Avtor razstave Matjaž Kukuruzovič je obiskovalce popeljal po razstavi.

Ta naš ljubi tolar

V Mestni knjižnici Kranj je na ogled tematska razstava tolarskih bankovcev in kovancev z naslovom Tolar včeraj, tolar jutri?.

Kranj - Da denar ni le za trošenje, ampak je tudi za gledat', dokazuje razstava, ki je od četrtka naprej na ogled je v spodnji avli Mestne knjižnice Kranj. Ne, ne gre za najnovejše evre niti ne za pretirano star denar, ki bi ga odkopali arheologi. Kot pove že naslov Tolar včeraj, tolar jutri?, avtor razstave Matjaž Kukuruzovič v vitrinah predstavlja tolarje, ki so bili v obtoku zgolj štirinajst let, od leta 1992 do konca leta 2006. »Naš namen je bil zaznamovati dvajseto obletnico tolarskih bankovcev, ob tem predstaviti znane rojake, ki so upodobljeni na njih, in tolarje kot take dodatno učvrstiti v naš spomin,« je povedal Matjaž Kukuruzovič, tudi predsednik Društva evronumizmatikov Slovenije. Prvi tolar smo sicer dobili že leta 1991 v obliki tako imenovanih bonov, v spominu pa so nam zagotovo najbolj ostali prav bankovci, za katere je portrete izdelal slikar Rudi Španzel, oblikovala pa sta jih Miljenko Licul in Zvone Kosovelj.

Poleg bankovcev in kovancev v vitrinah lahko vidimo tudi predmete in dela, ki so povezana z osebnostmi, upodobljenimi na bankovcih, in so jih avtorju večinoma posodili v Šolskem muzeju Slovenije. Tako k Juriju Vegi sodijo Vegove tablice, k Prešernu prva izdaja njegovih Poezij, k Valvasorju njegova Slava Vojvodine Kranjske … »To je tudi priložnost za poglobitev znanja o slovenski zgodovini in njenih osebnostih,« je mnenja Matjaž Kukuruzovič, ki je ob razstavi pripravil tudi krajše predavanje o vrednosti starega denarja. Izvedeli smo, da ima star denar tri vrednosti: prodajno, po kateri jo prodajamo, tisto, ki mu jo določa trg, in seveda čustveno vrednost. Vrednost starega denarja pa je odvisna od njegove obrabljenosti, starosti, redkosti in seveda povpraševanja po njem. Tako je lahko desettolarski kovanec vreden le nekaj centov ali pa celo od 5 do 10 evrov, če je seveda letnik 2006.

Razstava, ki je bila prvič postavljena v Knjižnici Šiška v Ljubljani in zatem v Osrednji knjižnici Celje, bo v avli kranjske knjižnice na ogled vse do 9. maja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Pahor: z arbitražo bomo pridobili

Borut Pahor, Katarina Kresal in Gregor Golobič so na javni tribuni, ki jo je v Kranju pripravila stranka SD, soglasno podprli arbitražni sporazum Slovenije in Hrvaške.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 20. oktober 2006 / 06:00

Moja soba in tvoj konj

Estradnice dobivajo sobe, fotografi razstavljajo, ljudje še vedno berejo z Manco, šport je zanimiv le, če je res ekstremen, v Celovcu bodo preskakovali ovire in razkazovali konje, slovenski barmani pa...

Prosti čas / petek, 20. oktober 2006 / 06:00

Brat vse vidi, brat vse ve: Vratovi na prepihu

V nedeljo se bomo na lokalnih volitvah odločali, kdo bodo tisti župani in občinski svetniki, ki jim bomo štiri leta dihali za ovratnike.

Prosti čas / petek, 20. oktober 2006 / 06:00

Nominator

Ob pogledovanju na predvolilno sporočilno preproščino, si ne morem reči kaj drugega kot, škoda. Le zelo redki v svojih »nagovorih«, izgledajo, kot bi morali. Vsaj simpatično, če ne še vs...

Prosti čas / petek, 20. oktober 2006 / 06:00

Jubilejni koncert

Cerkveni ženski pevski zbor Andreja Vavkna iz Cerkelj praznuje 25 let delovanja.

Kranj / petek, 20. oktober 2006 / 06:00

Slovenski mjuzikl viže inu griže

Kranj - Prešernovo gledališče je bilo v sredo zvečer prežeto s slovenskimi ljudskimi pesmimi, ki so jih mladi pevci in glasbeniki zapeli na izviren način. Nena Močnik je do...