Cepili bodo tudi v Cerkljah
Zavod za zdravstveno varstvo Kranj bo ob pomoči OŠ Davorina Jenka Cerklje ter Lions kluba Brnik izvedel cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu v Cerkljah po nižjih cenah.
Gorenjska ima v slovenskem merilu najvišjo obolevnost za klopnim meningoencefalitisom, ki ga prenašajo okuženi klopi. »V okviru Gorenjske pa je največja obolevnost v širšem območju Škofje Loke in Kranja, zato smo se na Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj odločili, da ozavestimo prebivalce na tem območju glede nevarnosti in možnih preventivnih ukrepov. Eden najbolj učinkovitih ukrepov je pravočasno cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu. Žal je v Sloveniji cepljenje za splošno populacijo samoplačniško. Ob pomoči OŠ Davorina Jenka Cerklje, Lions kluba Brnik ter Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj bomo približali cepljenje vsem občanom z nižjo - akcijsko ceno. Akcijo želimo izvesti v prostorih OŠ v Cerkljah v soboto, 5.maja, in 9. junija, med 8. in 12. uro. Na cepljenje so povabljeni vsi občani občine Cerklje, ki se želijo cepiti ceneje; za otroke je cena 20 evrov (redna cena je 30 evrov), za odrasle je cena 23 evrov (redna cena je 33 evrov),« je sporočila Irena Grmek - Košnik, direktorica Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj.
Podobno akcijo cepljenja so v spomladanskem času že izvedli v občinah Škofja Loka, Gorenja vas - Poljane, Žiri, Železniki in v Mestni občini Kranj. »Letos smo z akcijami na Gorenjskem cepili že 4054 ljudi,« je še poudarila Irena Grmek - Košnik.
Bazično cepljenje sestoji iz treh odmerkov cepiva: prvi dve v razmaku enega do treh mesecev, tretja pa 9 do 12 mesecev po drugi. Zaščito se vzdržuje z osvežitvenimi odmerki cepiva (1 doza vsakih 3 do 5 let). V Sloveniji je cepljenje obvezno za vse osebe, ki so pri svojem delu izpostavljene možnosti okužbe. Za vse osebe, ki živijo na okuženem območju ali pa nameravajo bivati krajši čas na takem območju, pa je cepljenje priporočljivo. Ne sme se pa cepiti oseb, ki prebolevajo akutno vročinsko obolenje, imajo alergijo na jajca in/ali piščančje meso, so imele alergično reakcijo na predhodno dozo cepiva. Varnost cepiva v času nosečnosti in dojenja ni bila ugotovljena v kliničnih poizkusih, zato se cepljenje v teh obdobjih odsvetuje.
»Po vsakem cepljenju je treba počakati še 20 minut zaradi morebitne alergične reakcije. Kasneje lahko pride do stranskih pojavov, ki so lahko lokalni (rdečina, oteklina in bolečina na mestu vboda; lahko so tudi povečane regionalne bezgavke) ali pa splošni (povišana telesna temperatura, glavobol, bolečine v mišicah, prehodno slabo počutje, izguba apetita, nemir, bruhanje, driska …). Običajno se ti stranski pojavi razvijejo v prvih 48 urah po cepljenju, so blagi in minejo spontano v nekaj dneh. Na mesto vboda dajemo hladne obkladke, v primeru povišane telesne temperature pa sredstva za zniževanje temperature. Izjemoma so te reakcije lahko hujše in v takih primerih se je potrebno posvetovati z zdravnikom,« je še pojasnila sogovornica.
Klinična slika bolezni
Klopni meningoencefalitis poteka v dveh fazah. Prva faza traja 1-8 dni. Bolniki se slabo počutijo, imajo glavobol, bolečine v mišicah, povišano telesno temperaturo, lahko tudi bruhajo in imajo bolečine v trebuhu in drisko. Prvemu obdobju sledi prost interval, ki traja 1 - 20 dni. Potem nastopi druga faza bolezni, v kateri so prisotni znaki prizadetosti možganskih ovojnic in /ali možganov (visoka telesna temperatura, hud glavobol, celo nezavest). Smrtnost pri odraslih je približno 1 - 2 odstotka. Bolezen lahko zapusti trajne posledice, kot so glavobol, motnje koncentracije, ohromelosti, …