Glava dol-noge gor!
V Otroškem kulturnem centru Krice Krace v Kranju je pred kratkim s predstavo Glavo dol-noge gor! gostovalo gledališče za dojenčke AEIOU, ki zadnje čase polni dvorane po Sloveniji.
Interaktivna predstava, ki je zvočno, likovno in vsebinsko prilagojena psihični in fizični razvojni stopnji otrok med tretjim in šestintridesetim mesecem starosti, je odigrana pred gledalci in med njimi ter aktivira vse otrokove čute - sluh, vid, in dotik. Njena vsebina je preprosta in otrokom razumljiva. Govori o vsakdanu cirkuške družine, ki se začne s prebujanjem, oblačenjem, lulanjem v kahlico, odhodom v varstvo, popoldanskimi vragolijami in se konča z večernim plesom in sladkimi sanjami.
Gledališče AEIOU, ki s predstavami, namenjenimi dojenčkom in otrokom, mlajšim od treh let, deluje že od leta 2009, je v Slovenijo pripeljala Finka Katja Kähkönen. Ta se je seznanila z gledališčem za najmlajše že pred desetimi leti na Finskem, danes pa je priljubljeno tudi v Franciji, Veliki Britaniji in sosednji Italiji. Sicer pa ekipo gledališča AEIOU sestavljajo profesionalni umetniki s področja gledališča, lutkarstva, vizualnih umetnosti, glasbe in psihologije, pri katerih so glavna gonilna sila projekta Katja Kähkönen, Mateja Ocepek in Katja Povše, ki povedo, da je predstava Glava dol - noge gor! popolnoma avtorsko delo in je nastajala, od ideje do izvedbe, nekako dve leti. »Vse smo sodelovale pri razvijanju ideje, zbiranju in študiranju materialov, prebiranju literatute o psihologiji in razvoju otroka, predvsem pa si je vsaka zase nabirala prakso in izkušnje v odnosu s svojim dojenčkom, ker smo v času nastajanja predstave vse tudi same postale mamice. Veliko pa nam je s svojimi izkušnjami kot psihologinja in seveda mlada mamica zelo pomagala tudi Martina Peštaj.
Kakšen pa je odziv občinstva? »Predstavo smo igrale tako pred dojenčki in malčki s starši kot tudi v vrtčevskih skupinah. Odzivi na predstavo so zelo dobri. Najmlajši so predstavo spremljali vseh 40 minut, kar so nam povedali starši, vrtčevski otroci do 3. leta starosti pa so bili zelo zainteresirani in skoncentrirani skozi celo predstavo ter celo zelo pripravljeni sodelovati v njej,« je povedala zasedba gledališča AEIOU in dodala, da je v Sloveniji zelo malo kulturnega dogajanja za tako majhne otroke, z izjemo glasbe in literature, zato avtorji projekta verjamejo, da je umetnost lahko del življenja vsakega človeka od rojstva naprej, kar se kaže od predstave do predstave, kjer so deležni zelo pozitivnih odzivov tako s strani staršev kot tudi vrtcev. Sicer pa je ustvarjalna ekipa AEIOU z mislimi že pri novem projektu, saj se bodo septembra premierno predstavili s predstavo Ti in Jaz.