Na Geodetski upravi RS ocenjujejo, da je bilo v Sloveniji na začetku leta okoli štiri tisoč neprodanih stanovanj, ki so bila zgrajena v obdobju od leta 2009 dalje. To je veliko, saj je bilo v letu 2010 v Sloveniji zgrajenih le nekaj več kot šest tisoč novih stanovanj. (Foto: Tina Dokl)

Cene skorajda nespremenjene

Minulo leto na nepremičninskem trgu glede na leto prej ni bilo bistvenih sprememb. Kljub temu da previsoke cene ugotavlja celo Evropska komisija v svojem poročilu o ekonomskem stanju Slovenije, do bistvenega znižanja cen nepremičnin ni prišlo.

Cene slovenskih nepremičnin so glede na kupno moč previsoke, kar ugotavlja tudi Evropska komisija. V Sloveniji so cene nepremičnin skokovito narasle v času konjunkture (vrhunec leta 2008). Čeprav se je takrat čas prodaje začel podaljševati, promet z nepremičninami pa padati, so cene še vedno rasle. »Takrat so se prodajale le boljše, torej tudi dražje nepremičnine,« pojasnjujejo na Geodetski upravi RS. Leta 2009 se je promet skorajda ustavil, cene stanovanj so padle za okoli deset odstotkov, vendar nepremičninski balon ni počil. Leto kasneje je bilo kupcem, ki so čakali na padce cen, dovolj, niso več želeli čakati in promet se je znova okrepil. Zato pa so se kupci pogajali dlje, postali so zahtevnejši. Podobno je bilo tudi lani. Cene so še vedno rahlo padale, vendar prepočasi, da bi lahko bolj spodbudili povpraševanje. Po podatkih Banke Slovenije se je dostopnost dolgoročnih stanovanjskih posojil v preteklem letu močno zmanjšala. Obseg novih bančnih posojil se je v primerjavi z letom 2010 zmanjšal kar za 24 odstotkov, hkrati so se povečevale tudi obrestne mere. V decembru leta 2011 je povprečna efektivna obrestna mera za dolgoročna posojila znašala 4,21 odstotka, medtem ko je bila leto prej 3,63 odstotka.

Ljubljana, Kranj - »Ponudbo na nepremičninskem trgu je v minulem letu zaznamovalo slabšanje investicijskega okolja. Nadaljeval se je val prisilnih poravnav in stečajev gradbenih podjetij, ki so v preteklosti nastopala kot investitorji v večje nepremičninske projekte. Visoka zadolženost in insolventnost grad­benega sektorja, slaba dostopnost bančnih kreditov za nepremičninske projekte, visoke cene zazidljivih zemljišč in visoki gradbeni stroški ter zaloge neprodanih stanovanj iz preteklih let so vplivali na nadaljnje zmanjševanje obsega načrtovanih novogradenj,« v letnem poročilu o stanju na trgu nepremičnin ugotavlja Geodetska uprava RS, ki jo vodi Aleš Seliškar.

 

Našteto velja predvsem za stanovanjske stavbe, pri katerih se je površina v izdanih gradbenih dovoljenjih lani v primerjavi z letom prej zmanjšala za kar 30 odstotkov, v primerjavi z rekordnim letom 2007 pa kar za 60 odstotkov. Zaloge neprodanih stanovanj na primarnem stanovanjskem trgu (novogradnje) so bile tudi lani velike. V javnosti se sicer že nekaj let pojavljajo šte­vilke o zalogah neprodanih novozgrajenih stanovanj, ki pa so praviloma pretirane, pravijo geodeti: »Ocenjujemo, da je bilo v Sloveniji na začetku leta okoli štiri tisoč neprodanih stanovanj, ki so bila zgrajena v obdobju od leta 2009 dalje. To je veliko, saj je bilo v letu 2010 v Sloveniji zgrajenih le nekaj več kot šest tisoč novih stanovanj. Precej je tudi projektov, ki so nedokončani oziroma je prodaja ustavljena, trg pa čaka na razplet finančnih sanacij, prisilnih poravnav in stečajev njihovih investitorjev.«

 

Ko cene padejo, se promet okrepi

Medtem ko se na slovenskem trgu stanovanjskih nepremičnin nadalju­je proces prilagajanja ponudbe z zmanjševanjem obsega gradnje, je povpraševanje vse bolj elastično in se hitro odziva na gibanje cen. Primerjava gibanja prometa in cen na stanovanjskem trgu ponazarja, da se je po krizi nepremičninskega trga vzpostavil vzorec, po katerem promet s stanovanji z majhnim zamikom sledi cenam. Ko te zanihajo navzdol, začne promet naraščati in obratno. Časi prodaje so še vedno razmeroma dolgi, saj so kupci pripravljeni čakati, dokler prodajalci ne spustijo cene.

 

 

»V letu 2011 je bilo povpraševanje na trgu stanovanjskih nepremičnin, ne glede na ekonomske okoliščine in padanje kupne moči, relativno veliko, predvsem na sekundarnem trgu (rabljena stanovanja). Cene rabljenih stanovanj so relativno manj precenjene kot cene novogradenj. Poleg tega se nakupi stanovanj v največji meri financirajo s prodajo starih stanovanj,« pojasnjujejo na Geodetski upravi. Absolutna razlika, za katero se je ponavadi treba zadolžiti, je pri nakupu rabljenega stanovanja bistveno manjša kot pri nakupu primerljivega novega stanovanja.

 

Na trgu novih stanovanj je bilo pri obstoječih po­nudbenih cenah povpraševanja precej manj, zato se je promet znova skrčil. Tudi povpraševanje po stanovanjih propadlih gradbincev, ki so se začela ponujati na dražbah oziroma z javnim zbiranjem ponudb, je bilo pri izhodiščnih cenah zanemarljivo. Na večjo realizacijo prodaj stanovanj iz tega naslova bo treba počakati na ustrezno znižanje cen. Promet stanovanjskih nepremičnin je bil v letu 2011 tako za okoli tri odstotke manjši kot leto poprej, pri čemer se je promet s hišami celo neko­liko povečal.

 

Za stanovanja je najprej kazalo, da bo začel promet spet občutneje upadati, vendar se je v zadnjem četrtletju preteklega leta znova okrepil. »Glede na zaostrene gospodarske in socialne okoliščine je krepitev prometa malce presenetljiva. Skupno število evidentiranih prodaj stanovanj in hiš je bilo tako še vedno za 35 odstotkov večje kot v letu 2009, ko je bila kriza največja. Po drugi strani pa še vedno za 37 odstotkov manjše kot v rekordnem letu 2007,« ugotavljajo geodeti.

 

Cene realno padajo, a ne v Kranju

Cene stanovanjskih in poslovnih nepremičnin so realno padle že tretje leto zapored. Po večjem padcu cen stanovanj in hiš v letu 2009, ko je kriza nepremičninskega trga v Sloveniji dosegla dno, so njihove cene sicer še naprej postopoma padale, vendar ne tako hitro, kot je bilo glede na krizne razmere in zmanjševanje plačilno sposobnega povpraševanja pričakovati.

 

Cene zemljišč za gradnjo, ki se v letu 2010, ko je med investitorji začasno zavladalo nekoliko več optimizma, praktično niso spremenile, so v preteklem letu padle celo bolj kot v kriznem letu 2009. Padec cen je posledica poglobitve krize v gradbeništvu in zmanjšanega povpraševanja po zemljiščih za večje nepremičninske projekte.

 

Na gorenjskem nepremičninskem trgu lani ni bilo zaslediti posebnih premikov. Promet in cene stanovanjskih nepremičnin so v povprečju ostali na približno enaki ravni kot v letu 2010. Povprečna cena rabljenega stanovanja v Kranju in okolici, Škofji Loki in Radovljici je bila 1.800 evrov na kvadratni meter, na Jesenicah 1.250 evrov na kvadratni meter in v Tržiču 1.200 evrov na kvadratni meter. Najvišje so bile kot običajno povprečne cene v turističnih krajih, na Bledu 2.700 in v Kranjski Gori 2.650 evrov na kvadratni meter.

 

 

Nova stanovanja so se slabo prodajala. Prodaje je bilo zaslediti le v Kranju in okolici, v okolici Kranjske Gore in Škofje Loke. Ob koncu leta je bilo v Kranju neprodanih še približno 150 novih stanovanj oziroma je bila neprodana približno polovica stanovanj, ki so bila zgrajena v zadnjih treh letih. Ponudbena cena na kvadratni meter uporabne površine stanovanja se giblje med 2.300 in 4.900 evrov. Kranj je tudi med redkimi večjimi mesti v Sloveniji, kjer so cene stanovanj še nad povprečjem države. Povprečna cena se že dve leti ni spremenila in znaša 1.800 evrov za kvadratni meter. V primerjavi z letom 2008 je nižja za nekaj več kot pet odstotkov, v primerjavi z letom 2009 pa višja za štiri odstotke. Z drugimi besedami, cene so najbolj okrevale prav v Kranju. Gorenjska prestolnica je po rangu cen stanovanj z Novo Gorico izenačena na tretjem mestu.

 

Manjši promet s hišami

Obseg trgovanja s hišami na Gorenjskem se je lani v povprečju zmanjšal. Večji upad prometa je bilo zaznati v Kranju in okolici, na Bledu, v Kranjski Gori, Tržiču in Žireh. Povečanje prometa je bilo opazno v Ra­dovljici, Škofji Loki, okolici Tržiča in v drugih pretežno ruralnih območjih. Ne glede na razlike v površini, starosti in velikosti pripadajočega zemljišča hiš, je vse od kriznega leta 2009 na Gorenjskem jasno razpoznaven trend padanja njihovih cen.

 

V preteklem letu sta bila tako ponudba kot povpraševanje po zemljiščih za gradnjo stavb v gorenjskih mestih skromna, medtem ko ponudbe zazidljivih zemljišč v turističnih središčih Bled, Bohinj in Kranjska Gora praktično ni. Nekaj prometa z zazidljivimi zemljišči je bilo le v pretežno ruralnih predelih, kjer še vedno obstaja povpraševanje po parcelah za gradnjo družinskih hiš.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 3. julij 2015 / 11:43

Šport na kratko

Atletika – V Velenju je v sredo potekal največji slovenski atletski miting. Na njem si je normo za svetovno prvenstvo v Pekingu pritekel tudi Luka Janežič, izvrsten atlet iz Vodic. V teku na 400 me...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / četrtek, 12. april 2012 / 07:00

Belo mesto

Tokrat smo se Glasovci s Kompasom odpravili v Beograd, dobesedno Belo mesto. Glavno mesto Srbije in njegovo okolico smo raziskovali tri dni. Nekateri izletniki so Beograd v preteklosti že obiskali, dr...

Splošno / četrtek, 12. april 2012 / 07:00

Anketa: Upokojenci ne moremo rešiti krize

Varčevalni ukrepi, ki jih predlaga vlada, bodo zadeli tudi upokojence. Marsikomu bodo zmanjšali ali celo ukinili letni dodatek za rekreacijo. Podpirajo predlagane varčevalne ukrepe?

Zanimivosti / četrtek, 12. april 2012 / 07:00

Krasila sta baziliko v Vatikanu

Sabina Šegula in Peter Ribič iz Biotehniškega centra Naklo sta že drugo leto sodelovala pri velikonočni krasitvi bazilike sv. Petra v Vatikanu. V številkah: izdelala sta približno 46 metrov cvetlične...

Zanimivosti / četrtek, 12. april 2012 / 07:00

Kamniški gorski reševalci potrebujejo vozilo

Kamnik - Kamniški gorski reševalci, ki že vse od ustanovitve pred devetdesetimi leti rešujejo ponesrečene v Kamniško-Savinjskih Alpah in kot javna služba v sistemu varstva pred n...

Zanimivosti / četrtek, 12. april 2012 / 07:00

Ta teden se začenja akcija Loško je ekološko

Škofja Loka - Loško je ekološko je naslov celovitega, trajnostno naravnanega ekološkega projekta, ki v občini Škofja Loka tudi letos poteka aprila in maja. Lani je akcija potekal...