Če bo treba, tudi državljanska nepokorščina
Usoda odlagališča Kovor je še v presoji upravnega sodišča. O problematiki odlaganja odpadkov so na neformalnem posvetu govorili župani Borut Sajovic, Alojz Sok in Štefan Čelan.
Tržič - Pobudo za ponedeljkov neformalni posvet županov v prostorih tržiške občine je dal Borut Sajovic, nanj pa povabil župane občin, ki so lastnice odlagališč nenevarnih odpadkov in so od Agencije za okolje prejele negativne odločbe na njihove vloge za izdajo okoljevarstvenih dovoljenj. Prišla sta župana Mestne občine Ptuj Štefan Čelan in občine Ormož Alojz Sok, nekaj županov se je opravičilo. »Skupna nam je problematika zapiranja nepolnih odlagališč. Gre za neevropsko administriranje države. Občine smo na odlagališčih postorile vse potrebno, v državi pa še vedno ni vzpostavljen sistem obdelave komunalnih odpadkov. To je eden ključnih izzivov,« je povedal Borut Sajovic.
Ptujski župan Štefan Čelan je povedal, da je problem odlagališča na njihovem območju nekoliko bolj specifičen, da pa se jim lahko pripeti podobna usoda zaprtja. Opozoril je: »Naš največji očitek državnim uradnikom je ta, da ne ukrepajo v skladu z Zakonom o upravnem postopku in ne sprejemajo svojih odločitev niti po vsebini niti po rokih.« Ormoški župan Alojz Sok pa je dejal: »Upravno sodišče v sodbi ugotavlja, da na naše odlagališče občine odlagajo neobdelane odpadke. To sploh ni res, saj mešane komunalne odpadke iz vseh občin, ki odlagajo pri nas, prej obdelajo pri Papir servisu.« Župani kritično ugotavljajo, da v tem trenutku država k rešitvam pristopa negativno. »S tem bodo problem odlaganja odpadkov v Sloveniji samo povečali. Višje bodo cene in če se zdaj državljani trudimo za čistejše okolje, se bomo v primeru skokovitih cen spet srečevali z odpadki, ki bodo končali neločeno,« je opozoril Sok.
Država mora upoštevati evropske usmeritve in obvezne javne gospodarske službe morajo biti prepuščene urejanju občini in državi, ne pa urejanju in špekulacijam zasebnega kapitala, so v skupni izjavi zapisali župani. Borut Sajovic je še povedal, da bodo zahtevali neposredno odgovornost uradnikov in njihovih predpostavljenih, ki te »zgodbe« niso speljali v rokih, kot bi jo morali, ter dodal: »Trditve ministrstva, da je na odlagališčih, ki že imajo dovoljenje za odlaganje, dovolj prostora za odpadke iz vseh drugih občin, ne držijo.« Problem zadeva enajst deponij, ali povedano drugače: več kot sto slovenskih občin. »Zapisane sklepe bomo posredovali naprej in ne verjamem, da kdo od županov, ki ga danes ni bilo na posvetu, teh sklepov ne bi podpisal,« je prepričan Sajovic.