Karl Erjavec je prisegel kot minister za zunanje zadeve. (Foto: Tina Dokl)

Velika pozornost odnosom s sosedi

V dvanajstčlanski ministrski ekipi je tudi Karl Erjavec, Gorenjec, doma v Naklem, ki ima za seboj tudi največ ministrskih izkušenj. Kako bo deloval kot zunanji minister, je povedal v petek tik po izvolitvi.

Odnosom s Hrvaško Karl Erjavec pripisuje velik pomen. Mejna vprašanja bo reševal arbitražni sporazum, Erjavec pa je povedal, da ima že za danes dogovorjen sestanek s projektno skupino, ki se ukvarja z arbitražnim sporazumom.

Ljubljana - Karl Erjavec je bil v Pahorjevi vladi minister za okolje, vendar mandata ni izpeljal do konca, v prejšnji Janševi vladi pa je vodil resor za obrambo. V petek, ko je državni zbor potrdil novo Janševo ministrsko ekipo, je že tretjič postal minister, tokrat za zunanje zadeve. Kaj pričakuje od dela te vlade?

»To bo vlada za izhod iz krize, v kateri nas čakajo težki časi. Prepričan pa sem tudi, da naši državljani razumejo, v kakšni situaciji smo, da ne moremo več porabiti, kot ustvarjamo, da se ni mogoče še bolj zadolževati in da bo treba racionalno trošiti javni denar. Na teh področjih pričakujem težke dialoge s sindikati in delodajalci, prav tako tudi o pokojninski reformi. Veseli pa me, da smo v koalicijski pogodbi dobro zaščitili interese upokojencev, kar je bil eden od pogojev za vstop stranke DeSUS v koalicijo.«

Katere bodo vaše prve naloge na čelu zunanjega ministrstva?

»Prva bo profesionalizacija dela na ministrstvu, kar pomeni, da ne bom dopuščal vdora dnevne politike na področje zunanjih zadev. Aktivnejša bo tudi vloga do oblikovanja stališč, saj je po mojem mnenju zunanje ministrstvo večkrat zgolj opazovalec, zlasti ko gre za odločitev glede Evropske unije, OZN in zveze NATO.«

Kakšno politiko napovedujete v odnosu do sosednjih držav?

»Poseben poudarek bo ministrstvo dalo tudi krepitvi odnosov s sosednjimi državami, zlasti s Hrvaško. Takoj bom predlagal sestanek s kolegico, zunanjo ministrico Vesno Pusić. Odnose s Hrvaško je treba okrepiti, čeprav se bo mejni spor reševal z arbitražnim sporazumom. Poleg mejnega imamo še nekaj odprtih vprašanj, denimo v zvezi z varčevalci Ljubljanske banke in skladiščenjem jedrskih odpadkov. Kar zadeva odnose z Italijo, bo spomladi srečanje ministrov dveh vlad, kjer bo priložnost, da obravnavamo nekatera odprta vprašanja, kot so položaj slovenske manjšine, umeščanje plinskih terminalov in problem vrnitve kulturne dediščine. Pri odnosih z Avstrijo bomo pozorno spremljali, kaj se bo dogajalo v zvezi z novim zakonom, ki naj bi drugače uredil pravice narodnostnih skupnosti, podobno bo položaj slovenske narodnostne skupnosti tudi predmet pri odnosih z Madžarsko, kjer naj bi prišlo do čim prejšnjega srečanja med vladama, ki so sicer že tradicionalna. Poleg tega je treba pozornost nameniti zahodnemu Balkanu: pristopanju Srbije k EU, tudi Črne gore in Makedonije, posebno pozornost bom namenil tudi Bosni in Hercegovini, ki je ključni faktor za stabilnost na zahodnem Balkanu. Na vseh teh področjih nas čaka veliko dela.«

 

Precej prahu je dvignilo določilo v koalicijski pogodbi, naj se gospodarska diplomacija preseli v ministrstvo za gospodarstvo, čemur ste nasprotovali?

»Mislim, da to ni več vprašanje in da bo prišlo do soglasja koalicijskih partnerjev, da gospodarska diplomacija ostane na zunanjih zadevah, saj je nesmiselno menjati stvari, ki dobro delujejo. Menim, da je tudi po drugih državah ureditev taka, da se te dejavnosti izvajajo v okviru zunanjega ministrstva.«

Kdo bodo vaši državni sekretarji?

»Na današnji seji vlade bom predlagal dva državna sekretarja, dva visoka profesionalca, ki imata izkušnje iz Bruslja, enega kot veleposlanika zveze NATO, enega kot veleposlanika EU. To sta gospoda Igor Senčar in Božo Cerar. Trudil se bom, da bom imel okoli sebe profesionalno ekipo, da ne bo prostora za vdor dnevne politike.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / torek, 20. julij 2021 / 17:06

V Kranju iščejo rešitve za čim bolj tekoč potek cepljenja

Kranj – Po veliki gneči za cepljenje proti covidu-19 v prejšnjem tednu v Kranju ta teden pozivajo ljudi, naj se držijo terminov cepljenja. Prejšnjo sredo so v Kranju cepili 1288 ljudi, od tega skor...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 9. julij 2015 / 15:53

Hvala za pravljično poroko!

Poročila sta se Ana Devayani Kersnik in Jernej Žvab. Civilni del poroke je bil v Preddvoru, cerkveni v Mojstrani, očka in mamico pa je na poroki spremljal tudi njun Jaka.

Gospodarstvo / četrtek, 9. julij 2015 / 15:41

Minister verjame v Peko

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je v petek obiskal Tržič, kjer je z lokalnimi in regijskimi gospodarstveniki beseda tekla o aktualnih izzivih pa tudi problemih v gospo...

Nasveti / četrtek, 9. julij 2015 / 15:35

Jogurtova torta v skledi

Jogurtova torta je edina sladica, po kateri v poletnih dneh raje posežem kot po sladoledu. Prepriča me predvsem s svojo osvežilno močjo in lahko prebavljivostjo. Že sama priprava je zabavna, saj jo...

Kronika / četrtek, 9. julij 2015 / 14:54

Pogojna kazen za cukanje učenca

Na Okrožnem sodišču v Kranju se je končalo ponovljeno sojenje cerkljanski učiteljici Lilijani Skubic, obtoženi surovega ravnanja z učencem. Prvič oproščena, tokrat pogojno tri mesece zapora.

Rekreacija / četrtek, 9. julij 2015 / 14:20

Turizem smo Gorenjci, 6. del

»Nisi še slišal za Zeleno kartico gosta Gorenjske? Sram naj te bo!« Ponižno sem poslušal gospoda Janeza, ki mi je pridigal po ugotovitvi, da jaz kot raziskovalec turizma na Gorenjskem pojm...