Odlično nagačil muflona in gamsa
Leopold Gerdej iz Spodnje Besnice je na svetovnem prvenstvu v preparatorstvu osvojil drugo in tretje mesto.
Spodnja Besnica - Ko se je Leopold z doprsnima preparatoma muflona in gamsa odpravljal na prvenstvo v Salzburg, ni bil posebno zadovoljen. Za tekmovanje je namreč zvedel zelo pozno in mu je za nekatere malenkosti, s katerimi bi še lahko izboljšal preparata, na koncu zmanjkalo časa. Vsakega je izdeloval približno tri tedne, kar je malo v primerjavi z nekaterimi tekmeci, ki so se na prvenstvo pripravljali dve leti. A ko se je Leopold vračal iz Salzburga, je bil veliko boljše volje. V konkurenci preparatorjev iz štiriindvajsetih držav je v kategoriji doprsnih preparatov z muflonom osvojil drugo mesto, z gamsom pa tretje. »Takšnega uspeha nisem pričakoval, zelo zadovoljen bi bil že z enim tretjim mestom,« je dejal Leopold in dodal: »V prihodnje bo na prvenstvih še težje dosegati uspehe. Med udeleženci je vse več muzejskih preparatorjev, ki imajo drugače od nas, podjetnikov, več časa za izdelavo preparata, na voljo so jim najboljši materiali …«
Leopold se je letos, ob pripravah na prvenstvo v Salzburgu, »zaklel«, da ne bo šel na nobeno tekmovanje več, saj mu pozimi, ko je največ dela, to še dodatno jemlje čas. Po novem uspehu, s katerim je samo potrdil kakovost, ki jo je s prvim mestom za nagačenega divjega prašiča izkazal že na svetovnem prvenstvu pred štirimi leti, je že nekoliko drugačnega mnenja. »V Ameriko, kjer bo prvenstvo prihodnje leto, skoraj zanesljivo ne bom šel, a če bo potlej kje bližje, mi verjetno »žilica« ne bo dala miru,« je dejal Leopold, ki je po izobrazbi metalurški tehnik, za preparatorstvo pa ga je navdušil tast Franc Šink. Poklicno, kot samostojni podjetnik, se s tem ukvarja že deset let, v zadnjih letih se je usmeril predvsem v prepariranje trofejne divjadi. Preparira živali, ki jih gorenjski lovci uplenijo pri nas ali med lovnim turizmom v tujini. Največ gači muflone, gamse, jelene in srnjad, od »tujih« živali je prepariral že tudi leoparde, geparde, velike kuduje, orikse, sibirske kozoroge …
»Posledic sedanje krize kaj dosti ne občutim. Nekaj preparatorjev v Sloveniji se je upokojilo, novih pa ni, tako da je dela dovolj. Tudi obseg lovnega turizma se zaradi znižanja cen ni zmanjšal,« ugotavlja Leopold in poudarja, da lovcem trofejne divjadi veliko pomenijo in si želijo, da jim nagačene krasijo hišne prostore. Med strankami jih je tretjina iz zamejstva, še zlasti iz avstrijske Koroške, kjer so cene precej višje kot pri nas.