![](/images/20120309/303099985-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Varčevanje, pa naj stane, kar hoče
Vlada že začenja z drugo fazo varčevanja v državni upravi, ukinjanjem nekaterih institucij. Varčneje odmerja socialne pomoči. Varčuje tudi državna volilna komisija.
Že drugi slovenski športnik je postal svetovni prvak, na to bi se zlahka navadili. Hrvat s slovenskim državljanstvom Jakov Fak je svetovni biatlonski prvak, kar nas Slovence navdaja s ponosom in smo veseli enako, kot smo bili prejšnji teden zlatega Roberta Kranjca. Tudi Gorenjcem nam je toplo pri srcu: talentirani športnik z Mrkpolja ima stalno prebivališče (čeprav menda le formalno) v občini Preddvor in tako ima sedaj tudi ta mala občina pod Storžičem svetovnega prvaka.
Mala deželica pod Alpami pa ima poleg športnih junakov tudi poražence. To so nesojeni organizatorji zimske univerziade, ki bi morala biti pri nas prihodnje leto. Sedaj je iz Bruslja namreč prišla uradna informacija, da je Mariboru in partnerskim mestom odvzeta priprava največjega mednarodnega zimskega športnega dogodka za študente. Celo več, prireditelje čaka tudi tožba na mednarodnem športnem sodišču, pa tudi država najbrž ne bo pozabila na denar, ki ga je dala organizatorjem, da so lahko plačali kotizacijo mednarodni univerzitetni športni zvezi.
Zlato fiskalno pravilo v ustavo
Časi namreč niso taki, da bi razmetavali z denarjem. Potem ko so voditelji članic Evropske unije podpisali fiskalni pakt, s katerim so se države članice evro območja zavezale k proračunski disciplini, da ne bi izbruhnile nove dolžniške krize, se tudi v Sloveniji pogovarjajo o zlatem fiskalnem pravilu. Umestili naj bi ga tudi v slovensko ustavo. Evropski fiskalni pakt namreč nalaga, da morajo države v svojih proračunih zagotoviti ukrepe, ki v primeru primanjkljaja za prihodnje leto avtomatsko uravnotežijo proračun. To se lahko zgodi na dva načina, s povečanjem davkov ali z zmanjšanjem izdatkov. Vodje parlamentarnih strank so na ponedeljkovem srečanju s predsednikom vlade Janezom Janšo podprle, naj gre zlato fiskalno pravilo v ustavo.
Vlada bo oklestila državno upravo
Vlada pa po združevanju ministrstev napoveduje že naslednje varčevalne korake, ukinitev nekaterih državnih institucij. Kulturnike, ki nasprotujejo že ukinitvi samostojnega ministrstva, je sedaj vznemirila še napoved, da ne bo več agencije za knjigo in slovenskega filmskega centra, menda naj bi ugasnil tudi center sodobnih plesnih umetnosti, ukinili bi urade za verske skupnosti, za enake možnosti, za narodnosti, pa agencijo za javna naročila, službo za podnebne spremembe, kar vse bi prevzela pristojna ministrstva, vse s ciljem zmanjševanja stroškov v državni upravi.
V vladni stranki SDS pa so ta teden sklenili, da tožilstvo lahko ostane pod okriljem pravosodnega ministrstva, vendar mora v letu dni pokazati boljše rezultate svojega dela. Če jih ne bo, bo moral minister za pravosodje odstopiti.
Cenejši referendum
V znamenju varčevanja pa bo tudi bližajoči se referendum o družinskem zakoniku. Državna volilna komisija ga je sklenila poceniti za desetino z zniževanjem nadomestil, ki jih dobijo okrajne volilne komisije in tudi državna volilna komisija sama, ne bodo pa prikrajšani v volilnih odborih. Znižanje stroškov utemeljujejo s pojasnilom, da je izvedba referenduma manj zahtevna od denimo parlamentarnih volitev. V javnosti se že močno čuti, da je referendum že precej blizu. V volilno kampanjo je vstopilo šest parlamentarnih in pet neparlamentarnih strank, trinajst organizacij in društev ter tudi trije posamezniki. Ta teden se je vnela polemika okoli zgodbice, objavljene v otroški reviji Ciciban, ki govori o deklici Ani z dvema očkoma.
Varnostniki v centrih za socialno delo
Država torej varčuje na številnih področjih, tudi na socialnem. Novi zakon o pravicah iz javnih sredstev, ki določa socialne transferje revnejšim prebivalcem države, ne razburja le zaradi računalniškega mrka, ki je januarja upočasnil izdajanje odločb in posledično tudi izplačilo socialnih pomoči prosilcem. Razburja tudi zato, ker po novem številni niso več upravičeni do pomoči. Na centrih za socialno delo jokajo, grozijo uslužbenkam, pretijo s samomori … smo poslušali ta teden. Zato so na nekaterih centrih za socialno delo poklicali na pomoč varnostnike. Nova zakonodaja omogoča večji nadzor nad premoženjskim stanjem prosilcev, manj bo podvajanja pomoči, manj zlorab … Pa bo tudi manj revščine? Ta teden pa je odločanje o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev vzelo pod drobnogled računsko sodišče, revizijskega nadzora bosta deležna ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ter skupnost centrov za socialno delo.
V četrtek je bil praznik, mednarodni dan žena. Skoraj smo ga že malce pozabili, a vse kaže, da še ni za na smetišče zgodovine. Ženske očitno še vedno nimajo enakih možnosti, vsaj če sodimo po statističnih podatkih, ki v Sloveniji kažejo, da so bolj izobražene, a prejemajo nižje plače od moških. Imajo pa uradni praznik, 8. marec, medtem ko so si moški za svojega izbrali dva dni kasneje, dan mučenikov.
In če smo tedenski pregled dogodkov že začeli s športnim junakom iz male občine na Gorenjskem, omenimo še drugo malo občino, Železnike, iz katere je že drugič nagrajeni poslovnež. Marko Lotrič iz Selc je eden od nagrajencev Gospodarske zbornice Slovenije. Železniki pa bodo nemara že v nedeljo dobili tudi novega župana. Volivci izbirajo med tremi kandidati in v duhu varčevanja si vsi želijo, da bi bil izbran že v prvem krogu.