Vse manj prijav divjih odlagališč
Za nepravilno odlaganje odpadkov v naravnem okolju je za lastnike teh odpadkov zagrožena kazen od dva do pet tisoč evrov. Kršiteljev najpogosteje ne odkrijejo.
Kranj - V okviru vseslovenske akcije Očistimo Slovenijo 2012 je tudi divja odlagališča na Gorenjskem čistilo skoraj dvajset tisoč prostovoljcev. Pobudniki akcije ob tem želijo doseči, da bi s tovrstnimi akcijami potrkali na zavest onesnaževalcev in jim sploh ne bi bilo več treba čistiti za njimi. Očitno je vsaj malo že zaleglo, saj pri okoljskem inšpektoratu opažajo, da se število prijav v zvezi z divjimi odlagališči zmanjšuje.
V preteklem letu so pri inšpektoratu za okolje in prostor prejeli približno 150 prijav zaradi nepravilnega odlaganja komunalnih in gradbenih odpadkov ter gradbenega materiala, letos pa 15. V tem času so obravnavali tudi prijave, ki so povezane s seznamom divjih odlagališč v okviru akcije Očistimo Slovenijo, ki jih je bilo skupaj 162. Ob tem pri okoljskem inšpektoratu priznavajo, da kršiteljev največkrat ni mogoče odkriti. »Zato inšpektorji v takih primerih obravnavamo lastnika zemljišča, na katerem so bili ti odpadki odloženi. V večini primerov lastnik zemljišča sicer ni povzročitelj nepravilnega ravnanja z odpadki, zato ne more biti kaznovan,« so pojasnili pri okoljskem inšpektoratu. Zagrožena kazen za nepravilno odlaganje odpadkov v naravnem okolju je sicer od dva do pet tisoč evrov. Skupna višina kazni, ki so jih izrekli v preteklem letu, je znašala 4700 evrov, dvakrat so opomin, ki mu je sledila globa, izrekli isti pravni osebi.
Rešitev tega problema, ob tem opozarjajo pri okoljskem inšpektoratu, ni v predpisih in kaznovanju, ampak v sistemski rešitvi, v okviru katere bi lokalne skupnosti odprle odlagališča, kjer bi lokalni prebivalci lahko brezplačno odlagali gradbene odpadke. Ta čas namreč komunalna podjetja odlaganje tudi manjših količin gradbenih odpadkov zaračunavajo, zato jih mnogi odložijo v naravi, da se izognejo tem stroškom.