Rekordno leto za slovenski turizem
Lani je bilo v Sloveniji več turistov kot v doslej rekordnem letu 2008.
Kranj - Po podatkih republiškega statističnega urada se je lani skupno število prenočitev turistov glede na leto prej povečalo za pet odstotkov in preseglo 9,3 milijona prenočitev, so sporočili s Slovenske turistične organizacije. Skupno število turistov v lanskem letu je znašalo več kot 3,2 milijona, kar ustreza rasti v višini sedem odstotkov. Lani je bilo tako ustvarjenih za odstotek več vseh turističnih prenočitev in za dva odstotka več tujih prenočitev kot v doslej rekordnem letu 2008.
Število tujih turistov in njihovih prenočitev se je lani v primerjavi z letom 2010 povečalo za devet odstotkov (na 2 milijona prihodov), domačih pa za štiri odstotke (na 1,2 milijona prihodov). Največ prenočitev so ustvarili italijanski turisti (čez milijon prenočitev), sledijo jim turisti iz Avstrije (700 tisoč) in Nemčije (600 tisoč). Pozitiven trend so zabeležili tudi pri številu domačih turistov (povečanje za štiri odstotke), število njihovih prenočitev pa je bilo v letu 2011 približno enako kot v letu 2010 (3,9 milijona). Največ prenočitev so ustvarili v zdraviliških občinah (33 odstotkov), sledijo gorske (24 odstotkov) in obmorske občine (22 odstotkov). Najvišjo rast so zabeležili v mestnih občinah (za 13 odstotkov), sledi Ljubljana (8 odstotkov).
Za letošnje leto ETC (European Travel Commission) napoveduje 1,3-odstotno rast števila prihodov turistov na globalni ravni z 1,1-odstotnim upadom števila turistov iz Evrope, medtem ko v STO zaradi zaostritev gospodarskih razmer v Sloveniji in zmanjšanju kupne moči slovenskih gospodinjstev za letos pričakujejo, da bodo le-ta za potrošnjo (tudi za potovanja v Sloveniji) namenila relativno manjši del svojega dohodka kot lani. Po začasnih podatkih statističnega urada o prihodih in prenočitvah turistov v Sloveniji je bilo število prihodov turistov v januarju in februarju 2012 za dva odstotka večje kot v enakem obdobju lani, za odstotek je bilo tudi več prenočitev. Domačih turistov je bilo za dva odstotka manj, tujih pa za pet odstotkov več. Tuji gosti so prispevali štirideset odstotkov vseh turističnih prenočitev.