"Les je živ material, prijeten na otip, daje občutek življenja, bivanje v takšni hiši je prijetno. In ne pozabimo na energetsko varčnost objektov, grajenih na skeletni način," pravi Klemen Pogačnik iz podjetja Jaris. (Foto: Tina Dokl, arhiv Jaris)

Skeletne hiše poznamo že stoletja

Skeletna gradnja hiš spada med tradicionalne gradnje, saj smo na območju Slovenije gradili na takšen način še pred uveljavitvijo opeke in betona. Slovenci smo tradicionalno, a z inovativnim pristopom prežeto gradnjo že sprejeli, manj pa projektanti.

Klemen Pogačnik z družino živi v leseni, skeletni hiši: »Sem navdušenec za les, naravne materiale, zato rad bivam v takšni hiši. Tudi naši obiskovalci nam povedo, da se v hiši zaradi lesa prijetno počutijo.« Natančno spremlja tudi stroške ogrevanja (prek toplotne črpalke): zgolj 300 evrov na leto! Dodatnih stroškov družina ne pozna, saj je hiša dokaj nova, a Pogačnik hkrati napoveduje, da bodo stroški investicijskega vzdrževanja povsem podobni stroškom, ki jih poznamo pri hišah klasične gradnje (menjava strehe, prenova fasade in oken, …). Cena investicije v leseno skeletno hišo je primerljiva investiciji v klasično, zidano hišo. Ob predpostavki, da bi tudi zidano gradili po pasivnih ali nizkoenergijskih načelih, bi bila tradicionalna gradnja morda celo nekoliko dražja od skeletne. »Tisti, ki želijo imeti nizkoenergijsko hišo in bi radi videli, da en izvajalec opravi večino gradbenih del, bo izbral skeletno gradnjo. Kdor gradi tako kot včasih, s prijatelji, sosedi in domačim mojstrom, poraba materiala in energetska učinkovitost pa ni pomembna, se za skeletni način gradnje ne bo odločil, saj bo predrag,« pove Klemen Pogačnik. Skeletna gradnja omogoča postavitve hiš do treh nadstropij. Strah, da bi leseno hišo ob neurju odpihnilo, je neupravičen. Tako pri orkanskem vetru kot pri potresu ponuja najvišjo stopnjo varnosti. Med vsemi vrstami gradnje. Tretji stereotip pravi, da je lesena hiša najmanj odporna na požar. »Hiša je varna tudi pri požaru. Skelet ali okostje hiše zdrži zelo dolgo, saj lahko že tretjino hiše pogori, pa bo hiša še vedno trdno stala. Časa za reševanje in prihod gasilcev je dovolj,« pojasni Klemen Pogačnik.

Kranj - »Danes za gradnjo lesenih skeletnih hiš uporabljamo sodobnejši, izboljšani način gradnje. Še vedno uporabljamo klasične lesne zveze (toplarji, op. a.), hkrati pa računalniško vodene žage, ki zagotavljajo natančne zveze, hiše pa so zato trdne in bodo, tako kot predhodnice, stale več stoletij,« o skeletni gradnji, ki je in ni hkrati nova oblika gradnje objektov, pravi Klemen Pogačnik iz podjetja Jaris.

 

Na ta način so bile zgrajene stare lesene hiše, poznamo jih na Bledu, v Idriji, takšna je Nacetova hiša v Puštalu; vse kažejo, da lahko tudi lesene hiše obstanejo zelo dolgo, če so le pravilno vzdrževane. »Med nami še vedno velja občutek, da je le zidana hiša prava, saj je trdna in le takšna lahko zdrži stoletja, medtem ko naj bi lesene hiše povezovali z lesnimi škodljivci, ki bodo les po dvajsetih letih že povsem spremenili, hiša pa bo povsem drugačna kot na začetku,« naše strahove opiše Pogačnik. In jih tudi zavrne. Fasada pri leseni hiši je enaka kot pri zidani hiši - klasična - v obeh primerih pa bo v tem času le nekoliko obledela. Pri leseni hiši ponavadi le delček fasade ostane v lesu. Kot vzorec in dokaz, da je hiša lesena.

 

 

Lesene hiše, grajene s skeletno gradnjo, so lahko zelo hitro postavljene, takoj po vselitvi (po približno šestih mesecih) pa stanovalci čutijo ugodje bivanja v naravnem okolju. »Les je živ material, prijeten na otip, daje občutek življenja, bivanje v takšni hiši je prijetno,« pravi sogovornik in poudarja: »Seveda pa ne smemo pozabiti na energetsko varčnost. Celotna stena deluje kot izolacija, zato enostavno dosežemo potrebne zahteve za izolativnost, ki so nujne pri gradnji nizkoenergijskih ali pasivnih hiš.«

 

Proizvodnja ali gradnja skeletne hiše poteka na končni lokaciji, na gradbeni parceli. Najprej narišejo načrt, zrežejo les, ki ga označijo, na licu mesta pa hišo sestavljajo kot lego kocke. Tako dobijo skelet ali ogrodje hiše. Na eno stran skeleta pritrdijo leseno vlakneno ploščo, na drugo parno (lesno) zaporo; vmes vpihajo izolacijo iz lesnih kosmičev, torej tudi v tem primeru naravni material. Na notranji strani ostane le še inštalacijska ravnina, saj inštalacije ne vodijo po stenah, ampak ob notranjem robu stene. Pogačnik pravi, da je to prednost, saj so spremembe tudi po desetletju, dveh ali petih zelo preproste.

 

 

»V našem podjetju lahko pripravimo vse, od projekta do izvedbe na ključ. Odločitev je na strani investitorja. Ti se večinoma odločijo, da klet ali betonsko ploščo pripravijo sami, vse ostalo nato opravimo mi,« pojasni Klemen Pogačnik. Čas do gradbenega dovoljenja ni v rokah mojstrov, čas gradnje pa je zelo hiter: v šestih mesecih se lahko stanovalci že vselijo. Podobno kot pri montažnih hišah? »Je in ni. Mi večino dela opravimo na gradbeni parceli, montažno hišo izdelajo v tovarni. Konstrukcijsko je skeletna hiša bolj trdna, mi tudi uporabljamo zgolj naravne materiale,« odgovori sogovornik, ki upa, da bomo omenjene naravne materiale - les - znali v Sloveniji še bolj izkoriščati.

 

V Jarisu na leto zgradijo do osem hiš, kapacitete so večinoma zapolnjene. »Glede na krizo v gospodarstvu in družbi, bi pričakoval, da bo zanimanja za gradnjo manj. Ne morem sicer trditi, da bomo kmalu gradili z dvema ekipama po 16 hiš na leto, a trend gradnje kljub krizi ne upada,« pojasni Pogačnik. Več možnosti za razmah pa bo na vrsti šele takrat, ko bodo skeletno gradnjo sprejeli tudi projektanti, arhitekti. Ti sedaj velikokrat investitorje celo nagovarjajo, da naj misel o leseni hiši zavrnejo in se odločijo za tradicionalno gradnjo.

 

 

             

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 3. julij 2015 / 11:46

V nesreči umrl alpinist Marjan Manfreda - Marjon

Zapuže – V torek popoldan se je v prometni nesreči v Zapužah smrtno ponesrečil 65-letni vrhunski gorenjski alpinist in gorski vodnik Marjan Manfreda - Marjon. Po podatkih policije se je nesreča zgo...

Objavljeno na isti dan


Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nočni pohod na Grmado

Medvode - Kot vsako leto, je bil tudi letos ob prvi polni luni v januarju, 5. januarja, nočni pohod na Polhograjsko Grmado, ki ga organizira Planinsko društvo Blagajana iz Polhovega Gr...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Na Katarini si želijo še več gostov

Katarina je dobila novo turistično brošuro, v kateri je predstavljena predvsem tamkajšnja bogata gostinska ponudba.

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Cepili bodo v skladu s strokovnimi smernicami

V ZD Medvode proti humanemu papiloma virusu še ne cepijo, saj čakajo na uradne strokovne smernice.

Splošno / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Anketa: Država bi morala plačati cepljenje deklet

V tokratni anketi smo naše sogovornike povprašali, kdo bi moral kriti stroške cepljenja deklet z novim cepivom proti raku na materničnem vratu, ki je druga najpogostejša oblika raka med Slove...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nadaljevala se bo gradnja tekaškega centra

Za dokončanje izgradnje Športno rekreacijskega centra v Preski bodo potrebovali še okrog 250 tisoč evrov. Od države jih letos pričakujejo 108 tisoč, a svoj delež bo morala primakniti tudi Občina.