Ta naš ljubi tolar
V Mestni knjižnici Kranj je na ogled tematska razstava tolarskih bankovcev in kovancev z naslovom Tolar včeraj, tolar jutri?.
Kranj - Da denar ni le za trošenje, ampak je tudi za gledat', dokazuje razstava, ki je od četrtka naprej na ogled je v spodnji avli Mestne knjižnice Kranj. Ne, ne gre za najnovejše evre niti ne za pretirano star denar, ki bi ga odkopali arheologi. Kot pove že naslov Tolar včeraj, tolar jutri?, avtor razstave Matjaž Kukuruzovič v vitrinah predstavlja tolarje, ki so bili v obtoku zgolj štirinajst let, od leta 1992 do konca leta 2006. »Naš namen je bil zaznamovati dvajseto obletnico tolarskih bankovcev, ob tem predstaviti znane rojake, ki so upodobljeni na njih, in tolarje kot take dodatno učvrstiti v naš spomin,« je povedal Matjaž Kukuruzovič, tudi predsednik Društva evronumizmatikov Slovenije. Prvi tolar smo sicer dobili že leta 1991 v obliki tako imenovanih bonov, v spominu pa so nam zagotovo najbolj ostali prav bankovci, za katere je portrete izdelal slikar Rudi Španzel, oblikovala pa sta jih Miljenko Licul in Zvone Kosovelj.
Poleg bankovcev in kovancev v vitrinah lahko vidimo tudi predmete in dela, ki so povezana z osebnostmi, upodobljenimi na bankovcih, in so jih avtorju večinoma posodili v Šolskem muzeju Slovenije. Tako k Juriju Vegi sodijo Vegove tablice, k Prešernu prva izdaja njegovih Poezij, k Valvasorju njegova Slava Vojvodine Kranjske … »To je tudi priložnost za poglobitev znanja o slovenski zgodovini in njenih osebnostih,« je mnenja Matjaž Kukuruzovič, ki je ob razstavi pripravil tudi krajše predavanje o vrednosti starega denarja. Izvedeli smo, da ima star denar tri vrednosti: prodajno, po kateri jo prodajamo, tisto, ki mu jo določa trg, in seveda čustveno vrednost. Vrednost starega denarja pa je odvisna od njegove obrabljenosti, starosti, redkosti in seveda povpraševanja po njem. Tako je lahko desettolarski kovanec vreden le nekaj centov ali pa celo od 5 do 10 evrov, če je seveda letnik 2006.
Razstava, ki je bila prvič postavljena v Knjižnici Šiška v Ljubljani in zatem v Osrednji knjižnici Celje, bo v avli kranjske knjižnice na ogled vse do 9. maja.