Krize in recesije ne poznajo
Med letošnjimi nagrajenci Gospodarske zbornice Slovenije, ki najdlje podeljuje nagrade za uspešnost gospodarstvenikov, je tudi Marko Lotrič oziroma meroslovni laboratorij Lotrič iz Selc.
Ljubljana - Nagrade Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke spadajo med najstarejša in najuglednejša priznanja za uspehe pri razvoju podjetij in podjetništva v Sloveniji. Prejemniki priznanj se vsak na svojem področju odlikujejo z odličnostjo, nenehnim izpopolnjevanjem in prilagajanjem na spremembe v poslovnem okolju.
»Prejemniki priznanj se ponašajo s strateškim vodenjem, poznavanjem sodobnih poslovnih trendov, dobrimi tržnimi in razvojnimi dosežki, visoko dodano vrednostjo na zaposlenega, učinkovitim spopadanjem s kriznimi razmerami ter širjenjem svojih dejavnosti in storitev na konkurenčne tuje trge. Številni njihovi izdelki so plod lastnega znanja in sodelovanja s strokovnjaki slovenskih raziskovalnih organizacij,« je na slavnostni podelitvi povedal predsednik Danilo Türk.
»Nagrade v GZS podeljujejo v času, ki ga zaznamujeta izraza kriza in recesija, v klimi, ko prevladujeta črnogledost in obupanost, ko naj gospodarstvo ne bi imelo prihodnosti,« je začel predsednik GZS Samo Hribar Milič in nadaljeval: »Pa vendar imamo odlična podjetja, ki s svojim delovanjem upravičujejo, da se bodo pridružili uglednim imenom na steni slavnih. Ta podjetja znajo tudi v slabših razmerah rasti, so inovativna, odpirajo nova delovna mesta in so družbeno odgovorna.«
Razmere za dobre rezultate
Hribar Milič pričakuje tudi odločnejše spremembe gospodarske politike: »Ne želimo, da uspevajo le najbolj talentirani med nami, ampak morajo biti razmere takšne, da bo kar najširši krog podjetij dosegal dobre rezultate. To bo dobro za vse v Sloveniji.« Med deveterico nagrajencev iz vse Slovenije je vrsta takšnih, ko ob predstavitvi vodilnih zastane dih.
Franc Frelih iz podjetja Plasta Šentrupert je podjetje leta 1980 prevzel od očeta: »Najprej smo se širili po vasi, potem smo kupili še nekaj podjetij po Sloveniji.« Med njimi so tako podjetja z njihovo osnovno dejavnostjo predelave plastike kot tudi podjetje za proizvodnjo pijač Dana Mirna. Skupno je v podjetjih zaposlenih osemsto sodelavcev. BSH Hišni aparati v zadnjih šestih letih, kljub krizi in recesiji, le raste. »Kriza nas je preskočila, saj le rastemo: s 140 milijonov evrov prometa leta 2006 na 330 milijonov evrov prometa lani.« Podjetje proizvaja male gospodinjske aparate Bosch Siemens. Med nagrajenci so še podjetja Europlakat, Štore Steel, Unija računovodska hiša ... in edini med gorenjskimi podjetji - Meroslovni laboratorij Lotrič.
Marko Lotrič od lanskega praznovanja dvajsetletnice ustanovitve prejema nagrado za nagrado, od regijske gazele, državne nagrade za odličnost do nagrade GZS (in tudi številne druge, predvsem za sodelovanje z raziskovalnimi inštitucijami). »Za vsako nagrado sem hvaležen in jo delim s sodelavci, vsako hranim tako v srcu kot glavi,« je po prejemu nagrade povedal Lotrič in nadaljeval: »Ena nagrada je morda vzvod drugi, vsaka je za gospodarske dosežke. Če so nas drugi prepoznali za uspešne, so nas na koncu tudi pri gospodarski zbornici.«
Skoraj nobeno nagrajeno podjetje v času krize ni poznalo padca (razen jeklarskega podjetja Štore Steel - kar za sedemdeset odstotkov, a so danes že skoraj na ravni najboljših let), današnje recesije ne čuti nobeden od nagrajencev. »Tudi naša rast je kontinuirana, od deset do dvajset odstotkov letno. Odgovor na recesijo je vsakodnevno razmišljanje, kaj novega ponuditi trgu in kako ta trg razširiti,« je povedal Lotrič, o poslovnih pričakovanjih v letu 2012 pa: »Mi smo ambiciozni. Prihodke naj bi letos, glede na leto 2011, povečali za 13 odstotkov, prva dva meseca sta spodbudna.« Marko Lotrič si želi, da bi v prihodnje pri takšnih nagradah sodelovalo čim več gorenjskih podjetij: »Res je, na koncu je lahko zmagovalec le eden, a vseeno bi bilo dobro, da med seboj tekmujemo.«