Popotnice v eksotični pokrajini Socotre ob zmajevem drevesu (Foto: osebni arhiv)

Socotra - otok blaženosti

Društvo za varstvo okolja je v knjižnici Blaža Kumerdeja na Bledu priredilo predavanje o otoškem arhipelagu Socotra, ki ga je UNESCO uvrstil na sam vrh seznama svetovne naravne dediščine in razglasil za biosferni rezervat človeštva.

Otok sta številnemu občinstvu v knjižnici na zanimiv način predstavili Nataša Šmid ter Maja Vrtačnik, ki sta Socotro obiskali lani februarja. Socotra leži v Indijskem oceanu, 250 km od Somalije in 350 km od Jemna in je eden najbolj izoliranih otokov na Zemlji. Je zadnji neposreden ostanek prakontinenta Gondwane. Šest milijonov let osamljenosti in ločenosti od drugih delov sveta je omogočilo svojevrsten razvoj življenja, zato sta za Socotro značilni edinstvena flora in favna, polni endemičnih vrst, katerih se ne da videti nikjer drugje na svetu. Ime Socotra, izpeljano iz sanskrta, upravičeno pomeni otok blaženosti. Štirideset tisoč prebivalcev živi na eksotičnem otoku, na katerem ni hotelov in restavracij in ki ima samo eno cesto, ki je bila zgrajena pred dvema letoma. Tudi zaradi tega je gibanje po otoku pravi izziv. Klima je ostra, vroča in suha. Dolge peščene plaže se raztezajo izpod pečin in planin, visokih do 1525 metrov.

Na Socotri so se rastline obdržale v svojih prvobitnih oblikah izpred dvajsetih milijonov let. Na primer, Dracaena cinnabari ali zmajevo drevo je izvor posebne smole, za katero pravijo, da je zdravilo za vse. Uporabljala se je že v srednjem veku. Drevesa so podobna gobam, njihove veje pa se širijo proti nebu. Na otoku raste tudi puščavska roža, ki se zdi kot cvetoča slonova noga. Poti kadila, mire in aloje pa so že davno vodile s Socotre v Egipt in v Jeruzalemin od tam v Evropo. Otok predstavlja tudi raj za okoli 140 vrst ptic, od teh jih deset prebiva zgolj na Socotri.

Zaradi vsega tega je mednarodna organizacija UNESCO Socotro upravičeno razglasila za svetovno naravno dediščino. Na otoku vzdržujejo ekološki turizem, ki podpira lokalno gospodarstvo in tamkajšnji način življenja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / petek, 9. maj 2014 / 22:12

Jeseniške novice, št. 9

Jeseniške novice, 9. maj 2014, št. 9

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 6. marec 2023 / 17:13

V dolini presežkov

Razstava Naši nordijci, ki so jo v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani pripravili ob bok svetovnemu prvenstvu v nordijskem smučanju v Planici, je na ogled vse do 2. aprila.

Kronika / ponedeljek, 6. marec 2023 / 17:12

Na pnevmatikah »izpihal« svojo jezo

Kamnik – Kamniški policisti so konec februarja obravnavali poškodovanje dveh vozil na parkirnem prostoru, kjer je neznani storilec – kot so zapisali na PP Kamnik – izpihal svojo jezo. Po njihovih n...

Slovenija / ponedeljek, 6. marec 2023 / 17:09

V pomoč tudi klicni center

Z začetkom marca je začel delovati klicni center za pomoč uporabnikom zdravstvenega sistema.

Domžale / ponedeljek, 6. marec 2023 / 17:08

O novostih na domžalski čistilni napravi

Župani občin lastnic so se pred nedavnim seznanili z novostmi na Centralni čistilni napravi Domžale - Kamnik

Škofja Loka / ponedeljek, 6. marec 2023 / 17:03

Dostopen sistem parkiranja

To je pomemben cilj pri pripravi postopka parkirne politike, ki bo v občinah Škofja Loka in Medvode potekala v prihodnjih mesecih.