
Vodo vozijo že štiri leta
Ker sicer relativno nov vodovodni sistem na Javorniku ne zadošča za preskrbo s pitno vodo, jo gasilci po strmi in ozki cesti redno dovažajo, samo prevoz pa Komunalo Kranj mesečno stane okoli dva tisoč evrov.
Javornik - Tudi v kranjski občini so ob marčevski suši začeli pozivati k varčni in gospodarni porabi vode, kljub zadnjemu dežju pa priporočilo še vedno velja. Da je voda še kako dragocena, pa zadnja leta dobro vedo zlasti v Krajevni skupnosti Jošt oziroma v vaseh, ki so vezani na vodni sistem na Javorniku. Tam je sicer relativno nov vodovod, zgrajen pred osmimi leti, vendar pa so kmalu ugotovili, da vrtina v neposredni bližnji vodohrana iz še sedaj neznanega razloga ne zagotavlja dovolj pitne vode. Tako kranjski poklicni gasilci na Javornik redno dovažajo vodo z gasilsko cisterno.
»Sprva naj bi bil dovoz vode s cisterno zgolj začasna rešitev, ki pa sedaj traja že štiri leta. Ob tem se pojavlja več problemov, eden od njih je odsotnost tistega, ki prevaža vodo, saj moramo biti vedno pripravljeni na intervencijo in zato imeti zadosti ljudi. Prav tako je problem, ker je cesta proti Javorniku večinoma ozka in zato nevarna, prav tako je vsako leto bolj dotrajana, pri čemer ji teža naših vozil ne koristi. Seveda pa se zavedamo, da ljudje brez vode ne morejo in je za nas tudi prevoz vode nekakšna intervencija,« pravi poveljnik operative javnega zavoda Gasilsko reševalne službe Kranj Matej Kejžar in dodaja, da je treba vodo seveda najprej načrpati, kar naredijo ob gasilski postaji v Kranju ali pa v Stražišču, da je pač bliže. »Odgovorne na Komunali in občini smo že opozorili na težave in dobili odgovor, da se trudijo rešiti problem,« tudi dodaja Kejžar.
Kot pojasnjujejo pri Komunali Kranj, v sodelovanju z odgovornimi pri Mestni občini že vseskozi iščejo rešitve, te pa naj bi vendarle prinesla vrtina oziroma nadomestni vodni vir na severni strani Jošta. Sicer pa so gasilci samo v prvih treh mesecih letošnjega leta na Javornik prepeljali prek devetsto kubičnih metrov vode, poprečen mesečni strošek prevoza vode na Javornik pa je za Komunalo Kranj dva tisoč evrov.
»K sreči v naši krajevni skupnosti zaradi dovažanja vode te ne plačujemo več kot drugi Kranjčani, pa tudi preskrba je redna, tako da pomanjkanja ne občutimo. O tem, kakšna je kvaliteta takšne vode, pač ne moremo presojati, želimo pa si, da se vendarle najde rešitev. Nekaj časa smo se trudili sami, v okviru Krajevne skupnosti, potem je to prevzela občina in upamo, da bomo čim prej prišli do rešite,« pravi predsednik Krajevne skupnosti Jošt Janez Rakovec.