![](/images/20120429/304299997-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Zagnali največjo elektrarno
Gorenjske elektrarne so v sodelovanju z občino Šenčur ob njenem prazniku zagnale največjo sončno elektrarno na javnem objektu na Gorenjskem.
Šenčur - »Največja elektrarna na javnem objektu na Gorenjskem je za nas ogromna in najbrž tudi ne zadnja,« je ob zagonu sončne elektrarne prav na dan občinskega praznika, 23. aprila, povedal župan Miro Kozelj in nadaljeval: »Mislim, da bi lahko pokrili vse večje strehe v občini in bo zato ta na šoli zgled občanom in tudi za izobraževanje mladih.«
Tej misli se je pridružil tudi Bojan Luskovec, predsednik uprave Elektro Gorenjska: »Pomembno je, da se zavedamo globalnih sprememb in da lahko vsi prispevamo k ohranjanju okolja. V naši skupini danes že proizvedemo elektriko za 2400 gorenjskih družin.« Ravnateljica Majda Vehovec je ob tem povedala, da je sončna elektrarna svetel zgled za vse, kako ravnati z energijo.
Investitor v sončno elektrarno so Gorenjske elektrarne, hčerinska družba Elektra Gorenjske. Je največja sončna elektrarna na Gorenjskem, postavljena na javni ustanovi. Investicija znaša pol milijona evrov, povrnila naj bi se v osmih letih. Sončna elektrarna bo letno proizvedla več kot 252 tisoč kilovatnih ur električne energije, kar zadošča za letne potrebe sedemdesetih gospodinjstev. Pomembni so tudi okoljski prihranki, ki znašajo 126.137 ton emisij CO2 oziroma 302,7 tone premoga letno.
»S tem nadaljujemo tudi tradicijo sodelovanja gospodarstva in izobraževalnih ustanov, kar pomeni, da delamo tako za zaslužek kot ozaveščanje o pomenu ohranjanja narave,« je ob odprtju povedal Aleš Ažman, direktor Gorenjskih elektrarn. Gorenjske elektrarne s tem projektom nadaljujejo gradnjo sončnih elektrarn v skladu z zastavljenimi smernicami in strategijo pridobivanja elektrike iz obnovljivih virov. Do danes imajo postavljenih že dvanajst sončnih elektrarn, v katerih letno proizvedejo več kot 1,5 milijona kilovatnih ur električne energije. V letošnjem letu imajo v načrtu postaviti nove sončne elektrarne, in sicer 1,5 megavata inštalirane moči.
Energija sonca je korak naprej v zadovoljevanju naraščajočih potreb sodobne družbe po električni energiji. »V Sloveniji je cilj, da bi do leta 2020 pet odstotkov potreb po električni energiji proizvedli v sončnih elektrarnah,« je še povedal Ažman. »Naloga distribucijskega podjetja je, da skrbi za ustrezna investicijska vlaganja v elektroenergetsko infrastrukturo. Le zanesljivo delovanje omrežja, predvsem pa njegova ustrezna nadgradnja ob sočasni uporabi novih storitev, kot so tudi napredni načini merjenja, bodo pripomogli k uspešno realiziranim projektom in k zadovoljstvu uporabnikom tudi v prihodnje,« pa je še dodal Luskovec.