![](/images/20120410/304109991-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Odprli Enoto za internistično onkologijo
V Kliniki Golnik so prerezali trak Enote za internistično onkologijo. To je v državi prva taka specializirana Enota, ki deluje izven Onkološkega inštituta.
Golnik - Že več kot desetletje v Kliniki Golnik izvajajo sistemsko zdravljenje raka. »Ker želimo slediti visokim standardom dela, smo se zaradi izjemnega napredka sistemskega zdravljenja raka odločili ustanoviti Enoto za internistično onkologijo. S tem dobiva naša država prvo tako specializirano Enoto, ki deluje izven Onkološkega inštituta,« je povedal prof. Mitja Košnik, direktor Klinike Golnik, na petkovem uradnem odprtju. Enota ima ambulantni del, v katerega bolniki večinoma prihajajo na enodnevno obravnavo, in štiri bolniške sobe. Prostore so urejali nekaj let, denar je zagotovila bolnišnica, za ležalnike pa so dobili donacijo.
»Petindvajset milijonov evrov je letni proračun Klinike Golnik, od tega gre približno milijon evrov za kemoterapevtike, kar je največja proračunska postavka,« je pojasnil prof. Košnik in poudaril, da bolnik s pljučnim rakom pogosto potrebuje tudi paliativno obravnavo, ki je v bolnišnici integrirana v celovito obravnavo takega bolnika. »Obljubljeno imamo, da se bo Enota še širila, vendar pa so še bolj kot prostori pomembni ljudje in znanje. Tega nam nobena kriza ne more vzeti,« je poudarila internistka onkologinja prof. Tanja Čufer. V Sloveniji vsako leto za rakom na novo zboli več kot deset tisoč ljudi. Več kot polovico pljučnih rakov diagnosticirajo v Kliniki Golnik.
Odprtja Enote za internistično onkologijo sta se udeležila tudi evropska poslanca Zofija Mazej Kukovič in Lojze Peterle, ki sta v Evropskem parlamentu dejavna na področju zdravstva. »Vesel sem te pridobitve, želim, da Klinika Golnik postane tudi eden ključnih evropskih centrov,« je povedal Lojze Peterle.