010 / 07:00

Zidarji v operacijske

V bratski redakciji smo izvedeli, da imajo v vladi že pripravljen paket ukrepov v primeru splošne zdravniške stavke in velikega odpuščanja delavcev v Vegradu.

Prosti čas / sobota, 28. avgust 2010 / 07:00

V nedeljo finalni izbor Miss Slovenije

V nedeljo ob 20. uri bo v mariborski dvorani SNG finalna prireditev za izbor Miss Slovenije 2010, ki jo bo v neposrednem prenosu možno spremljati tudi na prvem programu Televizije Slovenija.

Gospodarstvo / sobota, 28. avgust 2010 / 07:00

Gorenjska v lesni skupnosti Holz/Les

Na celovškem lesnem sejmu so v četrtek podpisali ustanovno listino čezmejne lesne skupnosti Holz/Les, ki vključuje tudi Gorenjsko.

Kamnik / sobota, 28. avgust 2010 / 07:00

Povezovalka bo odprta konec meseca

Kamnik - Gradbena dela na Lokalni povezovalni cesti B31 ali Povezovalki, kot so jo poimenovali Kamničani, so manj kot leto dni po položitvi temeljnega kamna in v dogovorjenem rok...

Bohinj / sobota, 28. avgust 2010 / 07:00

Slavko Avsenik častni občan

Na slovesnosti ob občinskem prazniku so podelili tudi priznanja letošnjim občinskim nagrajencem.